Orbán jobbkeze azt állítja, hogy Boris Zala megígérte, hogy vitát indítanak az autonómiáról.
Németh Zsolt elutasítja, hogy az autonomista törekvések valódi célja a történelmi Magyarország visszaállítása lenne. Az interjút szlovákul olvasta át és engedélyezte. A felesége Dél-Szlovákiából származik, és a mai napig gond nélkül beszél szlovákul. Németh Zsolt (46) kulcsfontosságú alapító tagja a legnépszerűbb magyar pártnak, a Fidesznek.
Fideszák |
- A beszélgetés során gyakran fogjuk emlegetni Ján Slota nevét. Ön találkozott már vele?
- Nem, nem volt szerencsém.
- Feltételezem, hogy nem nagyon sajnálja.
- Feltételezem, hogy nem nagyon sajnálja.
- Tudja, ő nem egy bonyolult ember. Viszonylag könnyen olvasható, és nem nehéz nála kitalálni, mi fog következni. Ilyen monotematikus politikusokat a magyar politikából is jól ismerünk.
- Azt mondja, hogy ismer hasonló politikusokat Magyarországon is. Lehet konkrét?
- Szélsőségesek mindenhol vannak Európában. Például az elhunyt Jörg Haider, Le Pen és a magyar politikában Torgyán József. Valamennyiüknek hasonló a politikai stílusuk, és próbálnak feszültséget teremteni rasszista, antiszemita, agresszív és Slota úr esetében magyarellenes nyilatkozataikkal.
- És mi van a félkatonai Magyar Gárdákkal, melyeket nem csak a szlovák képviselők ítéltek el, hanem Európa is?
- Igaza van. A szélsőség veszélyes, és harcolni kell ellene. Mi ezt tesszük – elnyomjuk a gárdákat és a Jobbikot is. De engedje meg, hogy emlékeztessem, hogy a magyar parlamentben nem talál ilyen szélsőséges pártot, és remélem, hogy ez így is marad a jövőben is. Úgy gondolom, hogy a magyar hatóságoknak még hatékonyabban kellene büntetni az ilyen csoportokat és megnyilvánulásokat. Szélsőségesség mindenhol létezik, a kérdés az, hogy milyen messze tud eljutni. Hozzáférést biztosítunk-e neki a médiához, a parlamenthez vagy közvetlenül a kormányzáshoz. Minél nagyobb befolyást szereznek, annál nagyobb problémákat okoznak. Magyarországon a befolyásuk korlátozott, és ugyanezt szeretném látni Szlovákiában is.
- Hogyan változna a szlovák-magyar viszony, ha a Fidesz nyerne? Erélyesebbek lennének, mint a szocialista kormány?
- A szlovák-magyar kapcsolatok egyike azon kevés területeknek, ahol lényegében azonosak a nézeteink, mint a szocialistáknak. Amikor Gyurcsány Ferenc utoljára találkozott Robert Ficóval, azt akarta, hogy tagja legyek a küldöttségnek, de sajnos el voltam foglalva. Ez azt mutatja, hogy a Szlovákiára való rálátásunkban nincs köztünk érdemi különbség. Ha valóban megnyernénk a választásokat, próbálnánk pragmatikusabbak lenni, és az együttműködésünket a legalsóbb szintektől építenénk fel. Mert például a Kassa-Miskolc autópálya még mindig csak papíron létezik, valamint az Ipoly-hidak is. Ami a nagypolitikát illeti, minden bizonnyal nagyon jó lenne, ha a következő szlovák kormányban nem lennének benne az SNS szélsőséges politikusai. Ellenkező esetben tovább kellesz viselni ezt a terhet. Meggyőződésem, hogy Ján Slota tartja csapdában Szlovákiát, ugyanúgy, mint a kapcsolatainkat is.
(Olvasónktól)