Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg telefonon beszélt vasárnap este Maszúd Peszeskján iráni elnökkel a két ország közötti kapcsolatok további erősítéséről, valamint megvitatták, hogy miképpen tudnának közös álláspontot kialakítani Izrael Gázai övezeti és libanoni agressziójával kapcsolatban.
A beszélgetésben az iráni elnök méltatta, hogy Szaúd-Arábia másodjára is kezdeményezte az arab és iszlám országok csúcstalálkozójának megtartását, amelyen mintegy ötven ország a palesztin területeket és Libanont érő izraeli agressziót vitatja meg - közölte a szaúdi külügyminisztérium.
Az iráni elnök sürgős belpolitikai teendői miatt nem tud részt venni az Iszlám Együttműködés Szervezete (OIC) és az Arab Liga hétfőre tervezett rendkívüli együttes ülésén, helyette Mohammad Reza Aref első alelnök fogja képviseli Iránt az eseményen - jegyezte meg a minisztérium.
Maszúd Peszeskján a beszélgetésben kifejtette: bízik abban, hogy a találkozón jelentős eredményeket érnek el Izrael támadásaival szemben, és kiemelte, hogy Irán kész szorosabbra fűzni a két ország közti kapcsolatokat.
Mohamed bin Szalmán megállapította, hogy fordulópont következett be a két ország közti kapcsolatokban, aminek minden szinten való megerősítéséről Irán első alelnökével is egyeztet a csúcson.
A szaúdi végrehajtó hatalom vezetője a csúcstalálkozón elítélte és népirtásnak nevezte Izraelnek a Gázai övezet elleni háborúját, amely ugyan a Hamász ellen irányul, de a civileket is sújtja. "A királyság szigorúan elítéli a népirtást, amelyet Izrael testvéreink, a palesztin nép ellen követ el" - közölte. Felszólította a nemzetközi közösséget arra is: tegyen meg minden tőle telhetőt azért, hogy Izrael ne hajtson végre támadásokat Irán ellen, és tartsa tiszteletben az Iszlám Köztársaság szuverenitását.
Mohamed bin Szalmán még szeptemberben kijelentette, hogy Szaúd-Arábia a palesztin állam létrejöttéig nem fogja elismerni Izrael Államot.
A szaúdi védelmi minisztérium arról számolt be, hogy a királyság vezérkari főnöke vasárnap Iránban tárgyalt iráni hivatali kollégájával.
Még nem egyértelmű, hogy a két ország közti közeledés milyen módon érinti a Rijád és Washington közti kapcsolatokat. Az amerikai elnökválasztás győztese, Donald Trump korábbi elnöksége alatt azt hangoztatta, hogy Szaúd-Arábia az Egyesült Államok szövetségese az Irán elleni harcban.
A Teherán és Rijád közti kapcsolatok egy 2023-ben kínai közvetítéssel létrejött megállapodás hatására lassan javulni kezdtek, lezárva ezzel egy hét évig tartó, fegyveres konfliktusokkal tarkított időszakot. A két ország között annak hatására szakadtak meg a diplomáciai kapcsolatok, hogy 2016-ban szélsőségesek megtámadták Szaúd-Arábia teheráni nagykövetségét, megtorlásul egy neves síita hitszónok rijádi kivégzése miatt. Szaúd-Arábia tavaly augusztus elején, hét év szünet után újra megnyitotta teheráni nagykövetségét.
(MTI nyomán)