A történelem valaha készült legerősebb csatahajói a Japán Birodalmi Haditengerészet armadájának részei voltak. Alább ezen hajók technikai jellemzőiről közlünk olyan írást, ami az osztály hajóinak lényeges jellemzőit mutatja be, az innovációkra fókuszálva.
Tervezés: a Panama-csatorna hatása
A japánok a Jamato osztály megtervezésekor abból indultak ki, hogy mennyiségben nem vehetik fel a versenyt az amerikaiakkal. Ezért olyan hajókat akartak építeni, ami erősebbek, mint bármelyik amerikai csatahajó. Ehhez viszont tudni kellett, hogy az amerikaiak mekkora hajókat fognak építeni.
A japánok számára ebből a szempontból volt egy jó kiindulási tényező: a Panama-csatorna. Ez azért volt jelentős tényező, mivel az amerikai haditengerészet hajóinak a méretét a Panama-csatorna korlátozta, ugyanis az amerikai haditengerészet, hogyha azt akarta, hogy a hajóit át tudja csoportosítani a két óceán között, akkor a hajóinak át kellett férnie rajta. Ezért a japánok a saját csatahajóik megépítése előtt azt becsülték meg, hogy mekkora hajó fér át a csatornán. Ez alapján több tervet is készítettek.
Ezek után a japánok megtervezték a saját hajóikat, amiket úgy tudtak méretezni, hogy több amerikai csatahajót is el tudjanak süllyeszteni.
![]() A Jamato próbajáraton. A nagy vízkiszorítás miatt a hajó stabil volt, a rajta szolgálók szerint szinte olyan volt, mintha szárazföldön álltak volna |
A lövegtornyok páncélzata
A történelem egyetlen olyan páncéllemeze, ami valószínűleg minden reális támadást ki tudott volna védeni, az a Jamato osztályú csatahajók lövegtornyainak homlokpáncélja volt. Míg a legtöbb modern csatahajó homlokpáncélja 325-430 mm vastag volt, addig a japán csatahajóké elérte a 650 mm-t. Ezt még elméletileg csak úgy lehetett volna átlőni, hogyha minimális távolságról lőnek rá. Gyakorlatban viszont, mivel a tengeri csaták 15-25 kilométeres lőtávolságokon zajlottak, amely távolság esetén a légellenállás fékező hatása miatt csökkent a lövedék átütőképessége, kilőhetetlen lett volna.
Szélesség és hajógépek
A Jamato osztályú csatahajók voltak a történelem legszélesebb csatahajói. Ez alapvetően azért volt előnyös, mivel ez által a hajógépeket nem egymás után, hanem egymás mellett tudták elhelyezni, ami csökkentette a hajó hosszát. Ez egyrészt tömeget takarított meg, másrészt lehetővé tette a páncélzat nagyobb mértékű összpontosítását a hajó fontosabb részeire.
A Jamato osztályú hajók maximális sebessége 27 csomó volt. Ez nem számított soknak, de a régi csatahajóknál gyorsabb volt, és az amerikaiak modern csatahajóinak nagy részének is hasonló volt a sebessége.
Mély páncélöv
A Jamato osztály egyik innovációja az volt, hogy a páncélöv nem csak a hajó oldalának részét védte, hanem folytatódott a hajó fenekéig. Ennek azért volt jelentősége, mivel a japán csatahajókat nagy lőtávolságú harcra tervezték, amely során reális lehetőség lett volna a vízvonal alatti találat. A hajó fenekéig érő páncélöv ezzel szemben védelmet nyújtott volna és a torpedókkal szembeni védelmet is fokozta.
Emeletpozícióban elhelyezett közepes tüzérség
A világháború idején bevetett csatahajók a fő nehéztüzérségük mellett rendelkeztek másodlagos tüzérséggel is, hogy a csatahajóknál kisebb hajók ellen is tudjanak harcolni és kiegészítsék a fő tüzérségüket. A legtöbb világháborús csatahajón erre közepes tüzérséget alkalmaztak, amit a hajó két oldalán helyeztek el. Ennek az elhelyezésnek az volt a hátránya, hogy a közepes lövegek csak az egyik oldalra tudtak tüzelni.
A Jamato osztályú csatahajók viszont a közepes tüzérségük egy részét emelt állásban helyezték el, a nehézlövegek felett, ami miatt mindkét oldalra tudtak tüzelni, és kisebb volt a holtterük. Ez által nagyobb tűzerőt tudtak összpontosítani az ellenséges hajók ellen, és jobban kihasználták a rendelkezésre álló vízkiszorítást.
![]() A Jamato az építési közben. Látszik a lövegtorony felett a közepes lövegek tornya, amely így mindkét oldalra tudott lőni. |
Manőverező képesség
Méretük ellenére a Jamato osztályú csatahajóknak volt a legjobb manőverező képessége a modern csatahajók közül. A hatásos kormányrendszer miatt a japán csatahajók fordulóköre minden másik csatahajónál kisebb volt. Ennek az volt az egyik jelentősége, hogy ez által nagyobb valószínűséggel tudták kifordulni a feléjük tartó torpedókat.
![]() A Muszasi lőgyakorlaton. Az osztály ágyúinak viszonylag kicsi volt a szórása, még maximális lőtávolságon is. Ehhez az is hozzájárult, hogy a nagy vízkiszorítású hajók stabilabbak a vízen. |
(Olvasónktól)
Források: