Bolíviai ellenzéki képviselők vizsgálódnak Európában a Rózsa Flores Eduardo vezette állítólagos terrorista csoport kapcsolatai ügyében, Írország után szerdától Magyarországon - jelentették be La Pazban hivatalosan.
Az Evo Morales elnökkel szemben álló Podemos (Szociális Demokratikus Erő) képviselőcsoport közleményben tudatta, hogy képviselőik - Bernardo Montenegro és Pablo Banegas - már Dublinban tartózkodnak, ahol az ír parlament jogi, emberi jogi és külügyi bizottsági képviselőivel folytatnak konzultációkat. Emellett tárgyalnak a dublini kormány képviselőivel, az áprilisi bolíviai kommandós akcióban agyonlőtt ír Michael Martin Dwyer családjával is.
Az állítólagos terroristacsoport erőszakos felszámolásakor, április 16-án a bolíviai belbiztonsági kommandósok agyonlőtték a bolívia-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról származó Magyarosi Árpádot és Michael Dwyer ír állampolgárt a Santa Cruz-i Las Americas szállodában.
A magyar állampolgárságú, szintén szovátai Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tadicot letartóztatták.
Montenegro és Banegas is tagja volt annak a parlamenti vizsgálóbizottságnak, amely a Rózsa-ügyet és a kommandós akciót vizsgálta. A testület kormánypárti tagjai olyan jelentést fogadtak el - s a törvényhozás is -, amely szerint szakadár Santa Cruz-i politikai és pénzügyi vezetők álltak a Rózsa-csoport mögött.
Az ellenzéki tagok távollétében november közepén jóváhagyott jelentést elutasítja Morales ellenzéke, s nem tekintik lezártnak az ügyet. Szerintük a kormánypárt azért akarja gyorsan félretenni azt, mert immár olyan „kellemetlen” bizonyítékok is napvilágra kerülnek, amelyek közvetve a bolíviai kormány egyes tagjainak az érintettségére is utalhatnak.
Az ellenzéki képviselők európai útjának az a célja, hogy „megalapozott és átlátható” nemzetközi vizsgálódás alapján értékeljék a Rózsa-csoport tevékenységét és a hatóságok akcióit - hangsúlyozta Montenegro, aki telefonon nyilatkozott a bolíviai sajtónak.
A bolíviai törvényhozó hozzáfűzte, hogy szerdán Írországból Magyarországra utaznak, ahol a tervek szerint ugyancsak a hatóságokkal folytatnak tárgyalásokat.
Már csak egyetlen kérdés marad: a terrorista-kártyát buzgón és gyakran használó magyar kormányzat tud-e újat mondani az ultrabalos bolíviai hatalom által elkövetett, egyértelműen politikai célú mészárlással kapcsolatosan.
(SZKR)