Az olasz hajón tartózkodó migránsok partraszállását sürgette Roberto Fico, a római képviselőház elnöke, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) kormánypárt politikusa szerdán, miközben a belügyminiszter, Matteo Salvini, aki ezt először nem akarta engedélyezni, az esti órákban hozzájárulását adta, hogy a hajóról leszálljon 29 - állítólag - kis- és fiatalkorú. A többi migráns partraszállására továbbra sem adott engedélyt.
Salvini közösségi oldalán megosztott videóüzenettel hangsúlyozta, hogy ha rajta múlik, a gyerekeken kívül senki sem száll partra. Hozzátette, a migránsok kiszállását olasz területre engedélyezheti az olasz államfő, ha akarja, vagy az olasz miniszterelnök, de "szerintem Olaszország már teljesítette kötelességét, és ha Európa nem tesz hasonlóképpen, a hajók ahogy megérkeznek, vissza is fordulhatnak amennyire ez tőlem függ" - jelentette ki az olasz belügyminiszter.
Roberto Fico, az Öt Csillag Mozgalom balszárnyának sáska- és buzibarát élharcosa, Salviniék XXI. századi szövetségese (fotó: ANSA) |
Matteo Salvini Roberto Ficónak azt üzente: "te a képviselőház elnöke vagy, én pedig a belügyminiszter."
Korábban Roberto Fico Twitter-bejegyzésben üzent Matteo Salvininek, hangsúlyozva, hogy "az Európai Unió országaival való jogos egyeztetés problémamentesen folytatódhat, de most a 177 személynek - köztük kíséret nélküli kiskorúaknak - partra kell szállniuk". Az M5S mozgalmi szárnyához tartozó Fico hozzátette: "Nem lehet tovább a fedélzeten tartani őket, és el kell osztani őket az EU-ban".
Matteo Salvini a másik kormánypárt, a Liga vezetője szintén közösségi üzenettel válaszolt. Azt írta, őrült helyzetnek tartja, hogy miután az előző balközép kormány hagyta, hogy Olaszországot a partjaira az utóbbi években érkezett "több mint 700 ezer migráns megszállja", most őt vádolják, mert véget akar vetni a korábbi migrációs gyakorlatnak. "Nem adom fel, ezen az úton haladok tovább" - írta Matteo Salvini.
Az olasz belügyminiszter hétfő este óta nem engedélyezi a Diciotti fedélzetén olasz kikötőbe érkezett migránsok partraszállását. A hajót a cataniai kikötőben az olasz hatóságok gyűrűje övezi, és senki nem közelítheti meg.
A hajóra eddig csak a szicíliai Agrigento ügyésze léphetett fel, aki a Líbiából indult migránsokat hallgatja meg. A csoport tagjainak többsége eritreai, tehát menedékkérelemre jogosult. A cataniai kiskorúak bírósága, valamint olasz és nemzetközi "humanitárius" szervezetek azt kérték az olasz belügyminisztertől, a hajón tartózkodó 29 magát kis- és fiatalkorúnak mondót engedje leszállni a Diciottiról. Paolo Gentiloni volt olasz miniszterelnök kijelentette, a belügyminiszter nem helyezheti magát a törvények fölé, az ami a Diciottival történik "nemzeti szégyen" - jegyezte meg Gentiloni. Roberto Saviano olasz író "túszejtéssel" vádolta Matteo Salvinit. A belügyminiszter ostobának nevezte Savianót.
Az olasz parti őrség Diciotti nevű hajója csütörtökön vette a csoportot fedélzetre a Máltához tartozó tengeri övezetben. Miután Málta megtagadta, hogy a szigetországba vigyék őket, az olasz parti őrség hajója egészen hétfőig Lampedusa vízein vesztegelt, majd Danilo Toninelli infrastrukturális és közlekedési miniszter, M5S-politikus engedélyezte, hogy a Diciotti Catania kikötőjében megálljon. Matteo Salvini belügyminiszter, a Liga politikusa viszont nemet mondott arra, hogy a fedélzeten tartózkodó 177 migráns olasz területre lépjen, vagyis leszálljon a Diciottiról.
Az olasz belügyminisztérium hétfőn közleményben hangsúlyozta, hogy Matteo Salvini belügyminiszter "nem adott és nem is fog engedélyt adni" a migránsok partraszállásához, amíg nem kap garanciákat az EU-tól, hogy a menedékkérőket szétosztják a tagállamok között.
Az olasz külügyminisztérium szintén fellépésre szólította az Európai Bizottságot a migránsok szétosztását szorgalmazva.
Tove Ernst, az Európai Bizottság szóvivője úgy nyilatkozott, az EU dolgozik a megoldáson a 177 migráns minél előbbi partraszállása érdekében, amit a Bizottság "humanitárius kötelességnek" tart.
Giuseppe Conte szintén közösségi oldalán szólította fel ismét az EU-t: "adjon jelet". Hozzátette, Olaszország erős és világos választ vár az európai intézmények részéről, és megfelelő választ a többi tagállamtól.
Frissítés: Salvini: rühösek a Diciotti illegálisai
A Diciotti nevű hajó fedélzetén Catania kikötőjébe érkezett migránscsoport minden tagja illegális bevándorló - nyilatkozta Matteo Salvini olasz belügyminiszter csütörtök reggel , hangsúlyozva, hogy a miniszterelnökkel, Giuseppe Contéval teljes összhangban tiltotta meg a migránsok partra szállását.
Matteo Salvini rádióinterjúban hangsúlyozta: a célja az ausztráliai migrációs modell megvalósítása, vagyis egyetlen tengeren fedélzetre vett migráns sem érhet partot Olaszországban.
Olaszország nem válhat hatalmas migránstáborrá - hangoztatta. A belügyi tárca vezetője kijelentette, nem tart az olasz államfő beavatkozásától, hogy Sergio Mattarella esetleg engedélyezi a mingránsok leszállását a Diciotti hajóról. "Nem tartok semmitől, lelkiismeretem rendben van, nagyon jól dolgozom együtt Conte miniszterelnökkel és Luigi Di Maióval is" - mondta Matteo Salvini az Öt Csillag Mozgalom (M5S) politikusaira utalva.
A Diciottit csütörtökön ívóvízzel és élelmiszerrel látták el. Ez arra utal, hogy a migránsok továbbra is a hajón maradnak. A hajóról készített felvételek szerint a migránsok a fedélzeten imádkoznak, ruhájukat mossák. Eddig csak Luigi Patronaggio a szicíliai Agrigento ügyésze léphetett a hajóra. A sajtónak nyilatkozva "borzalmasnak" nevezte a Diciottin uralkodó állapotokat, elmondta, hogy a migránsok többsége rühes.
Az ügyész nem zárta ki, hogy vizsgálatot indíthat a személyi szabadság korlátozása miatt ismeretlen személyekkel szemben. Matteo Salvini erre úgy reagált, indítsanak nyugodtan vele szemben vizsgálatot, tartóztassák le, a politikáját támogató olaszok úgyis mellette állnak. Több olasz és nemzetközi humanitárius szervezet, katolikus intézmények és jogászok a nemzetközi konvenciók megsértésével vádolták az olasz belügyminisztert.
Csütörtökön az olasz börtönrabok jogait felügyelő ombudsman látogat a hajóra.
Az ll Giornale olasz jobbközép napilap csütörtöki elsőoldalas címe szerint: Salvinit le akarják tartóztatni. A La Stampának nyilatkozó Armando Spataro ügyész úgy vélte, a belügyminiszter nem tilthatja meg emberek partraszállását, a "politikusnak a jog területén is példát kell mutatnia" - mondta Spataro.
A Corriere della Sera azt írta, az államfő csendes háttérmunkával igyekszik megoldást találni. Sergio Mattarella júliusban engedélyezte a szintén a Diciotti által szállított 67 migráns partraszállását, amikor Matteo Salvini szintén nemet mondott erre. Az olasz püspöki kar (Cei) napilapja a l'Avvenire szerint Sergio Mattarella attól tart, a Diciotti ügye Európa-ellenességbe csaphat át tovább mérgesítve a római kormány és Brüsszel kapcsolatát.
Brüsszelben pénteken a tagállamok EU-ügyi tanácsosai tartanak találkozót hivatalosan az uniós kikötők helyzetéről.
(MTI nyomán)