A török rendőrség az utóbbi öt napban őrizetbe vett 282 embert, köztük újságírókat, politikusokat és egyetemi oktatókat azzal a gyanúval, hogy kapcsolatban álltak a törvényen kívül helyezett Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) - jelentette be kedden a török belügyminiszter.
Ali Yerlikaya elmondta, hogy az 51 vidéki régiót érintő razziákat a nagyvárosokra, így Isztambulra és a fővárosra, Ankarára is kiterjesztették, és az őrizetbe vettektől lefoglaltak különböző fegyvereket, köztük AK-47-es gépkarabélyokat. Az illetőket azzal gyanúsítják, hogy részt vettek a PKK-t segítő finanszírozási- és propagandatevékenységben, tüntetéseken és új tagok toborzásában - tette hozzá.
Az őrizetbe vettek között van a Népi Demokratikus Kongresszus Párt (HDK) több tagja és a vele szövetséges kisebb baloldali pártok több képviselője, valamint egy ismert LMBTQ-jogi aktivista is.
A kurdbarát Népek Egyenlőségének és Demokráciájának Pártja (DEM) közleményben elítélte az őrizetbe vételeket. A párt szerint annak a nyolc polgármesternek az eltávolítása a tavalyi választások óta, aki közel állt a DEM-hez, valamint a mostani őrizetbe vételi hullám célja, hogy "szerte foszlassák a régió békéjével kapcsolatos reményeket".
A török újságíró-szövetség szintén tiltakozásának adott hangot három újságíró őrizetbe vétele miatt.
Törökország 1984 óta áll konfliktusban az Európai Unió és az Egyesült Államok által is terrorszervezetként nyilvántartott és az Észak-Irakban több bázissal is rendelkező PKK-val; az észak-szíriai kurd autonóm fegyveres csoportok tőle való függetlenségét pedig nem ismeri el. A Reuters hírügynökség értesülései szerint a PKK bebörtönzött vezetője, Abdullah Öcalan várhatóan még februárban nyilatkozatot tesz, és ebben arra kérné szervezete harcosait, hogy tegyék le a fegyvert.
(MTI)