A Nigerben hatalmon lévő katonai vezetés szombaton "azonnali hatállyal" felmondta az Egyesült Államokkal 2012-ben kötött katonai együttműködési megállapodást, miután magas rangú amerikai tisztviselők háromnapos látogatást tettek az afrikai ország fővárosában, Niameyben.
"Niger kormánya, figyelembe véve népe törekvéseit és érdekeit, teljes felelősséggel úgy döntött, hogy azonnali hatállyal felmondja az amerikai katonai személyzet és az amerikai védelmi minisztérium civil alkalmazottainak Niger területén lévő státuszára vonatkozó megállapodását" - derült ki Amadou Abdramane, a nigériai kormány szóvivőjének közleményéből.
A szombat este az országos televízióban felolvasott nyilatkozatban Abdramane azt mondta, hogy az amerikai katonai jelenlét "törvénytelen" és "sért minden alkotmányos és demokratikus szabályt".
Niamey szerint ezt az "igazságtalannak" minősített megállapodást az Egyesült Államok "egyoldalúan", "egy szóbeli jegyzékkel" kényszerítette ki 2012. július 6-án. A nigeri döntés nem sokkal a Molly Phee afrikai ügyekért felelős külügyi államtitkár-helyettes vezette amerikai küldöttség távozása után született.
Háromnapos látogatása során Molly Phee nem tudott találkozni a katonai rezsim vezetőjével, Abdourahamane Tianival - közölte egy nigériai kormányzati forrás.
"Az amerikai küldöttség érkezése nem felelt meg a diplomáciai gyakorlatnak" - magyarázta Abdramane szombaton, hozzátéve, hogy az amerikai kormány "egyoldalúan" tájékoztatta Niameyt az érkezés időpontjáról és a küldöttség összetételéről.
Az Egyesült Államoknak valamivel több mint ezer katonája van Nigerben, akik a dzsihadisták elleni harcban vesznek részt, és Agadezben (Niger középső részén) jelentős drónbázist is fenntartanak. Röviddel azután, hogy 2023. július 26-án puccsal hatalomra kerültek, a niameyi tábornokok felmondták a Franciaországgal kötött katonai együttműködési megállapodásokat.
Az utolsó francia katonák december 22-én hagyták el Nigert.
(MTI)