Meglehet a véleménye
országunkról
Ángel Mendosa a tavalyi ávós zavargások idején az verőlegények gumibotjának útjába került. Méghozzá anélkül, hogy beavatkozott volna a tüntetésekbe, és kimozdult volna a társasházból, ahol él. Bevitték a rendőrségre és olyan súlyosan bántalmazták, hogy eltört az orra és megrepedt a bordája. Peruban is címlapokra került a történet. A Duna TV Reggel című adásának vendége volt Fodor Márk, az Amnesty International igazgatója és Fazekas Tamás a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje.

Elsőként a sértett fordult a perui nagykövetséghez panaszával. Ők nem túl sokat tudtak tenni, azon kívül, hogy panaszt tettek, magyarázatott kértek a külügyminisztériumtól. Nem kaptak választ, úgyhogy kénytelen volt jogvédő szervezetekhez fordulni. Először az Amnesty Internationalhoz, ahonnan átirányították a Helsinki Bizottsághoz.

Az eset akkor történt, amikor lementünk enni a közeli étterembe, ahogy jöttünk visszafelé, bementünk a házba, onnan hoztak ki minket. Betörték a kaput a rendőrök és úgy vittek el minket. Ott nem történt semmi bántalmazás. Megbilincseltek, hiába mondtuk a szomszéd fiúval, hogy mi itt lakunk. Annyi volt a válasz, hogy majd a kapitányságon kiderül. A kapitányságon székekre ültettek minket, meg voltunk bilincselve. Majd jött egy osztag azok kezdtek először szidalmazni minket, majd összevertek - mesélte az esetet Mendoza.

Két eljárás volt folyamatban - mondta Fazekas Tamás ügyvéd. Az egyik a Mendoza úr ellen elkövetett bántalmazás miatt, ez a bántalmazás hivatalos eljárásban. A másik az eljárás melyben feltételezték, hogy Mendoza úr részt vett ezekben a zavargásokban, ez hivatalos személy elleni erőszak, amit csoportosan és felfegyverkezve követett volna el, ha ebben egyáltalán részt vett volna. Ezt megszüntették.

A bántalmazásos eljárás jelenleg a vádemeléshez közeli állapotban van, egy szakértői jelentés után a nyomozó ügyészség dönti el, hogy vádat emel, de én valószínűnek tartom - közölte az ügyvéd. Ha valakit úgy tartanak fogva, hogy már a nyomozati szakban kiderül, hogy nem vett részt ilyen cselekményben, akkor kártérítési pert indíthat. Ezt meg is fogja tenni Mendoza úr - mondta Fazekas Tamás.

Az Amnesty International jogi képviseletet nem vállal, amit ezekben az ügyekben tenni tudunk az az, hogy feldolgozzuk, hogy milyen ügyek voltak és ezzel kapcsolatban fordulunk a hatóságokhoz, hogy vizsgálják ki az ügyeket - mondta Fodor Márk az Amnesty International igazgatója. Az ilyen ügyekkel példázzuk azt, hogy milyen gondok lehetnek. Ennek az esetnek a feldolgozása kapcsán írtunk levelet a magyar kormánynak.

Ilyenkor két kérdés merül fel, az egyik az, hogy miért történt, mit tesz a rendőrség azért, hogy ilyesmi ne történjen legközelebb. A másik, hogy amikor felmerül egy konkrét túlkapás akkor eljárás indul-e automatikusan, és konkrét civil kontroll van-e. Nagyon fontos, hogy egy teljesen független szerv vizsgálja ki az ügyet, és állapítsa meg, hogy mi történt - közölte Fodor Márk.

(Duna TV nyomán)