Az ügyben levélben kerestük meg Morvai Krisztinát, amint megérkeznek a válaszai, természetesen megosztjuk azokat olvasóinkkal - írtuk Belépett az új európai pártba Morvai, miközben az alapító FPÖ látni sem akarja a Jobbikot című cikkünk végén július 2-án, szombaton.
Kérdéseink a következők voltak:
1. Miért döntött a belépés mellett?
2. Egyeztetett-e erről a Jobbik vezetőségével, európai képviselőtársaival, ha igen, támogatták-e?
3. Strache azt mondta, hogy ugyan Ön vezette a Jobbik listáját a 2009-es EP-választáson, jelenleg "független küldöttként" ül az Európai Parlamentben. Ez a "függetlenség" arra vonatkozik, hogy nem tagja egyetlen EP-frakciónak sem, vagy arra, hogy nem jobbikos képviselőként tevékenykedik ott?
4. Hogyan tud együttműködni olyan politikusokkal, akik a Jobbikot szélsőségesezik, és kijelentik, hogy semmiféle kapcsolatot nem akarnak ápolni vele?
5. Nem tartja álszentnek a fenti kijelentéseket, miközben tudják, hogy Ön a Jobbik egyik "arca", tehát gyakorlatilag összenőtt a párttal?
6. Nem tartja furcsának, hogy az FPÖ, miközben kijelenti, hogy a Jobbik nem kell, szövetségre lép a szerb nacionalistákkal, sőt meghívja Slotáékat a tanácskozására?
7. Mi a véleménye arról, hogy maga Strache és a szövetség belga pártjának egy képviselője Izraelben sajnálkozott a zsidók "szenvedései" fölött, helyeselve a palesztin területek megszállását?
Néhány perccel ezelőtt az alábbi levél érkezett Morvai Krisztinától:
Kedves Kurucok, Kedves Olvasók!
A Kuruc.infón velem kapcsolatban a napokban megjelent hírre szeretnék reagálni. Mindenekelőtt szeretnék mindenkit megnyugtatni: sem én, sem a Jobbik másik két európai parlamenti képviselője (Szegedi Csanád és Kovács Béla) nem léptünk be egyik európai parlamenti párt-frakcióba sem, továbbra is független, azaz frakción kívüli európai parlamenti képviselők vagyunk mindhárman. Ez azt jelenti, hogy szavazásokkor, felszólalásainkban, s minden egyéb képviselői tevékenységünk ellátása során kizárólag saját lelkiismeretünknek, politikai és szakmai meggyőződésünknek, választóink feltehető akaratának és nemzetünk érdekeinek vagyunk alárendelve. Nem fedi tehát a valóságot, hogy beléptem volna valamelyik EP-frakcióba, illetve, hogy valamiféle pártpolitikai alapú szövetséget kötöttem volna az Osztrák Szabadságpárttal. Ugyanúgy kizárólag a magyar érdek, a nemzeti radikális gondolkodás és a Jobbik európai parlamenti választási programja, valamint a Radikális Változás című programja jelenti az iránytűt képviselői munkámban, mint eddig. Bízom benne, hogy felszólalásaimmal és egyéb képviselői megnyilvánulásaimmal választóim elégedettek, s mivel semmiféle irányváltást nem tervezek, ezután is elégedettek lesznek. (Ezúton is kérem, hogy munkámat kövessék www.morvaikrisztina.hu honlapomon, ahol minden felszólalásom és egyéb lényeges tevékenységem megismerhető, ellenőrizhető.)
A megjelent hír a következőkkel lehet összefüggésben. Közel egy évvel ezelőtt az Európai Parlamentben megkértek, hogy vegyek részt az Európai Szövetség a Szabadságért nevű újonnan alakuló euroszkeptikus, EU-kritikus szervezet munkájában. Tájékoztattak róla – s a Szövetség alapító okirata is ezt tükrözte -, hogy a szervezet célja az egyre erősebb integrációval szemben a nemzetek önrendelkezési jogának „újra-kivívása”, az Európai Egyesült Államok helyett a Nemzetek Európájának megteremtése. A Szövetség (amelynek munkájában pártok és magánszemélyek egyaránt részt vehetnek) e célok érdekében tervezi az EU-csatlakozás káros következményeivel kapcsolatos tudományos jellegű kutatások folytatását és publikálását, felvilágosító kampányokat az újonnan csatlakozni szándékozó országokban a belépés rejtett hátrányos következményeiről, Európa-szerte konferenciák, találkozók szervezését az euroszkeptikus, EU-ellenes, „EU-realista” irányzatok megismertetése érdekében. A másik fő célként a szabadságjogok (szólásszabadság, vélemény-nyilvánítási szabadság, gyülekezési és egyesülési jog stb.) erősítését jelölték/jelölik meg, különös tekintettel azon joghátrányok felszámolására, amelyek a nemzeti önrendelkezést hirdető személyeket illetve csoportokat érik (szervezetek betiltása, „gyűlöletbeszéd” törvényekkel történő elnémítása stb). Mindkét célt fontosnak és igen időszerűnek találtam, s rokonszenves volt számomra, hogy egy laza szövetségről van szó, ahol semmiféle más politikai vagy egyéb kérdésben nem szükséges sem egyetérteni, sem együttműködni.
Noha nem vagyok tagja a Jobbiknak, kikértem Vona Gábor pártelnök véleményét, aki nem ellenezte, hogy részt vegyek a szervezet munkájában. Egyetértettünk Gáborral abban, hogy egy ilyen nemzetközi csoportban való részvételem a Jobbik sokszínűségét erősíti. A Szövetség az első megbeszélését az elmúlt héten tartotta. Ehhez kapcsolódik a Kuruc.infón (s néhány más sajtó orgánumban) megjelent hír. Eszerint Strache úr, az Osztrák Szabadságpárt vezetője kijelentette, hogy pártja a Jobbikkal, mint párttal nem kíván együttműködni, az ellen viszont nincs kifogása, hogy az Európai Szövetség a Szabadságért szervezetben – nyilvánvalóan a Szövetség fentebb leírt céljainak keretei között , azaz a nemzeti önrendelkezés és a szabadságjogok előmozdítása érdekében – velem, mint a Jobbik EP-képviselőjével az FPÖ tagjai együttműködjenek, együtt dolgozzanak.
Engedjék meg, hogy megismételjem: az EU-integráció erősítésének visszaszorításán, a nemzeti önrendelkezés visszaállításán, és a szabadságjogoknak a nemzeti érzelműek vonatkozásában történő teljes körű alkalmazásának kivívásán kívül nincs más „legkisebb közös többszörös” a Szövetségben megjelenő (nemzeti) pártok, magánszemélyek között. Ilyen körülmények, ilyen háttér mellett nem tartom árulásnak a Szövetségben való részvételt. (Hadd osszam meg az olvasókkal azt is, hogy nagyon szeretnék megszervezni egy komoly sajtóvisszhangra, nagy nyilvánosságra lehetőséget adó „euroszkeptikus” konferenciát Magyarországon, amelyre igen nagy szükség lenne a magyar EU-elnökség „egyszólamú” integráció erősítő megnyivánulásai után. Erre, s ehhez hasonló „tabudöntögetésekre” szeretném felhasználni a Szövetségben való részvételemet, ezen túlmenően semmiféle célom nincs e körben.)
Abban az esetben, ha úgy látom a későbbiekben, hogy a szervezet eltér az eredetileg megjelölt céloktól, netán más kérdésekben is valamiféle „hűséget” várnának el tőlem, vagy az együttműködés bármilyen egyéb okból vállalhatatlanná válik, akkor természetesen meg fogom szakítani a kapcsolatot a Szövetséggel.
Bízom benne, hogy sikerült megnyugtatnom a kétkedőket, csalódottakat.
Szívből kívánok a Szerkesztőség minden munkatársának és minden Olvasónak, minden hazafinak szép nyarat és minden jót.
Szabadságot Budaházynak, szabadságot a politikai foglyoknak!
Szeretettel,
Morvai Krisztina
Korábban írtuk: Belépett az új európai pártba Morvai, miközben az alapító FPÖ látni sem akarja a Jobbikot
Heinz Cristian Strache, az FPÖ (Osztrák Szabadság Párt) elnöke nem akar a szélsőséges Jobbikkal együttműködni, ezért fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a frissen megalakult európai szintű pártba belépő Morvai Krisztina nem tagja a szóban forgó magyar poltikai erőnek - számol be az osztrák pártelnök csütörtöki sajtótájékoztatójáról a TT.com (egy másik cikkben pedig itt) Strache nem akarja a Jobbikot az új jobboldali EU-s pártba címmel.
A pártelnök csütörtöki sajtóértekezletén azt mondta, hogy ugyan Morvai vezette a Jobbik listáját a 2009-es EP-választáson, jelenleg "független küldöttként" ül az Európai Parlamentben. A Jobbikkal az FPÖ "semmiféle partnerséget" nem kíván ápolni - tette hozzá Strache.
Az Európai Szövetség a Szabadságért nevű pártnak (European Alliance for Freedom, Europäische Allianz für Freiheit, EAF), melyet tavaly ősszel alapítottak, s időközben az EP is elismert, tagja a "belga" Vlaams Belang, a Svéd Demokraták, a "Dühös Polgárok" (Bürgern in Wut) a brémai tartományi parlamentből, valamint a litván Rend és Igazság(osság) - adja hírül a lap.
Az ügyben levélben kerestük meg Morvai Krisztinát, amint megérkeznek a válaszai, természetesen megosztjuk azokat olvasóinkkal.
(Kuruc.info)
Kapcsolódó: