Donald Trump amerikai elnök Truth Social közösségi oldalán közölte szerdán, hogy „hosszas és rendkívül produktív telefonbeszélgetést” folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akivel megállapodott abban, hogy „azonnal” megkezdi a béketárgyalásokat Ukrajnáról. /Frissített, bővített hír./
Mint írta, egyetértettek abban, hogy meg akarják állítani a milliónyi halálos áldozattal járó orosz-ukrán háborút. Hozzátette, hogy a két vezető utasítani fogja csapatait, hogy azonnal kezdjék meg a tárgyalásokat, de első lépésként felhívják Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, hogy „tájékoztassák őt a beszélgetésről”.
„Vlagyimir Putyin orosz elnökkel hosszas és rendkívül termékeny telefonbeszélgetést folytattam. Megbeszéltük Ukrajnát, a Közel-Keletet, az energiát, a mesterséges intelligenciát, a dollár erejét és számos más témát. Mindketten felidéztük nemzeteink közös történelmét, hogy olyan sikeresen harcoltunk együtt a második világháborúban, megemlékezve arról, hogy Oroszország több tízmillió embert veszített, és mi is oly sokat. Beszélgettünk nemzeteink erősségeiről, és arról, hogy milyen nagy előnyökkel jár majd egy nap a közös munka” – írta az amerikai elnök.
Putyin meghívta Moszkvába Trumpot
Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonbeszélgetést folytatott amerikai hivatali partnerével, Donald Trumppal, és meghívta őt Moszkvába - közölte szerdán Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Peszkov szerint a beszélgetés csaknem másfél órán át tartott.
A két vezető a megbeszélésen egyebek között megvitatta az ukrajnai rendezés kérdését. Trump a harci cselekmények mielőbbi leállítása és a probléma békés úton történő megoldása mellett szállt síkra. Putyin a maga részéről említést tett arról, hogy meg kell szüntetni a konfliktus kiváltó okait, és egyetértett Trumppal abban, hogy a hosszú távú rendezést béketárgyalások útján lehet elérni.
Putyin kifejezte készségét, hogy Oroszországban a kölcsönös érdeklődésre számot tartó munkaterületeken - beleértve az ukrajnai rendezésen - dolgozó amerikai tisztviselőket fogadjon.
Peszkov szerint a két vezető között szó esett még a közel-keleti helyzetről, az iráni nukleáris programról, az orosz és amerikai állampolgárok kicseréléséről, a kétoldalú amerikai-orosz gazdasági kapcsolatokról, valamint a további kapcsolattartásról, beleértve a személyes találkozót is.
Három év óta ez volt az első megbeszélés Oroszország és az Egyesült Államok elnökei között. Putyin 2022-ben, pontosan ugyanezen a napon - február 12-én - beszélt Trump elődjével, Joe Bidennel.
A TASZSZ szerda este közölte, hogy Alekszandr Vinnyik orosz állampolgár hamarosan szabadul a kaliforniai Santa Rita-i börtönből és visszatér Oroszországba. A hírügynökséget erről az érintett francia ügyvédje, Frédéric Belot tájékoztatta.
Eközben az amerikai védelmi miniszter Brüsszelben: az Ukrajna 2014 előtti határaihoz való visszatérés irreális célkitűzés - akárcsak a NATO-tagság
Az Ukrajna 2014 előtti határaihoz való visszatérés irreális célkitűzés, és ennek az illuzórikus célnak a hajszolása csak meghosszabbítja a háborút, és még több szenvedést okoz - jelentette ki az amerikai védelmi miniszter szerdán Brüsszelben.
A NATO-szövetséges országok védelmi minisztereinek csütörtöki tanácskozását megelőző sajtótájékoztatón Pete Hegseth elmondta: "az Egyesült Államok nem hisz abban, hogy Ukrajna NATO-tagsága reális eredménye lenne a konfliktus tárgyalásos rendezésének, ehelyett minden biztonsági garanciát felkészült európai és nem európai csapatoknak kell támogatniuk".
A miniszter hangsúlyozta: Donald Trump amerikai elnök világosan kijelentette, hogy a harcok leállítása és a tartós béke elérése a legfontosabb: ezt a háborút diplomáciai úton kell befejezni, Oroszországot és Ukrajnát egy asztalhoz ültetve. Az amerikai védelmi minisztérium pedig segíteni fog ennek a célnak az elérésében - tette hozzá. Hegseth azt is leszögezte, hogy az Egyesült Államok nem fog katonákat küldeni Ukrajnába.
Utalt arra, hogy az új amerikai kormány megerősítette elkötelezettségét a NATO iránt, de nem fogja tolerálni az "egyenlőtlen teherviselést". "Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO és az európai védelem mellett, de nem fogjuk tovább eltűrni a kiegyensúlyozatlan helyzetet" - hívta fel a figyelmet.
Hegseth szerint az amerikai kormány az egyesült államokbeli energiatermelés felszabadításával és más országok hasonlóra való ösztönzésével kívánja leszorítani az energiaárakat, ezzel gyengítve Oroszország háborús finanszírozását és elősegítve a diplomáciai megoldást. Az alacsonyabb energiaárak és az energiaszankciók hatékonyabb végrehajtása növelheti a nyomást Moszkvára, hogy tárgyalóasztalhoz üljön - tette hozzá. Hangsúlyozta:
az európai biztonság elsődlegesen a NATO európai tagállamainak felelőssége, ezért Európának kell vállalnia a vezető szerepet Ukrajna jövőbeli támogatásában, Európának kell biztosítania a katonai és humanitárius segélyek többségét.
Szavai szerint a fenyegetés elhárítása érdekében növelni kell a védelmi kiadásokat, mivel a GDP 2 százalékának védelmi célú felhasználása nem elegendő. Donald Trump elnök 5 százalékot követel, és ez a megközelítés helyes - mondta. Arra is felhívta a figyelmet, hogy
az Egyesült Államok számára nem Európa biztonsága az elsődleges, mivel más, közvetlen fenyegetésekkel kell szembenéznie.
"Az Egyesült Államok prioritása saját határainak biztonsága és a kommunista Kína elleni elrettentés a Csendes-óceánon, mivel Kína képes és szándékában áll fenyegetni az amerikai nemzeti érdekeket az Indo-csendes-óceáni térségben" - húzta alá.
Hozzátette: miközben az Egyesült Államok a csendes-óceáni térségre összpontosít, Európának kell vezető szerepet vállalnia saját biztonságát illetően. Hatékony munkamegosztás révén az Egyesült Államok és Európa maximalizálhatja stratégiai előnyeit mindkét térségben.
A miniszter szerint a transzatlanti szövetség évtizedek óta fennáll, és remélhetőleg a következő generációkban is fennmarad, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy "ez csak úgy magától nem fog megtörténni". Megismételte, hogy Európának aktívan részt kell vennie saját biztonságának garantálásában, és európai szövetségeseknek nagyobb felelősséget kell vállalniuk, hogy a kontinens stabilitása a jövőre nézve is biztosítva legyen.
(Index - MTI nyomán)