Cinikus időhúzás volt, hogy az Országgyűlés utolsó hetében elfogadott törvényeket a Schmitt Pál helyett eljáró Lezsák Sándor alelnök a maximális 15 napot kivárva küldte el az akkor már államfő Schmittnek aláírásra - ezt mondta csütörtökön Novák Előd, a Jobbik alelnöke Budapesten.

Novák szerint cinikus időhúzás történt, amikor Lezsák Sándor parlamenti alelnök a maximális 15 napot kihasználva küldte el a Sándor-palotába az elfogadott törvényeket, amelyeket így már a köztársasági elnökké megválasztott Schmitt Pál írhat alá.
A parlamentben rendszeresen a házszabály előírásaival szemben nyújtottak be módosító indítványokat a kormánypárti oldalról - mondta sajtótájékoztatón a Jobbik alelnöke. Szerinte a végszavazás előtt beadott és elfogadott indítványok egy része nem a belső ellentmondások, a koherenciazavar kiküszöbölését szolgálták, hanem az eredeti szövegen túlterjeszkedő, olykor visszamenőleges változtatásokat tartalmaztak.
Erre példa a "pártrádiók" (Neo FM és Class FM) "megmentésre" megszavazása azután, hogy a bíróság kimondta: el sem bírálhatta volna pályázatukat az ORTT. (A törvénymódosítás értelmében már csak a műsorszolgáltató törvénysértése esetén bontható fel a koncessziós szerződés.) Ugyancsak utolsó pillanatban módosítással mozdították el helyükről a Műsorszolgáltatási Alap vezetőit úgy, hogy igazgatói helyett vezérigazgatói és helyettesi posztokat hoztak létre - mondta Novák.
A törvényhozási dömpingben száz módosító indítványt tárgyalt meg negyven perc alatt az Alkotmányügyi bizottság - a szakbizottságok helyett -, lényegében olvasatlanul - mondta az alelnök.
Túlzás Országgyűlésnek nevezni néhány tucat képviselő összejövetelét - fogalmazott a Novák Előd. Szerinte a tévéközvetítés befejeződése után zsibvásár alakul ki az ülésteremben, amikor a képviselők kimennek, és a kormányoldalon 5-10-en maradnak benn. Többször kellett megszakítani az ülést, mert a kormányból senki sem volt ott - közölte Novák. Szerinte házelnökként Schmitt Pál semmit sem tett ezek ellen sem.
A Jobbik elfogadhatatlannak tartja a bizottságokban a helyettesítés intézményét, mert ezzel a képviselők előre rendelkeznek arról, hogyan fognak szavazni. Arra is benyújtottak indítványt, hogy a tiszteletdíj egy része megvonható legyen, ha a képviselők nem vesznek részt az üléseken.
(FH nyomán)