Nem igaz, hogy magzatkárosító a kémiai szúnyoggyérítés során Magyarországon használt vegyszer - közölték sajtóhírekre reagálva a katasztrófavédelem által megbízott szúnyoggyérítő konzorcium vezetői pénteken az MTI-vel.
Zoom
Fotó: Katasztrófavédelem
Közleményükben felidézték, hogy csütörtökön Kemenesi Gábor virológus nyilatkozatára hivatkozva számos sajtótermékben az a "megalapozatlan információ" jelent meg, hogy fejlődési rendellenességet okozhat a deltametrin, a kémiai szúnyoggyérítésnél alkalmazott szer. Szerintük Kemenesi mindezt a Pesticide Action Network, "egy bevallottan növényvédőszer-ellenes" civil szervezet közlésére alapozza, nem pedig tényleges vizsgálati adatokra.
Ezzel szemben az igazság az, hogy a deltametrin hatóanyag sokéves toxikológiai és környezeti vizsgálatok alapján az EU teljes területén alkalmazható növényvédő szerként és szúnyogirtóként egyaránt - szögezték le.
Ráadásul - folytatták - a szúnyogirtás során mindössze 1 gramm/hektár deltametrint használnak fel évente néhány alkalommal egy-egy területen, ami a mezőgazdasági alkalmazás egytizede. Erre a dózisra és kitettségre pedig nem létezik olyan egészségügyi adat, amely a cikkben említett fejlődési rendellenességeket bármilyen csekély mértékben alátámasztaná.
Emlékeztetnek arra, hogy a nyilatkozat foglalkozik a rezisztencia kérdésével is. A konzorcium közlése szerint a megjelentettekkel ellentétben Magyarországon ezidáig nem mutattak ki fenotípusos - vagyis kezelt szúnyogokon végzett biológiai vizsgálatokkal igazolt - deltametrinrezisztenciát a humán ártalomban szerepet játszó csípőszúnyogokban. Az 50 hazai faj közül mindössze egy fajban igazolták a rezisztenciagén jelenlétét, azonban azt nem sikerült kimutatni, hogy emiatt ezek a rovarok ténylegesen ellenállók lennének.
Hangsúlyozták, hogy minden, a katasztrófavédelem által megrendelt szúnyoggyérítés a jogszabályok és a népegészségügyi szervek előírásainak betartásával történik. Az elmúlt két évben a népegészségügyi hatóságok fokozottan ellenőrizték a szúnyogirtások kivitelezését, a katasztrófavédelem által koordinált munka nyomán pedig egyetlen eljárás sem indult.
"Sajnálatosnak tartjuk, hogy egy virológus kutató tett pánikkeltő nyilatkozatot humán toxikológiai témában, indokolatlan félelmet keltve a lakosságban!" - fogalmaztak a nyilatkozatukban, amelyet Fekete Gábor, a Corax-Bioner Zrt. vezérigazgatója, a konzorcium vezetője és Reisinger Mátyás, a Magyar Egészségügyi Gázmesterek Egyesületének elnöke írt alá.