Oroszország új, mobil változatát mutatta be a Gerány-2 drónnak, amelyet terepjáró platójára szereltek. Az új rendszer növeli a bevetési rugalmasságot és túlélőképességet, miközben fejlett irányítási rendszerrel és hálózati képességekkel rendelkezik - számolt be az Army Recognition nyomán a Portfólió.
A július 21-én közzétett YouTube-videó szerint Oroszország jelentős fejlesztést hajtott végre a Gerány-2 kamikaze drónrendszerén. Az új változatban az eszközt egy civil jellegű terepjáró platójára szerelték, ami lehetővé teszi a gyors telepítést távoli vagy nehezen megközelíthető terepeken, minimális infrastruktúra mellett.
A modernizált Gerány-2 új optikai irányítórendszerrel rendelkezik, amely mobil SIM-kártyákon keresztül teszi lehetővé a távoli operátorok számára az irányítást. A közeljövőben várhatóan átállnak az orosz műholdas internetre. A drónok már hálózatba kapcsolva is működhetnek, és adatcserét folytathatnak más UAV-okkal, beleértve a nagyobb Gerbera rendszert is.
A drón műszaki paraméterei figyelemre méltók: körülbelül 200 kg súlyú, katapulttal és szilárd üzemanyagú gyorsítórakétával indítják. Akár 90 kg-os nagy hatóerejű repeszromboló robbanófejet is képes hordozni, amely közepes és nagy infrastrukturális célpontok, például parancsnoki központok, légvédelmi radarok, üzemanyagtárolók, hidak és megerősített állások megsemmisítésére alkalmas.
A fegyver hatótávolsága eléri a 2000 km-t, 180 km/h sebességgel repül, akár 4000 méteres magasságban, és 12 órán át maradhat a levegőben.
Meghajtásáról egy 50 lóerős dugattyús motor gondoskodik, míg a becsült egységára 20-50 ezer amerikai dollár között mozog.
Oroszország folyamatosan bővíti a Gerány-2 gyártási kapacitását az ukrajnai háborús stratégiájának részeként. A nyugati korlátozások ellenére az ország belső megoldásokat és alternatív ellátási láncokat fejlesztett ki. Az orosz erők naponta hajtanak végre nagyszabású támadásokat ukrán területek ellen Sahed-típusú drónrajokkal, az említett fejlesztés is ezeknek az egyik részre. A csapások gyakran katonai infrastruktúrát, légvédelmi rendszereket, lőszerraktárakat és energiahálózatokat céloznak, túlterhelve az ukrán védelmet, és állandó nyomást gyakorolva a logisztikai és parancsnoki struktúrákra.