Annalena Baerbock külügyminiszter és törvényhozók is bírálták Olaf Scholz kancellárt, amiért elutasította a Kijevnek nyújtandó további katonai segélyt. Kritikusai szerint a szociáldemokrata kormányfő az előrehozott németországi választásokra spekulál – írja az Euronews.
Scholz kancellár több irányból is tűz alatt áll, beleértve saját külügyminiszterét is, amiért csak akkor hajlandó jóváhagyni az Ukrajnának nyújtandó további 3 milliárd eurós katonai segélyt, ha az hitelfelvétellel fedezik.
Érvelése szerint a kancellár nem kívánja a szociális kiadásokat megfaragni a katonai segély kedvéért, és tovább növelni az ideiglenes költségvetésben már lekötött 4 milliárd eurós támogatást. A keret elsősorban az ukrán légvédelemnek szánt fegyverrendszereket finanszírozná, és kevesebbet juttatna támadó eszközökre.
🇩🇪🇺🇦— 𝐀𝐧𝐧𝐚 𝐊𝐨𝐦𝐬𝐚 🇪🇺🇵🇱🇺🇦 (@Tweet4AnnaNAFO) January 10, 2025
Scholz blocked an additional €3 billion aid package for weapons to Ukraine, — Politico pic.twitter.com/NMXLQwQzSU
Ellenzéki politikusok, sőt Annalena Baerbock külügyminiszter is bírálták Scholz álláspontját, és választási kampányolásnak tekintik a halogatást. „Sajnos Németországot jelenleg senki tekinti az európai békepolitika mozgatórugójának, és ez fáj nekem” – mondta a zöldpárti Baerbock a Politicónak pénteki interjújában.
A miniszterasszony nem említette név szerint hivatali elöljáróját, de szavaiból nem nehéz kihüvelyezni, hogy Scholzra utalt, amikor azt fejtegette, hogy a választási kampányban egyesek a nemzeti perspektívát helyezik előtérbe, vagyis azt, hogyan lehet gyorsan néhány szavazatot szerezni a parlamenti választásokon. A valódi feladat inkább a felelősségvállalás lenne Európa békéjének és szabadságának biztosításáért.
Valóban lehetnek pánikjelek Scholcz magatartása mögött
Németországban február 23-án tartják az előrehozott választásokat tartanak, miután az eleve törékenynek tartott hármas koalíció drámai gyorsasággal összeomlott novemberben.
Scholz Németországi Szociáldemokrata Pártja (SPD), amely klasszikusan több kormánykoalíciónak is tagja vagy vezetője volt az elmúlt évtizedekben, a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint lehangoló 16 százalékával a harmadik helyen áll a szélsőjobboldaliként emlegetett Alternatíva Németországért (AfD) mögött, amely 20 pontot ér el, az élen pedig a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszocialista Unió (CSU) szövetsége áll, 31 százalékkal.
Az elmúlt 30 évben egyszer sem fordult elő, hogy a baloldal klasszikus pártja ekkora hátránnyal vágjon neki az országos megméretésnek.
A felmérések szerint az szociáldemokraták számos tagja és támogatója belefáradt az ukrajnai háborúba, és vonakodik attól, hogy Németország továbbra is milliárdokat költsön fegyverszállításokra, tekintettel az ország gazdasági stagnálására és a kétszámjegyű költségvetési hiányra.
Jelenleg az USA után Németország nyújtja a legnagyobb pénzügyi és katonai segélyt Ukrajnának. Viszont a nagy hatótávolságú Taurus cirkálórakétákat továbbra sem hajlandó oroszországi célpontok elleni támadásokra átadni, tartva attól, hogy ezzel eszkalálná a háborút, és fokozott orosz ellenreakciókat váltana ki.
Scholz hat ein neues Hilfspaket für die Ukraine im Wert von 650 Millionen Euro deutsches Steuergeld vorgestellt, das bis Ende des Jahres verschenkt werden soll.https://t.co/hQsre5fi7D pic.twitter.com/Z8rZWgVgk5— Marie (@kripp_m) December 2, 2024
A hét elején Karstein Klein, a piac- és üzletbarát Szabad Demokrata Párt (FDP), valamint Johann Wadephul CDU-s képviselő külön-külön is azt magyarázta a dpa német hírügynökségnek, hogy Scholz azzal próbálja megnyerni a szavazókat, hogy a segélycsomagot a hitelfelvételhez köti. „Ukrajna támogatásához viszont nem szükséges az adósságfék kiengedése, és kampánymanőverek az ukránok bőrére” – mondta Klein.
A másik három meghatározó párt egyetért abban, hogy több segélyt nyújtsanak Kijevnek, de a további eladósodást ellenzik, mert nézetük szerint még a gyengélkedő német gazdaság jövedelme is elegendő a támogatáshoz. Ezért jelenleg nem világos, hogy a 3 milliárd eurós csomagot elfogadják-e az esedékes parlamenti választások előtt.
Boris Pistorius német védelmi miniszter kedden meglepetésszerű látogatásttett Kijevben, amellyel Berlin támogatását akarta hangsúlyozni Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatása előtt, aki várhatóan átalakítja Washington háborús politikáját, bár még nem világos, hogy milyen mértékben és irányban.
Scholz közlése szerint az amerikai választások óta kétszer beszélt Trumppal, és nem gondolja, hogy a hivatalba lépő kormánya leállítaná az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást. „Ezért remélhetjük, hogy az Európa és az Egyesült Államok közötti együttműködés a jövőben is sikeres lesz, többek között az Ukrajnának nyújtott támogatás kérdésében is” – mondta a kancellár.