Barack Obama csütörtökön nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a San Bernardinó-i fegyveres támadás terrorcselekmény volt, de hozzáfűzte, hogy ezt a hatóságok még nem tudják biztosan.
"Lehetséges, hogy (ez a cselekmény) terrorista természetű volt. De mi ezt nem tudjuk (biztosan). Az is lehet, hogy munkahelyi konfliktussal állhat összefüggésben" - mondta az amerikai elnök. Jelezte, hogy a szövetségi nyomozóiroda (FBI) az igazságügyi szervekkel karöltve a végére fog járni az ügynek.
A gépfegyveres, terepruhát viselő mohamedán (ezt a tényt az MTI lefelejtette - a szerk.) támadók - szemtanúk és rendőrségi feltételezés szerint hárman - szerdán a dél-kaliforniai San Bernardinóban egy fogyatékos embereket gondozó szociális intézmény konferenciatermén ütöttek rajta, ahol legkevesebb 14 embert megöltek, további 17-et pedig megsebesítettek. A rendőrök üldözés után tűzharcban végeztek a támadás két gyanúsítottjával, egy férfival és egy nővel. A hatóságok szerint feltehetően házasok vagy jegyesek voltak.
Zoom
A hatóságok ellátták a baját a támadóknak
Az elnök elmondta: ezzel kapcsolatban csak annyit lehet tudni, hogy mindketten fel voltak fegyverkezve, s hogy vélhetően további fegyverekhez is hozzáférésük volt saját lakhelyükön. Az viszont rejtély, hogy miért gyűjtöttek fegyvereket - tette hozzá.
Obama aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Egyesült Államokban egyre gyakoribbak a sok embert érintő lövöldözések. Felhívta a figyelmet a társadalom felelősségére is, amennyiben - mint fogalmazott - nem szabadna csupán a "szakmai" szervekre (a biztonsági és hírszerző szolgálatokra, illetve a rendőrségre) hagyni az effajta jelenségek elleni küzdelmet. Az egész társadalomnak el kellene gondolkodnia azon - mondta -, miként lehetne megnehezíteni a gonosztettekre készülők dolgát. Ehelyett ma a társadalomban az a szemlélet alakult ki, hogy semmit sem lehet tenni a fegyveres erőszak megfékezése érdekében - mondta Obama, aki ismételten panaszolta, hogy az amerikaiak túlságosan könnyen jutnak lőfegyverekhez.
A San Bernardinó-i fegyveres támadás áldozatai iránti kegyeletből a Fehér Házon lengő amerikai zászlót hétfőig félárbocra eresztik.
(MTI nyomán)
Frissítés: Nyilván egy al-Bagdadinak tett hűségeskü sem bizonyít semmit
Hűségesküt tett az Iszlám Állam vezetőjének a kaliforniai San Bernardinóban szerdán végrehajtott mészárlás egyik elkövetője, a pár nőtagja - közölte hivatalos forrásokra hivatkozva a CNN. A nyomozók szerint Tashfeen Malik a Facebookon álnéven posztolta az Abu Bakr al-Bagdadinak tett hűségesküjét.

Syed Rizwan Farook, a páros férfi tagja
A 27 éves Malik és férje szerdán 14 embert megölt és többeket megsebesített a kaliforniai San Bernardinóban, egy fejlődési nehézségekkel küzdő embereknek segítő szociális központnál. A mészárlást követően elmenekültek, a rendőrségi hajsza során a hatóságok végül lelőtték őket.
A motivációjukról egyelőre semmit sem tudni, a hatóságok nem közöltek semmit. A férfiról annyi hír jelent meg, hogy tavasszal egy hónapot töltött Szaúd-Arábiában, és feleséget hozott magának. Kollégája szerint Farook viselkedésében semmi sem utalt rá, hogy ilyesmire vetemedne. Megemlítette azonban, hogy a férfi néhány hónapja szakállat növesztett.
2. frissítés: Legalább az FBI okosabb a küszöbmajomnál
Míg Tashfeen Malikról az derült ki, hogy az Iszlám Államnak tett hűségesküt, férjének az al-Kaidához köthető szíriai an-Núszra Fronthoz és a szomáliai al-Shabaab csoporthoz is voltak kommunikációs csatornái.
Egy szövetségi igazságügyi tisztségviselő a Los Angeles Times-nak nyilatkozva arról beszélt, hogy a 28 éves Syed Rizwan Farooknak volt “valamiféle kapcsolata” az an-Núszra Front mellett a szomáliai al-Shabaab csoporttal is. A lap szerint ugyanakkor nem világos miféle kapcsolat volt ez és kivel tartotta fenn Farook.
Ha a támadásról bebizonyosodna, hogy az iszlám szélsőségesek által feltüzelt emberek műve volt, ez lenne a legtöbb halálos áldozatot követelő terrorcselekmény az Egyesült Államokban a 2001. szeptember 11-i terrortámadás óta.
Az FBI terrorcselekménynek tekinti
A Los Angeles Times néhány órával azután közölte a Farook kapcsolataira vonatkozó értesülését, hogy az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) bejelentette: terrorcselekménynek tekinti a San Bernardinóban végrehajtott mészárlást, és ezen a nyomon folytatja a nyomozást.
Házkutatás Farookéknál (angol nyelvű)
David Bowdich, az FBI magas rangú tisztségviselője elmondta: a hatóságok által eddig összegyűjtött tárgyak alapján arra lehet következtetni, hogy a gyanúsítottak alaposan előkészítették akciójukat. A tisztségviselő szerint megvizsgálták a tettesek helyszínen hagyott, összetört mobiltelefonjait, és arra utaló jeleket találtak, hogy telefon-összeköttetésben voltak olyan emberekkel, akik az FBI figyelmének középpontjában állnak.
Bowdich megerősítette azokat a korábbi médiaértesüléseket is, amelyek szerint a mészárlás női elkövetője Facebook-üzenetben hűségesküt tett az Iszlám Állam terrorszervezet vezetőjének.
(HVG - CNN - Hír24 nyomán)