Magyar Péter a héten megszavaztatta a követőivel, hogy maradjon-e EP-képviselő, és nagy meglepetés senkit sem érhetett azzal, hogy ők meg nagy többségben, 95 százalékban úgy döntöttek, maradjon, írja a Telex.
Zoom
Fotó: Fb
Magyar szerint ő ezzel betartotta a korábbi ígéretét arról, hogy megválasztása után fél évvel újra kikéri az emberek véleményét a mandátumáról. Hiszen tavaly nyáron már azt is a követőivel döntette el, hogy egyáltalán beüljön-e az Európai Parlamentbe.
Már az a szavazás is eléggé irányított volt, mert Magyar csak amellett sorolt fel érveket, hogy szerinte miért érné meg, ha EP-képviselő lenne – azután, hogy egyébként pár hónappal korábban még azt mondta: ő nem akar kimenni Brüsszelbe, 2026-ig itthon akar dolgozni.
Az akkori szavazásnál azt állította, hogy az Európai Néppárton belül könnyebben érhetnének el politikai eredményeket, ha ő vezetné a Tisza Párt delegációját, mert ő a párt arca. Emellett képviselőként komoly nemzetközi kapcsolatokat tudna kialakítani. Másrészt (akkoriban még csak) szerinte neki volt helyismerete és tapasztalata az EP-ben. Azt is pozitívumként sorolta fel, hogy európai parlamenti képviselőként a magyar Országgyűlésben is felszólalhat, és így tovább. Az eredmény várható volt: akkor a szavazók 75,6 százaléka döntött úgy, hogy Magyar menjen ki az Európai Parlamentbe.
A tavaly nyári taktikát követte a mostani újabb szavazásnál is: csak amellett sorolt fel érveket, hogy miért kéne EP-képviselőnek maradnia.
Szerinte például azért, mert a Tisza „megbecsült delegációja” az Európai Parlamentnek és az Európai Néppártnak, ő maga pedig „fontos találkozókat folytatott állam- és kormányfőkkel, és vezető európai politikusokkal sikerült jó munkakapcsolatot kialakítania”. Vagy azért, mert „az európai parlamenti mandátumának köszönhetően tudta bemutatni a kórházak állapotát és az egészségügyi dolgozók munkakörülményeit”, és ez a mandátum „segített a MÁV vonalainak bejárása és a vasúti közlekedés problémáinak bemutatása során is”. Magyar szerint ha nem lett volna EP-képviselő, akkor nem tudta volna bemutatni a „gyerekvédelem területén tapasztalható súlyos problémákat”. És nem utolsó sorban nem tudott volna „vitázni” Orbán Viktorral az EP-ben, és nagy nyilvánosság előtt a már megszokott témáiról beszélni a miniszterelnöknek: hogy miért nem működik az állam, milyen területeken mondott csődöt a magyar kormány politikája.
Nem meglepő módon arról most sem jutott eszébe egy érv sem, hogy miért szavazzanak esetlegesen a távozására.
Az igenek fölényes győzelmével zárult szavazást Magyar Péter minden bizonnyal gyakran lobogtatja majd a következő időszakban – ráadásul mivel az előzetes tervek ellenére fél nappal még meg is hosszabbította a szavazás idejét, kapott még néhány ezerrel több szavazatot. Könnyű lesz erre mutogatnia azzal az érveléssel, hogy a követői újra megerősítették őt a politikai státuszában, céljaiban. Nem mellesleg adatbázis-frissítésnek sem rossz: a szavazáshoz ugyanis csomó személyes adatot elkértek, a névtől egészen a lakhelyig, igaz, kötelezően csak az emailcímet kellett beírni.
A mentelmi jog kérdése ott lebeg a feje felett
Persze az egy izgalmas kérdés, hogy mi lett volna akkor, ha az emberek többsége arra szavazott volna, hogy Magyar alig fél év után távozzon az Európai Parlamentből. Vajon tényleg lemondott volna a mandátumáról, vagy az eredményt Rogán Antal hekkjének nevezte volna? - teszi fel a kérdést a lap.
Az ugyanis nem nagyon érné meg Magyarnak, hogy lemondjon az EP-mandátumáról. Nemcsak azért, mert valóban kisebb mozgástere lenne, de már csak azért sem, mert EP-képviselőként a fizetése sem nevezhető éppen rossznak: az alapilletménye 7853 euró (jelenlegi árfolyamon több mint 3,2 millió forint), ehhez pedig még jönnek a juttatások és a napi 350 eurós napidíj. Magyar amúgy már korábban bejelentette, hogy a fizetése felét jótékony célra ajánlja fel, de még így is szép összeg marad nála.
Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy tavaly ősszel Polt Péter legfőbb ügyész indítványozta a mentelmi jogának felfüggesztését, miután lopás miatt nyomozás indult ellene a nyári ötkertes ügye miatt. A mentelmi jog arról szól, hogy biztosítsa az Európai Parlament és annak tagjainak függetlenségét. Azt nemzeti és uniós szabályok határozzák meg, hogy a személyes mentelmi jog mire terjed ki. Magyar Péter esetében ez azt jelenti, hogy Magyarországon ugyanaz a védelem illeti meg, mintha magyar országgyűlési képviselő lenne. Ezt az EU egyik alapszerződése mondja ki. Az EU bíróságának egyik ítélete alapján az lenne a cél, hogy valamilyen büntetőüggyel ne gyakorolhassanak nyomást a képviselőre.