Panamában két ügyvéd panaszt tett a legfelsőbb bíróságon, mert szerintük alkotmányellenes az a koncessziós szerződés, amely alapján a CK Hutchison hongkongi konglomerátum egyik leányvállalata üzemelteti a Panama-csatorna két végén lévő kikötőt.
Az ügy közvetlen előzménye, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok visszaszerzi az ellenőrzést a stratégiai jelentőségű tengeri útvonal felett, mert veszélyesnek tartja az Egyesült Államok érdekeire nézve, hogy kínai cégnek van ott érdekeltsége.
A kikötőüzemeltetési koncesszióval 1997 óta rendelkező Hutchison Holdings cég nem fizet adót, és egy sor olyan kedvezményt élvez, amely ellentétes az alkotmánnyal - jelentette ki az egyik ügyvéd, Norman Castro újságíróknak nyilatkozva. "A szerződés részletes elemzése után úgy döntöttünk, hogy az alkotmányossági vizsgálat a megfelelő módja" a koncesszió megtámadásának - tette hozzá a másik ügyvéd, Julio Macias.
Az ügyvédek a csatorna végpontjainál fekvő kikötők, Balboa és Cristóbal üzemeltetésére vonatkozó koncessziós szerződések megsemmisítését kérik.
A vállalatot a panamai hatóságok is pénzügyi ellenőrzés alá vonták annak tisztázására, hogy teljesíti-e pénzügyi kötelezettségeit.
A Hutchison Ports PPC, a Hutchison Holdings leányvállalata eredetileg 25 évre szóló koncessziót kapott, amelyet 2021-ben további 25 évvel meghosszabbítottak. Az anyavállalat, a Li Ka-shing hongkongi milliárdos által alapított Hutchison Holdings Hongkong egyik legnagyobb konglomerátuma és a világ egyik legnagyobb kikötőkezelő vállalata.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter, aki közép-amerikai körútján vasárnap találkozott José Raul Mulino panamai elnökkel, azt mondta: reméli, az ország eloszlatja az amerikai aggodalmakat a hajózási útvonal feletti állítólagos kínai befolyás miatt.
Az Egyesült Államok által megépített és 1914-ben átadott Panama-csatorna 1999-ben, kétoldalú szerződés alapján került panamai kézbe.
Az Egyesült Államok és Kína a két fő használója a vízi útnak, amely összeköti a Csendes- és az Atlanti-óceánt, és amelyen keresztül a világ tengeri kereskedelmének 5 százaléka halad át.
(MTI)