A kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt 2028-ig felfüggeszti a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval - jelentette be Irakli Kobahidze georgiai kormányfő csütörtöki sajtótájékoztatóján.
"Ma arról döntöttünk, hogy 2028-ig nem vesszük napirendre az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdését. Emellett 2028-ig nem fogadunk el semmilyen támogatást az Európai Uniótól" - közölte a georgiai miniszterelnök, akinek a kormánya a nap folyamán kapta meg a parlamenti jóváhagyást következő négyéves programjához.
Kobahidze kijelentette: meg kell mutatni a európai uniós bürokratáknak, hogy hazájával nem a zsarolás és sértések, hanem a tisztelet nyelvén kell beszélni. Mint mondta, az EU ártott az ország tekintélyének, mert manipulációra használta fel a csatlakozási tárgyalások megnyitásának kérdését. A tbiliszi kormány döntése ezt a kárt enyhíti - tette hozzá.
A kormányfő kijelentette: a georgiai nép büszke, önérzetes, és gazdag történelemmel rendelkezik, ezért számára teljesen elfogadhatatlan alamizsnaként tekinteni az európai uniós integrációra. Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy a georgiai nép kultúrájával és lehetőségeivel gazdagítaná az Európai Uniót, amint ez fordítva is igaz.
Georgia 2023 decemberében tagjelölti státuszba került, az EU azonban az ország mostani vezetését Nyugat-ellenes politikával vádolja, és befagyasztotta ezt a folyamatot.
Frissítés: az EP eközben a választás megismétlését követeli
Az Európai Parlament csütörtökön állásfoglalást fogadott el, amelyben megállapította, hogy az európai uniós tagjelölt Georgiában október 26-án tartott parlamenti választás "nem volt sem szabad, sem tisztességes", és az ország "folyamatos demokratikus visszalépéséhez" járult hozzá.
Az állásfoglalásban a kormányzó Georgiai Álom pártot tették felelőssé a "tisztességtelen választás" miatt, és a szöveget megszavazó képviselők elítélték a "számos és súlyos" választási jogsértést, köztük "a választók megfélemlítését, a szavazatok manipulálását, a választási megfigyelők és a média befolyásolását, illetve az elektronikus szavazógépek manipulációját".
Az ország választási bizottsága által kihirdetett szavazási "eredmények nem szolgálják a georgiai nép akaratának megbízható képviseletét" - olvasható az állásfoglalásban.
A szöveg szerint az EP elutasítja a választások eredményének elismerését, és a képviselők azt akarják, hogy a választást egy éven belül alapos nemzetközi felügyelet mellett és független választási adminisztráció szervezésében újra rendezzék meg. A képviselők úgy vélték továbbá, hogy EU-nak szankciókat kell bevezetnie, és korlátoznia kell hivatalos kapcsolatait a tbiliszi vezetéssel.
Az állásfoglalás bírálta a közelmúltban elfogadott "antidemokratikus jogszabályokat", köztük az "átláthatóságról és a külföldi befolyásról szóló törvényt", amely az EP szerint már gyakorlatilag fel is függesztette az ország uniós integrációs folyamatát.
Az EP továbbá határozottan elítélte Oroszország "szisztematikus beavatkozását a georgiai demokratikus folyamatokba". A képviselők figyelmeztették a georgiai hatóságokat, hogy a törvényesen létrehozott politikai pártok betiltására tett kísérletek még inkább elidegenítenék az országot az EU-tól, és lehetetlenné tesznek minden lépést az uniós csatlakozás felé.
Az állásfoglalásban kitértek Orbán Viktor miniszterelnök georgiai látogatására, amely a szöveg szerint "sérti az EU álláspontját, és újabb kísérlet az EU közös kül- és biztonságpolitikájának aláásására". A dokumentum szerint "Orbán Viktor miniszterelnök ismét nem az EU nevében szólalt fel Georgiában".
(MTI nyomán)