Németország és Franciaország támogatja, hogy az Európai Unión kívül menedékjogi központokat állítsanak fel a menedékjogi kérelmek elbírálására. Ez derült ki a két ország vezetőjének tegnapi tanácskozása után. Közben brüsszeli források szerint a jövő heti uniós csúcson megegyezés születhet az unió határain kívül felállítandó központokról.
"Tegyünk erőfeszítéseket arra nézve, hogy akik illegálisan érkeztek be, azokat vigyük ki. De ahhoz, hogy ki tudjuk vinni őket az unió területéről, először ki kell jelölni a helyet, ahová visszük őket. és ahol meg kell várniuk a jogi eljárás lefolytatását. Ez nem nagyon tud máshol lenni, mint Líbia partjainál. Ezért válik kulcsországgá Líbia" - 2016 szeptemberében Bécsben ezt javasolta Orbán Viktor a migránsválság egyik megoldására. (Líbia ekkor így reagált: nekik sem kellenek az Európát elözönlő sáskák)
A kemény bírálatok ellenére két évvel később az Európai Tanács lengyel elnöke és két vezető országa is hasonló elképzeléssel állt elő: az unió határain kívül létesítenének menedékjogi központokat. Ezekben az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával együttműködve különválaszthatnák a nemzetközi védelemre szoruló menekülteket a gazdasági bevándorlóktól. Őket pedig visszaküldhetnék hazájukba. (A "menekültek" pedig jöhetnének továbbra is, hogy majd szépen szétosszák őket...)
A többi között erről is tanácskozott Berlin közelében a német és a francia kormány. A konzultáció utáni sajtótájékoztatón Angela Merkel német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök is üdvözölte a javaslatot.
"Támogatjuk a bizottság és az osztrák elnökség terveit a külső határok védelmének megerősítésére, ami nem jelent mást, mint a Frontex személyzetének jelentős megnövelését" - jelentette be a német kancellár.
Az illegális bevándorlás megfékezésére a két vezető ezen kívül sürgeti az uniós határ-, és partvédelmi ügynökség hatáskörének jelentős bővítését is, ami hosszú távon valódi határőrség kiépítését jelentené. Szorgalmazzák, hogy hozzanak létre egy európai menekültügyi hivatalt, amely harmonizálja a tagállamok menedékjogi gyakorlatát.
A két vezető elvárja az európai "országokon belüli szolidaritást", hogy mindenki kivegye a részét a "menekültek" befogadásából. A részleteket a jövő heti brüsszeli EU-csúcson szeretnék elfogadtatni a tagállamokkal.
Sajtóértesülések szerint a következő napokban a német kancellár minden tagállam vezetőjével tárgyalna, a lengyel miniszterelnökkel már találkozott. Orbán Viktort azonban sajtóértesülés szerint július ötödikére hívta meg Berlinbe, vagyis csak a jövő csütörtöki uniós csúcs után egyeztetne vele.
(HírTV nyomán)