Ezúttal az Ultrahang podcastnak adott interjút Orbán Viktor, akit Király Tamás kérdezett, sokszor meglepően keményen a 24.hu szerint. Például arról, hogy Orbán Viktor barátai, családtagjai közül és még sokan a környezetében állami megrendelésekből gazdagodtak meg. "Csak Önhöz közel álló emberek lettek látványosan gazdagok, az ezt firtató kérdéseket azonban folyamatosan letolja magáról" – vetette fel Király.
– Ez nem igaz, nem letolom magamról, ez szamárság. Nem igaz, ez egy jól ismert baloldali propaganda, de nem így van – válaszolta Orbán, aki hozzátette: múltkor végignézte az összes általános és középiskolai osztálytársát, és megállapította, hogy egy milliárdost sem látott. “Micsoda marhaság ez." Majd Király Tamás megkérdezte: Mészáros Lőrinc véletlen? Orbán Viktor úgy fogalmazott,
nyilván nem, Magyarországon az elmúlt harminc évben létrejöttek komoly tőkevagyonok, persze.
– Nyugodt lelkiismerettel ki tudja jelenteni, hogy soha nem mondta azt, hogy állami megrendelést kell kapnia Mészáros Lőrincnek? – kapta az újabb kérdést a miniszterelnök, aki erre megint mellébeszélt, mondván, hogy három dolgot vár el minden nagytőkéstől:
Mindegy, hogy mennyi pénzed van, minden törvényt be kell tartanod. Az adódat mindig be kell fizetni, és ha van pénzed, adjál munkát más embereknek. Egyébként nem foglalkozom a gazdagokkal, mert nekem nem velük van dolgom, hanem a szegényekkel és a középosztállyal.
A repülőrajt elmaradásáról is kapott kérdést Orbán, és azt mondta, az év második felére remélhetőleg látni fogjuk, de azt gondolta, könnyebb lesz. Az hitte, az év első felében lesz béke, de legalább tűzszünet, és a gazdaságok megindulnak.
De – mondja a miniszterelnök – Európa meggyőzte ukránokat, hogy háborúzzanak, és annak Európa minden költségét állni fogja, ezért folytatódik a háború. Ez határozza meg a gazdaságot. Hogy a repülőrajt sikerüljön, tűzszünet és béke kell, különben nem tud felszállni a repülő.
Hatvanpuszta kapcsán azt hangsúlyozta, az az édesapjáé.
Nekem van Felcsúton saját házam, amiben lakom. Hatvanpuszta egy gazdaság, amit az édesapám alkotott meg.
Lesz még belőle ellenzéki politikus
Van esélye nyerni a Fidesznek? A kérdést szerinte fordítva kell feltenni: van-e esélye nyerni másnak? A Fideszt Európa legsikeresebb, valószínűleg legjobban szervezett és legnagyobb politikai közösségének tartja.
Minden választásnak úgy megyünk neki, hogy mi vagyunk az esélyesek. Az a kérdés, van-e esélye valaki másnak nyerni. Tegyük fel talán úgy a kérdést, mikor nem lenne esélye nyerni a Fidesznek. Ha nem teljesítette, amit vállalt.
Szerinte a vállalások terén 90 százalék felett állnak. Sikerült például Magyarországot kívül tartani a háborún, és nem engedtünk be migránsokat.
Azzal a szerény, de magabiztos nyugalommal állunk ki a kampány elején, hogy amit vállaltunk, megcsináltunk, és készen állunk arra, hogy folytassuk. Miért kéne abból kiindulni, hogy nem mi vagyunk az esélyesek?
Azt is, mondta, hogy "lesz még belőlem ellenzéki politikus, ez nem kérdés", parlamenti képviselőként képzeli el a jövőjét, idősen is.
A dadogásról és a "zsoldban állókról"
Orbán beszélt arról is, hogy az elmúlt hetekben meglepően sok interjút adott, miközben ez nem szokása. Nem nehéz engem kérdezni, de vannak feltételei – mondta. Az egyik, hogy legyen esély az értelmes beszélgetésre, a másik pedig, hogy “zsoldban állóknak, akik külföldről kapnak pénzt", azoknak nem ad interjút.
Király Tamás kérdezte arról is, mi történt három hete, amikor a brüsszeli EU-csúcson egy újságírói kérdésre dadogni kezdett. "Küzdök a hangszalagjaimmal, néha előfordul, nem tartozik ez senkire, szerintem elhasználódnak, néha megfeszülnek, akkor várnom kell kicsit, hogy meg tudjak indulni" – válaszolta a miniszterelnök.
’56-ot és a világháborút félretették Putyinnal
A beszélgetésben természetesen szó volt az orosz-ukrán háborúról (közvetlenül azután, hogy megbeszélték, a miniszterelnöknek még mindig Nokia telefonja van, de van egy iPadje is, amit főleg meccsnézésre használ). Kiderült, hogyan változott és alakult ki Orbán Viktor gondolkodása és együttműködése Oroszorországgal. Az Oroszország-politikáról stratégiaváltása 2008-ra tehető, amikor a németek nemet mondtak Ukrajna csatlakozására. Ekkor eszmélt rá, hogy vége a NATO keleti bővítésének, ami után az oroszok egyfolytában erősödtek.
Orbán Viktor itt rátért a háború okaira:
– Az, ami történik, Oroszország agressziója Ukrajnával szemben, ezt mondja a nemzetközi jog is. A kérdés az, hogy miért vállalták a nemzetközi jog nyilvánvaló megsértését. Fontos annak a megértése, hogy ez nem a nemzetközi jog megsértése, hanem valami más. De ez nem változat azon a nemzetközi jogi tényen, hogy Ukrajna egy ország, amit Oroszország megtámadott – jelentette ki a miniszterelnök, aki érti, miért történt ez: "az oroszok bizonyos távolságon belül nem tűrnek meg nyugati fegyvereket, nem tűrnek meg NATO-tag országot. Az oroszok biztonsági érdeke, hogy ne engedjék magukhoz közel a NATO-t, ezért megakadályozták, hogy Ukrajna a NATO-hoz csatlakozzon. Ha máshogy nem, úgy hogy biztonsági zónákat hasítanak le Ukrajnáról. Ez a háború végső oka, gyökérzete."
Ez után Orbán beszélt arról is, hogyan változott és alakult ki gondolkodása Oroszországról. Kiderült, hogy a fordulópont az volt, amikor 2009-ben találkozott Putyinnal Szentpéterváron, és abban értettek egyet, hogy a történelmi vitákat félre kell tenni. Ez azonban nem azt jelenti Orbán szerint, hogy elfogadjuk a másik álláspontját, csak tegyük félre.
Ilyen értelemben nem gondolunk már 1956-ra, sem a második világháborúra. Amikor politikát csináljuk, ezeket a témákat hátrébb soroljuk, mert az a megállapodásunk az oroszokkal, hogy se ők, se mi nem beszélünk ezekről olyan módon, hogy az megterhelné az együttműködést. Putyin ezt azóta is tartja, és mi is tartjuk, ezzel kinyitottuk az utat a gazdasági észszerűség előtt, és logikuson építettük egészen a háborúig az orosz-magyar gazdasági együttműködést, ami jó volt az oroszoknak, de ami fontosabb, hogy jó volt nekünk.
Arról, hogy Donald Trump elnökké választása után szinte azonnali békét ígért az orosz-ukrán háborúban, Orbán azt mondta:
Örüljünk, hogy Trump lépett hivatalba, mert bár nem tudott eddig békét teremteni, és ez rossz, de ha Biden maradt volna, vagy a Harris nevű hölgy az elnök, benne lennénk egy világháborúban. Sok mindent lehet gondolni Trumpról, de az biztos, hogy a béke embere. Lélekben, habitusában a béke embre, csak neki van esélye arra, hogy közreműködjön az orosz-ukrán békében.
A miniszterelnök szerint olyan nincs, hogy mindenki békét akar, és nincs béke. "Olyan van, hogy sokan békét mondanak, de egyesek nem azt akarnak. Az unió és az ukránok biztosan háborút akarnak."