A mai Népszabadság PR (reklám)-interjút közölt Drazséval.
A két legfontosabb téma, természetesen, a "javuló statisztikák" és az ITT (olvasóink által is) tárgyalt új mézesmadzag, a "kártérítés". Természetesen olyan kényes kérdések feltevését sem várhatjuk a cigányfajvédő laptól, hogy például mi szükség van két börtön bezárására - ráadásul évi negyvenmilliós (!!) megtakarításért. Idézzük és kommentáljuk:
'A rendőrség is követett el súlyos hibákat'
Keddtől pályázhatnak az önkormányzatok a településőrök pénzére
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szerint várhatóan 2013-tól teremthetők meg a feltételei annak, hogy a rendőrség járjon el a húszezer forintnál kisebb kárértékű vagyon elleni jogsértésekben. Lapunknak adott interjújában Draskovics elismerte, hogy a kormány megkésve reagált a bűnözés változásaira, de a tavasz óta hozott döntések növelhetik a biztonságérzetet.
- Tízpontos közbiztonsági csomagot hirdetett a kormányfő. Az ellenzék szerint több rendőr helyett üres dumát kap az ország.
- Már megszoktam, hogy az ellenzék mindig mindenért fanyalog. Még csak nem is gratuláltak a rendőrségnek a roma sorozatgyilkosság gyanúsítottjainak elfogása után. Előremutató, a közbiztonságot javító konkrét, megvalósítható javaslatokkal azonban még egyszer sem álltak elő. (Kuruc.info: nem tisztünk a Fideszt védeni, de még ők is normálisabb - bár igencsak kilúgozott - javaslatokkal álltak elő - pl. a három csapás bevezetése. [Az más kérdés, hogy az ígérgetések mögött semmi konkrét tartalom nincs. Az elmúlt három évben, az önkormányzati hatalom birtokában, igenis bizonyíthattak volna a fideszes önkormányzatok. Nem tették, sőt - még egyes LMP-s politikusok is szebben muzsikáltak ezen a téren, Szepessy Zsoltról nem is beszélve.] A Jobbik bűnözés-visszaszorító elképzeléseit [a börtönférőhelyek drasztikus, akár egy nagyságrenddel történő megemelése, minden bűnöző könyörtelen lesittelése, az önvédelem jogának finn/szlovák/amerikai stb. mintájú biztosítása stb.] meg mindenki ismeri. "Természetesen" Drazsé ezeket "elfelejti" megemlíteni.)
- Azt mondták, nem tíz pont, hanem több rendőr kell. Ez nem elég konkrét?
- A közbiztonsági program végrehajtásával több rendőr lesz az utcán. (Kuruc.info: akiknek a látszattevékenysége kimerül majd a fehér autósok vegzálásában. Plusz információ és analízis ITT) A most meghirdetett csomag azonban egy folyamat része, és csak annak keretében értékelhető. Még az év elején észleltük, hogy nem reagáltunk kellőképp gyorsan és határozottan a bűnözés átalakulására, sem arra, ahogyan e kedvezőtlen változásokat az emberek megélték.
- Mit érzékeltek? Tavasszal az előző hónapokhoz képest nem történt változás a bűnügyi helyzetben. Ha csak a közbiztonságot a zászlajára tűző Jobbik előretörését és EP-sikerét nem tekintjük annak.
- Nyilván azt sem hagyhattuk figyelmen kívül, hogy bizonyos politikai erők a korábbinál sokkal durvábban és meg nem engedhető módon állították a közérdeklődés középpontjába a hazai bűnözés egyes vélt vagy valós vonásait. (Kuruc.info: " durvábban", "meg nem engedhető módon". Ezt tudatni tetszett azon nyugat-európai államok (Finnország, Ausztria, Dánia, Hollandia, Olaszország, Nagy-Britannia, Görögország stb. - lista és eredmények ITT) lakosaival is, ahol a radikális jobboldali, bevándorlóellenes stb. pártok hasonlóan és, nem utolsósorban, ugyanazzal a retorikával taroltak, mint nálunk a Jobbik?) Tény azonban, hogy a korábbi évekhez képest folyamatosan csökken a bűnözés (Kuruc.info: elmész a francba, Drazsé... bárki ha elolvassa az INNEN linkelt statiszikákat - vagy számba veszi például az 1300 ominózus cigány-gyilkol/nyomorít meg-magyart esetet, esetleg csupán elolvassa az elmúlt 2-3 hónap gyilkosságainak listáját -, látja, hogy hazudsz), de ezzel nem lehetünk elégedettek. Egyes országrészekben ugyanis nagymértékben elszaporodtak az embereket közvetlenül érintő, kis kárértékű, vagyon elleni szabálysértések. (Kuruc.info: meg a gyilkosságok, lincselések stb., amelyekből gyakorlatilag minden napra jut egy. Persze ezeket az eseteket hiába is keresnénk pl. a Népszabadságban. Ez utóbbiban például egy árva kukk (!!!) nem volt - se a tegnapi, se a mai számban - a pesterzsébeti gyilkosságról...)
- Ez nem új jelenség, csupán a rendőrség nem foglalkozott az ilyen "piti" ügyekkel, mondván, nem az ő hatáskörébe tartoznak. A döntéshozók, a rendőrség irányítói pedig vagy nem ismerték a probléma súlyát, vagy nem vették komolyan.
- Egy 1999-es elhibázott törvény szerint ma valóban önkormányzati feladat a kis értékű lopások és a hasonló szabálysértések ügye. A helyzetet bonyolította, hogy a rendőrség figyelmét, erejét és erőforrásainak nagy részét 2006 második felétől az erőszakos utcai megmozdulások kötötték le. (Kuruc.info: a végén kiderül, hogy mi, "rendszerellenesek" tehetünk arról, hogy nem marad rendőr a cigánybűnözés visszaszorítására...) Derült égből villámcsapásként érték a testületet az erőszakos megmozdulások, a politikai vandalizmus, amelynek megelőzésére és felszámolására nem voltak felkészülve, és a megfelelő felszerelésük is hiányzott. Mára megtanulták kezelni az ilyen helyzeteket, s e jelenség viszszaszorult.
- Megtanulták kezelni? Az a megoldás, hogy távol tartják az állami ünnepektől az érdeklődőket, rácsok közé terelik a szélsőségeseknek nem tetsző demonstrációk részt vevőit, és lezárják a fél fővárost?
- Az utóbbi években egyre ritkábban torkolltak zavargásokba a nagy közterületi rendezvények, s ha előfordultak is, azokon egyre kevesebben vettek részt. Ehhez a rendőrség határozott fellépésén túl arra a jogszabály-módosításra is szükség volt, amely szerint az, aki Molotov-koktélokkal és kövekkel indul egy rendezvényre, ne védekezhessen úgy, hogy gyakran megszomjazik, de most tévedésből víz helyett benzint töltött az üvegbe. Az ilyen embereket ma már úgy kezeli a törvény és a rendőrség, mint akik a demokrácia elleni bűncselekményekre készülnek.
- 2006 ősze óta sokan a rendőrségről mondják ugyanezt.
- A rendőrség is követett el súlyos hibákat. Folynak az eljárások, s akik bűncselekményt követtek el, felelni fognak érte. Ez azonban nem jogosít fel senkit arra, az ellenzéket sem, hogy minden rendőri intézkedés törvényességét, jogszerűségét és szakszerűségét megkérdőjelezze.
- Húsz évvel a rendszerváltozás után csak most tűnt fel önöknek, hogy a helyhatóságok nem teljesítik törvényben előírt helyi rendészeti feladataikat?
- Ebben a rendszerváltozás óta hivatalban volt valamennyi kormányt felelősség terheli, így minket is. A legutóbbi időkig mindenki abból indult ki, hogy a közterület-felügyeletek léte megfelelő válasz a helyi közbiztonsági problémákra. Ez nem volt igaz. Ráadásul, az országban csak 270 településen, döntően a városokban van közterület-felügyelet. Ezért döntöttünk úgy, hogy pénzügyi segítséget kapnak azok az önkormányzatok, amelyek tenni akarnak a helyiek nyugalmáért. A kormány vállalja, hogy a közterület-felügyelők mellett alkalmazott településőrök béréhez hozzájárul. Emellett, szintén a költségvetés terhére, az önkormányzatok településőröket foglalkoztathatnak, akik helyben járnak el a szemetelőkkel, a tilosban parkolókkal és más szabálysértőkkel szemben. Már keddtől lehet pályázni ezekre a forrásokra, és arra is lehetőséget adunk, hogy több település társulásbant foglalkoztassa őket.
- A településőrök nem kapnak hatósági jogkört, csak egyenruhát. Mire lesz ez elég?
- Ahhoz, hogy valaki településőr lehessen, nyolc általános és bizonyos szakképzettség is elég, a közterület-felügyelőktől érettségit és speciális tanfolyamok elvégzését várjuk el. Meggyőződésem, hogy a településőrnek nem kell hatósági jogot adni ahhoz, hogy eredményes legyen. Ha a figyelmeztetés nem elég, feljelenti a szabálysértőt, akit a jegyző már másnap megbírságolhat. A döntés ellen bírósághoz lehet fordulni. Nem hiszem, hogy a szemetelésért feljelentett polgárok tömegesen bíróságra mennek majd. Valószínűbb, ezt a közlekedésbiztonság javítására tett intézkedések is bizonyítják, hogy mind többen választják az önkéntes jogkövetést. (Kuruc.info: hahaha... ezt a viccet. A cigánybűnözést így, a belátásukra apellálva visszaszorítani - és nem gumibotokkal, azonnal, helyben rabláncra fűzve. "Gratula", Drazsé, "érted" a dolgodat...)
- Rendőröktől tudom, hogy többnyire a közterület-felügyelők is az ő segítségüket kérik az intézkedéseikhez. A tilosban parkoló autók megbilincselésén kívül mást nemigen tesznek önállóan.
- Ahol ez így van, ott a közterület-felügyeletet fenntartó önkormányzatnál kell a polgároknak elérniük, hogy a rendészeti erők a közösséget valóban irritáló ügyekben lépjenek fel, s ne látszatmunkát végezzenek. A kormány megtette, amit kell: a közterület-felügyelők megkapták a hatékony munkavégzésükhöz szükséges eszközöket.
- A beszélgetés elején a kis kárértékű vagyon elleni szabálysértésekkel indokolta a közbiztonsági intézkedések bevezetését. Az alapproblémát azonban továbbra sem oldották meg: a rendőrség ezentúl sem lesz az ilyen ügyek nyomozásában illetékes.
- Felelőtlenség lenne sok ezer szabálysértési ügyet teljes egészében a rendőrségre terhelni. Jómagam is azt képviseltem, hogy a rendőrség nyomozzon minden ügyben, a biciklilopásokban is. De egy ilyen lépés annyira megterhelné a rendőrséget, hogy azzal már a nagyobb, fajsúlyosabb esetek felderítése kerülne veszélybe. Ehhez kiképzett rendőrök sokaságára is szükség lenne, azonnal. Az intézkedések nyomán már az idén jóval több a rendőr, de rájuk a közterületi munkában van szükség. Számításaink szerint 2012-2013-tól már adottak lesznek a feltételek, hogy megszüntessük a mai kettősséget, s a százforintos kárt okozó ügyekben is a rendőrség járjon el. Már az idén másfélszer több rendőr szakközépiskolást vesznek fel a tanintézetek (Kuruc.info: ezek egy jó része pozitívan diszkriminált, sok esetben írni-olvasni sem tudó cigány - nesze neked szakszerűség. Arról nem is szólva, hogy a tezsvíreiket ezek aztán nem fogják meggátolni a bűnözésben. Sokkal inkább valószínű az, hogy gádzsógyűlöletüket fogják majd kiélni és bennünket fognak egrecíroztatni. Vagy éppenséggel tezsvíreiknek a drótot leadni, hogy hol, hova érdemes betörni, kit érdemes kirabolni - vagy a cigánybűnözős nyomozásokat blokkolni, bizonyítékokat eltüntetni.), és megkezdjük a bűnügyi szolgálat megerősítését különböző végzettségű szakemberekkel, akik nem hivatásos rendőrként dolgoznak a rendőrségen, de tudásukkal nagyban segíthetik a nyomozásokat. Ezek a lépések középtávon tovább növelik a rendőrség erejét. Rövid távon, azonnal érzékelhető intézkedésként, most csak annyit tehetünk, hogy kötelezzük a rendőrséget a vagyon elleni ügyekben a szabálysértési feljelentések átvételére és az azonnali intézkedések, vagyis a nyomozati cselekmények megtételére. A továbbiak, mint eddig is, a jegyzőre tartoznak. Nekik segítenek majd a településőrök. Másrészt előírjuk, hogy az elkövetőnek az okozott kárt mindenképp meg kell térítenie. (Kuruc.info: a Népszabadság természetesen - kormányhű mikrofonállványként - nem akaródzott megkérdeznie azt, amit mi, ill. olvasóink ITT megtettünk: hogyan gondolja azt, hogy az adóként behajtandó kártérítéseket valóban ki tudják szedni a túlnyomórészt segílyes cigányokból...)
A két legfontosabb téma, természetesen, a "javuló statisztikák" és az ITT (olvasóink által is) tárgyalt új mézesmadzag, a "kártérítés". Természetesen olyan kényes kérdések feltevését sem várhatjuk a cigányfajvédő laptól, hogy például mi szükség van két börtön bezárására - ráadásul évi negyvenmilliós (!!) megtakarításért. Idézzük és kommentáljuk:
'A rendőrség is követett el súlyos hibákat'
Keddtől pályázhatnak az önkormányzatok a településőrök pénzére
Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter szerint várhatóan 2013-tól teremthetők meg a feltételei annak, hogy a rendőrség járjon el a húszezer forintnál kisebb kárértékű vagyon elleni jogsértésekben. Lapunknak adott interjújában Draskovics elismerte, hogy a kormány megkésve reagált a bűnözés változásaira, de a tavasz óta hozott döntések növelhetik a biztonságérzetet.
- Tízpontos közbiztonsági csomagot hirdetett a kormányfő. Az ellenzék szerint több rendőr helyett üres dumát kap az ország.
- Már megszoktam, hogy az ellenzék mindig mindenért fanyalog. Még csak nem is gratuláltak a rendőrségnek a roma sorozatgyilkosság gyanúsítottjainak elfogása után. Előremutató, a közbiztonságot javító konkrét, megvalósítható javaslatokkal azonban még egyszer sem álltak elő. (Kuruc.info: nem tisztünk a Fideszt védeni, de még ők is normálisabb - bár igencsak kilúgozott - javaslatokkal álltak elő - pl. a három csapás bevezetése. [Az más kérdés, hogy az ígérgetések mögött semmi konkrét tartalom nincs. Az elmúlt három évben, az önkormányzati hatalom birtokában, igenis bizonyíthattak volna a fideszes önkormányzatok. Nem tették, sőt - még egyes LMP-s politikusok is szebben muzsikáltak ezen a téren, Szepessy Zsoltról nem is beszélve.] A Jobbik bűnözés-visszaszorító elképzeléseit [a börtönférőhelyek drasztikus, akár egy nagyságrenddel történő megemelése, minden bűnöző könyörtelen lesittelése, az önvédelem jogának finn/szlovák/amerikai stb. mintájú biztosítása stb.] meg mindenki ismeri. "Természetesen" Drazsé ezeket "elfelejti" megemlíteni.)
- Azt mondták, nem tíz pont, hanem több rendőr kell. Ez nem elég konkrét?
- A közbiztonsági program végrehajtásával több rendőr lesz az utcán. (Kuruc.info: akiknek a látszattevékenysége kimerül majd a fehér autósok vegzálásában. Plusz információ és analízis ITT) A most meghirdetett csomag azonban egy folyamat része, és csak annak keretében értékelhető. Még az év elején észleltük, hogy nem reagáltunk kellőképp gyorsan és határozottan a bűnözés átalakulására, sem arra, ahogyan e kedvezőtlen változásokat az emberek megélték.
- Mit érzékeltek? Tavasszal az előző hónapokhoz képest nem történt változás a bűnügyi helyzetben. Ha csak a közbiztonságot a zászlajára tűző Jobbik előretörését és EP-sikerét nem tekintjük annak.
- Nyilván azt sem hagyhattuk figyelmen kívül, hogy bizonyos politikai erők a korábbinál sokkal durvábban és meg nem engedhető módon állították a közérdeklődés középpontjába a hazai bűnözés egyes vélt vagy valós vonásait. (Kuruc.info: " durvábban", "meg nem engedhető módon". Ezt tudatni tetszett azon nyugat-európai államok (Finnország, Ausztria, Dánia, Hollandia, Olaszország, Nagy-Britannia, Görögország stb. - lista és eredmények ITT) lakosaival is, ahol a radikális jobboldali, bevándorlóellenes stb. pártok hasonlóan és, nem utolsósorban, ugyanazzal a retorikával taroltak, mint nálunk a Jobbik?) Tény azonban, hogy a korábbi évekhez képest folyamatosan csökken a bűnözés (Kuruc.info: elmész a francba, Drazsé... bárki ha elolvassa az INNEN linkelt statiszikákat - vagy számba veszi például az 1300 ominózus cigány-gyilkol/nyomorít meg-magyart esetet, esetleg csupán elolvassa az elmúlt 2-3 hónap gyilkosságainak listáját -, látja, hogy hazudsz), de ezzel nem lehetünk elégedettek. Egyes országrészekben ugyanis nagymértékben elszaporodtak az embereket közvetlenül érintő, kis kárértékű, vagyon elleni szabálysértések. (Kuruc.info: meg a gyilkosságok, lincselések stb., amelyekből gyakorlatilag minden napra jut egy. Persze ezeket az eseteket hiába is keresnénk pl. a Népszabadságban. Ez utóbbiban például egy árva kukk (!!!) nem volt - se a tegnapi, se a mai számban - a pesterzsébeti gyilkosságról...)
- Ez nem új jelenség, csupán a rendőrség nem foglalkozott az ilyen "piti" ügyekkel, mondván, nem az ő hatáskörébe tartoznak. A döntéshozók, a rendőrség irányítói pedig vagy nem ismerték a probléma súlyát, vagy nem vették komolyan.
- Egy 1999-es elhibázott törvény szerint ma valóban önkormányzati feladat a kis értékű lopások és a hasonló szabálysértések ügye. A helyzetet bonyolította, hogy a rendőrség figyelmét, erejét és erőforrásainak nagy részét 2006 második felétől az erőszakos utcai megmozdulások kötötték le. (Kuruc.info: a végén kiderül, hogy mi, "rendszerellenesek" tehetünk arról, hogy nem marad rendőr a cigánybűnözés visszaszorítására...) Derült égből villámcsapásként érték a testületet az erőszakos megmozdulások, a politikai vandalizmus, amelynek megelőzésére és felszámolására nem voltak felkészülve, és a megfelelő felszerelésük is hiányzott. Mára megtanulták kezelni az ilyen helyzeteket, s e jelenség viszszaszorult.
- Megtanulták kezelni? Az a megoldás, hogy távol tartják az állami ünnepektől az érdeklődőket, rácsok közé terelik a szélsőségeseknek nem tetsző demonstrációk részt vevőit, és lezárják a fél fővárost?
- Az utóbbi években egyre ritkábban torkolltak zavargásokba a nagy közterületi rendezvények, s ha előfordultak is, azokon egyre kevesebben vettek részt. Ehhez a rendőrség határozott fellépésén túl arra a jogszabály-módosításra is szükség volt, amely szerint az, aki Molotov-koktélokkal és kövekkel indul egy rendezvényre, ne védekezhessen úgy, hogy gyakran megszomjazik, de most tévedésből víz helyett benzint töltött az üvegbe. Az ilyen embereket ma már úgy kezeli a törvény és a rendőrség, mint akik a demokrácia elleni bűncselekményekre készülnek.
- 2006 ősze óta sokan a rendőrségről mondják ugyanezt.
- A rendőrség is követett el súlyos hibákat. Folynak az eljárások, s akik bűncselekményt követtek el, felelni fognak érte. Ez azonban nem jogosít fel senkit arra, az ellenzéket sem, hogy minden rendőri intézkedés törvényességét, jogszerűségét és szakszerűségét megkérdőjelezze.
- Húsz évvel a rendszerváltozás után csak most tűnt fel önöknek, hogy a helyhatóságok nem teljesítik törvényben előírt helyi rendészeti feladataikat?
- Ebben a rendszerváltozás óta hivatalban volt valamennyi kormányt felelősség terheli, így minket is. A legutóbbi időkig mindenki abból indult ki, hogy a közterület-felügyeletek léte megfelelő válasz a helyi közbiztonsági problémákra. Ez nem volt igaz. Ráadásul, az országban csak 270 településen, döntően a városokban van közterület-felügyelet. Ezért döntöttünk úgy, hogy pénzügyi segítséget kapnak azok az önkormányzatok, amelyek tenni akarnak a helyiek nyugalmáért. A kormány vállalja, hogy a közterület-felügyelők mellett alkalmazott településőrök béréhez hozzájárul. Emellett, szintén a költségvetés terhére, az önkormányzatok településőröket foglalkoztathatnak, akik helyben járnak el a szemetelőkkel, a tilosban parkolókkal és más szabálysértőkkel szemben. Már keddtől lehet pályázni ezekre a forrásokra, és arra is lehetőséget adunk, hogy több település társulásbant foglalkoztassa őket.
- A településőrök nem kapnak hatósági jogkört, csak egyenruhát. Mire lesz ez elég?
- Ahhoz, hogy valaki településőr lehessen, nyolc általános és bizonyos szakképzettség is elég, a közterület-felügyelőktől érettségit és speciális tanfolyamok elvégzését várjuk el. Meggyőződésem, hogy a településőrnek nem kell hatósági jogot adni ahhoz, hogy eredményes legyen. Ha a figyelmeztetés nem elég, feljelenti a szabálysértőt, akit a jegyző már másnap megbírságolhat. A döntés ellen bírósághoz lehet fordulni. Nem hiszem, hogy a szemetelésért feljelentett polgárok tömegesen bíróságra mennek majd. Valószínűbb, ezt a közlekedésbiztonság javítására tett intézkedések is bizonyítják, hogy mind többen választják az önkéntes jogkövetést. (Kuruc.info: hahaha... ezt a viccet. A cigánybűnözést így, a belátásukra apellálva visszaszorítani - és nem gumibotokkal, azonnal, helyben rabláncra fűzve. "Gratula", Drazsé, "érted" a dolgodat...)
- Rendőröktől tudom, hogy többnyire a közterület-felügyelők is az ő segítségüket kérik az intézkedéseikhez. A tilosban parkoló autók megbilincselésén kívül mást nemigen tesznek önállóan.
- Ahol ez így van, ott a közterület-felügyeletet fenntartó önkormányzatnál kell a polgároknak elérniük, hogy a rendészeti erők a közösséget valóban irritáló ügyekben lépjenek fel, s ne látszatmunkát végezzenek. A kormány megtette, amit kell: a közterület-felügyelők megkapták a hatékony munkavégzésükhöz szükséges eszközöket.
- A beszélgetés elején a kis kárértékű vagyon elleni szabálysértésekkel indokolta a közbiztonsági intézkedések bevezetését. Az alapproblémát azonban továbbra sem oldották meg: a rendőrség ezentúl sem lesz az ilyen ügyek nyomozásában illetékes.
- Felelőtlenség lenne sok ezer szabálysértési ügyet teljes egészében a rendőrségre terhelni. Jómagam is azt képviseltem, hogy a rendőrség nyomozzon minden ügyben, a biciklilopásokban is. De egy ilyen lépés annyira megterhelné a rendőrséget, hogy azzal már a nagyobb, fajsúlyosabb esetek felderítése kerülne veszélybe. Ehhez kiképzett rendőrök sokaságára is szükség lenne, azonnal. Az intézkedések nyomán már az idén jóval több a rendőr, de rájuk a közterületi munkában van szükség. Számításaink szerint 2012-2013-tól már adottak lesznek a feltételek, hogy megszüntessük a mai kettősséget, s a százforintos kárt okozó ügyekben is a rendőrség járjon el. Már az idén másfélszer több rendőr szakközépiskolást vesznek fel a tanintézetek (Kuruc.info: ezek egy jó része pozitívan diszkriminált, sok esetben írni-olvasni sem tudó cigány - nesze neked szakszerűség. Arról nem is szólva, hogy a tezsvíreiket ezek aztán nem fogják meggátolni a bűnözésben. Sokkal inkább valószínű az, hogy gádzsógyűlöletüket fogják majd kiélni és bennünket fognak egrecíroztatni. Vagy éppenséggel tezsvíreiknek a drótot leadni, hogy hol, hova érdemes betörni, kit érdemes kirabolni - vagy a cigánybűnözős nyomozásokat blokkolni, bizonyítékokat eltüntetni.), és megkezdjük a bűnügyi szolgálat megerősítését különböző végzettségű szakemberekkel, akik nem hivatásos rendőrként dolgoznak a rendőrségen, de tudásukkal nagyban segíthetik a nyomozásokat. Ezek a lépések középtávon tovább növelik a rendőrség erejét. Rövid távon, azonnal érzékelhető intézkedésként, most csak annyit tehetünk, hogy kötelezzük a rendőrséget a vagyon elleni ügyekben a szabálysértési feljelentések átvételére és az azonnali intézkedések, vagyis a nyomozati cselekmények megtételére. A továbbiak, mint eddig is, a jegyzőre tartoznak. Nekik segítenek majd a településőrök. Másrészt előírjuk, hogy az elkövetőnek az okozott kárt mindenképp meg kell térítenie. (Kuruc.info: a Népszabadság természetesen - kormányhű mikrofonállványként - nem akaródzott megkérdeznie azt, amit mi, ill. olvasóink ITT megtettünk: hogyan gondolja azt, hogy az adóként behajtandó kártérítéseket valóban ki tudják szedni a túlnyomórészt segílyes cigányokból...)