Az osztrák biztonsági erők a héten országszerte razziákat hajtottak végre "feltételezett" iszlamista szélsőségesek ellen - jelentették be a hatóságok csütörtökön.
A megelőzési célú rajtaütések összesen 72 embert vettek célba kedden. Az akciót a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások évfordulója előtti napra időzítették, mert a tapasztalatok szerint azok a merényletek máig jelképes erejűek a szélsőségesek köreiben, és már több alkalommal inspiráltak újabb támadásokat - közölte az osztrák állambiztonsági és hírszerzési igazgatóság. A közleményben felidézték: tavaly az osztrák hatóságok meghiúsítottak egy tervezett merényletet, amelyet az évfordulón akartak elkövetni a bécsi központi pályaudvaron. Az évnek ezen a napján világszerte továbbra is magas a kockázat - hangsúlyozták az osztrák hatóságok.
A Cobra különleges rendőrségi egység tagjai lakásokban és börtöncellákban hajtották végre a razziát, több gyanúsítottat kihallgattak, és digitális eszközöket foglaltak le, hogy azokon radikális iszlamista propaganda nyomai után kutassanak.
Franz Ruf, az osztrák belügyminisztérium közbiztonsági ügyekért felelős főigazgatója kiemelte, hogy az utóbbi hetek eseményei megmutatták, milyen fontos a biztonsági ügynökségek közötti együttműködés a szélsőséges támadások kivédésében.
Augusztus elején két radikális nézeteket valló fiatalt vettek őrizetbe, aki merényletre készült Taylor Swift bécsi koncertjén. Az Iszlám Állam terrorszervezet által inspirált gyanúsítottak több tízezer ember megölését tervezték a bécsi stadionban.
Gerhard Karner belügyminiszter azt szorgalmazta, hogy bővítsék a nyomozók hatáskörét annak érdekében, hogy hatékonyabban tudják elejét venni a tervezett merényleteknek.
Jelenleg Ausztriában a nyomozó hatóságok gyakran kénytelenek más országok hírszerzési értesüléseire hagyatkozni, például a Taylor Swift-koncert esetében is, amikor az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) értesítette az osztrák hatóságokat a készülő terrortámadásról.
Más külföldi hírszerzési szolgálatokkal ellentétben Ausztriában a nyomozók törvényesen nem figyelhetnek meg elektronikus üzenetváltásokat.
(MTI nyomán)