A Vatikán péntek esti bejelentése szerint az elmúlt három napban negyedmillióan rótták le kegyeletüket Ferenc pápa ravatalánál a Szent Péter-bazilikában, mielőtt este 7 órakor lezárták a nyitott koporsót.
A Giovanni Battista Re bíboros által vezetett szertartást az egyházfő korábban egyszerűsítette, így a hagyományosan használt három koporsó helyett egyetlen, cinkkel bélelt fakoporsóban helyezik végső nyugalomra – írja az Index.
Ma reggelre a Szent Péter tér teljesen megtelt (köztük rengeteg fiatallal), oda már senkit nem tudnak beengedni a CNN szerint. Ferenc pápa temetésére aprólékosan megtervezett forgatókönyv készült – a ceremónia nagy része a Vatikánban zajlik.
A Corriere della Sera lap arról számolt be, hogy a pápa koporsóját a népszerű pápamobillal szállítják majd végső nyughelyére, a Santa Maria Maggiore-bazilikához. A járművet, amelyet korábban a pápa külföldi útjain használtak, külön erre az alkalomra alakították át.
Zoom
A pápamobil (fotó: Vatican Pool/Getty Images)
A döntés mögött az a szándék áll, hogy az emberek láthassák a koporsót, miközben lassú, gyalogos tempóban halad végig Róma központján. Különösen megható egybeesés, hogy Ferenc pápa utolsó nyilvános megjelenése is a pápamobilhoz kötődik: épp húsvétvasárnap, mindössze egy nappal halála előtt integetett a Szent Péter téren összegyűlt tömegnek a járműből, mielőtt megjelent a bazilika középső erkélyén.
A szertartáson 980 egyházi méltóság – bíborosok, püspökök és papok – koncelebrál, valamint 200 áldoztatószolgáló és több mint négyezer pap vesz részt. A szertartás nyelve latin, és a pápa által kért egyszerűsített változatát követi az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis (vagyis a római pápa temetési szertartásrendjét szabályozó hivatalos egyházi dokumentum) 2024-es kiadásának. Az oltár előtt jobbra elhelyezték a Salus Populi Romani ikont, amely különösen kedves volt az elhunyt pápa számára.
Zoom
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza/Telex
A szentmisén a hívek imádságait hat nyelven olvassák fel: franciául, arab nyelven, portugálul, lengyelül, németül és mandarinul. A szertartás végén következik az Ultima commendatio (végső ajánlás) és a Valedictio (búcsúvétel), majd a koporsót a Szent Péter-bazilikán keresztül átviszik a Santa Maria Maggiore-bazilikába a temetésre. A menet a Perugino-kapun hagyja el a Vatikánt, áthalad a Principe Amedeo di Savoia-Aosta alagúton, majd a Corso Vittorio Emanuelén, a Velence téren, a Fori Imperialin, a Colosseumnál, végül a Via Labicanán és a Via Merulanán át jut el a Santa Maria Maggiore-bazilikához. A temetésen összesen 164 hivatalos delegáció vesz részt – köztük 12 uralkodó, 53 államfő és 15 kormányfő –, valamint számos vallási vezető a világ különböző felekezeteiből. Jelen van az amerikai elnök a first ladyvel, Joe Biden és felesége, Ursula von der Leyen, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Javier Milei argentin elnök az elnökség főtitkárával, Lula da Silva brazil elnök a feleségével, valamint Zelenszkij is.
Az orosz kormány így Olga Ljubimova kulturális minisztert küldte Ferenc pápa búcsúztatására, hiszen Putyin ellen nemzetközi elfogatóparancs van érvényben.
Óriási tapsvihar fogadta Ferenc pápa egyszerű fakoporsóját, amint kivonultak azzal a Santa Maria Maggiore bazilika elé. Az egyszerű koporsóban elhelyezték azt a leiratot, pergament is, amely a halál beálltát hivatalosan kimondja
Zoom
Ferenc pápa fakoporsója a Santa Maria Maggiore bazilika előtt (fotó: Dan Kitwood/Getty Images)
Felcsendült az „Adj uram örök nyugadalmat neki” kezdetű gyászszertartásokon szokásosan elhangzó ének, amelyre a kórus zsoltárversekkel válaszol.
A bazilikából kivonult a papság is, vörös miseruhában, amely a vértanúság, hit és isteni küldetés összefonódásának jelképe.
Frissítés: Így folytatódott a néhai pápa temetése
Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánja készült szentbeszéddel Ferenc pápa temetési szertartásán, a Szent Péter téren, felidézve a néhai egyházfő gazdag örökségét és lelkipásztori szolgálatát. A bíboros homíliájában hangsúlyozta, hogy bár szomorú szívvel, „a hit bizonyosságától támaszt nyerve” gyűltek össze, „mely biztosít: az emberi létezés nem a sírban, hanem az Atya házában végződik, egy olyan boldog életben, amely nem ismer alkonyt”. Re bíboros megemlítette az államfők, kormányfők és delegációk jelenlétét, akik „szeretetüket, tiszteletüket és megbecsülésüket” fejezik ki az elhunyt pápa iránt.
A szentbeszéd felidézte Ferenc pápa utolsó nyilvános megjelenését, amikor húsvétvasárnap „súlyos egészségügyi nehézségei ellenére személyesen akart áldást adni a Szent Péter bazilika erkélyéről, majd lejött erre a térre, hogy a fedetlen pápamobilból köszöntse a húsvéti szentmisére egybegyűlt óriási tömeget”. A bíboros emlékeztetett a Jézus által Péternek adott megbízásra – „Legeltesd juhaimat!” –, és kiemelte, hogy Ferenc pápa az utolsó időkben tapasztalt törékenysége és szenvedése ellenére úgy döntött, hogy földi életének egészen a legutolsó napjáig végigjárja az ajándékozásnak ezt az útját.
Re bíboros szerint Ferenc pápa „a nép körében élő pápa volt, akinek szíve nyitva állt mindenki előtt”, aki „figyelmes volt a társadalomban felbukkanó újra, valamint arra, amit a Szentlélek élesztett az Egyházban”. Pápaságának vezérgondolata „az evangelizáció elsősége” volt, küldetése vezérfonala pedig „az a meggyőződés, hogy az Egyház otthon mindenki számára; olyan otthon, amelynek mindig nyitva állnak az ajtajai”. A bíboros idézte a pápa kedvelt metaforáját, miszerint az Egyház „tábori kórház egy csata után, ahol sok a sebesült”, kiemelve a szegények, menekültek és kivándorlók iránti kiemelt figyelmét.
„Az evangélium irgalmassága és öröme Ferenc pápa két kulcsszava” – fogalmazott Re bíboros, valamint hangsúlyozta, hogy a pápa a „leselejtezés kultúrájával” szemben „a találkozás és a szolidaritás kultúrájáról beszélt”. Kiemelte Ferenc pápa békéért tett erőfeszítéseit is, aki „szünet nélkül felemelte szavát, a békét kérve”, valamint gyakran ismételt intését: Hidakat építsünk, ne falakat!
A szentbeszéd a pápa saját, gyakran használt kérésével zárult, amelyet most a bíboros fordított meg: Kedves Ferenc pápa, most tőled kérjük, hogy imádkozz értünk! Az égből most te áldd meg az Egyházat, áldd meg Rómát, áldd meg az egész világot – kérte a néhai egyházfőt.
A szentmise egyik megindító részéhez, a béke jelének átadásához érkezve a jelenlévők – köztük befolyásos világvezetők – most kezet fognak egymással.
Ez a gesztus az őskeresztény hagyományokhoz nyúlik vissza, és Jézus tanítását idézi: „Békességet hagyok nektek, az én békémet adom nektek.” A kézfogással a hívek kifejezik, hogy békében vannak, megbékéltek egymással, mielőtt az Úr asztalához járulnának. Ez emlékeztet Jézus szavaira is: „Ha ajándékodat az oltárhoz viszed, és ott eszedbe jut, hogy testvérednek van valamije ellened, hagyd ott ajándékodat… Előbb békülj ki testvéreddel.”
A kamerák például Donald Trump amerikai elnököt mutatták, aki rövid habozás és felesége, Melania Trump figyelmeztetése után kezet fogott a közelében ülő vezetőkkel, köztük Emmanuel Macronnal.
Zoom
Donald Trump kezet fog Emmanuel Macronnal (fotó: Dan Kitwood/Getty Images)
Ferenc pápa temetésén a zenei kíséretet főként gregorián énekek, vagyis egyszerű, egyszólamú dallamok adták, melyeket a papok és a kórus énekelt.
A Szent Péter tér szélén összegyűlt nemzetközi tömeg többnyire csendben figyelte Ferenc pápa temetési szertartását. A csendet csak az imádságok és énekek törték meg, illetve a spontán taps, amikor a pápa koporsóját megpillantották.
A CNN tudósításából kiderül, hogy bár az emberek szorosan álltak egymás mellett, tisztelettel adtak helyet azoknak, akik letérdeltek imádkozni. A hangulat hirtelen változott át a megilletődöttről felemelővé, amikor a jelenlévők békejobbot nyújtottak egymásnak, és a papok előreléptek a biztonsági korlátoknál, hogy megáldoztassák a híveket.
A Szent Péter téren állva legalább öt különböző nyelvet lehetett hallani, és számos ország – köztük Argentína, Libanon, Venezuela és Bosznia-Hercegovina – zászlaja volt látható, tanúsítva Ferenc pápa globális hatását.
A temetés után a koporsóvivők felemelték Ferenc pápa koporsóját, hogy visszavigyék a Szent Péter-bazilikába. Rövid tiszteletadás után a halottaskocsira helyezték. A bazilika nagyharangja is megszólalt a néhai főpásztortól búcsúzva.
A halottaskocsi tapsvihartól zenve haladt Róma utcáin, sokan rótták le tiszteletüket. Ez volt utolsó alkalom, hogy a nyilvánosság láthatta a pápa koporsóját, mielőtt végső nyughelyére helyezik a római Santa Maria Maggiore-bazilikában.
A Vatikán közlése szerint több mint 250 ember gyűlt össze szombaton Ferenc pápa temetési szertartásán a Szent Péter téren.
A csaknem két és negyed órás ceremónia nemcsak méretében, de jelentőségében is történelmi volt. A hatalmas tömeg – amely szinte megtöltötte a teret és a környező utcákat – békés méltósággal búcsúzott az egyházfőtől.
Ferenc pápa koporsóját püspökök és magas rangú bíborosok fogadták a Santa Maria Maggiore-bazilikában, ahol később egy magánszertartás keretében helyezik örök nyugalomra. A szentatya a római Santa Maria Maggiore-bazilika oldalhajójának egyik fülkéjében kapott helyet, Szent Ferenc oltárának közelében, a Pauline-kápolna és a Sforza-kápolna között. A síremlék különlegessége, hogy liguriai palakőből készült – abból a régióból származó anyagból, ahonnan a pápa olasz nagyszülei is származtak.
Ez a személyes választás egyszersmind mély tisztelgés családi gyökerei előtt. A síron mindössze a „Franciscus” felirat és a pápa mellkeresztjének másolata látható, tükrözve életének és pápaságának egyszerűségét. A pala nem a fényűzés köve, hanem ahogy a Ligur Palarégió elnöke fogalmazott: „a nép köve, amely melegséget ad” – ez is híven tükrözi Ferenc pápa életfilozófiáját, amely az egyszerűséget és az emberközeliséget helyezte előtérbe.
Zoom
Megérkezett Ferenc pápa koporsója a Santa Maria Maggiore-bazilikába (fotó: Carlos Barria/Reuters)
A Vatikánban április 23-án megtartották a bíborosok második általános kongregációját, ahol 103 bíboros részvételével jóváhagyták a „novemdiales” – a kilencnapos gyászidőszak – részletes programját. A gyász első napja Ferenc pápa temetésével szombaton délelőtt 10 órakor kezdődött, majd kilenc napon át különböző csoportok vehetnek részt a pápa lelki üdvéért bemutatott szentmiséken.
A Santa Maria Maggiore-bazilikában – Ferenc pápa végső nyughelyén – szerdától szombatig minden este rózsafüzér-imádságot tartottak az elhunyt pápa lelki üdvéért.
(Index, Telex nyomán)