Novemberben 2020 nyara óta a legalacsonyabb szintre esett az ifo gazdaságkutató intézet németországi foglalkoztatási indexe. A novemberi csökkenés, bár csekély mértékű volt, mindössze 0,2 pont, de a foglalkoztatási barométer már sorban a hatodik hónapja követ süllyedő tendenciát - írja az ifo gazdaságkutató intézet havi rendszeres jelentésében.
Az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) foglalkoztatási barométere novemberben 93,4 pontra csökkent az októberi 93,6 pontról.
"Az ipar a válságot a rövidített munkaidő és a létszámleépítés keverékével próbálja ellensúlyozni. Egyre több vállalat állítja le a munkaerő-felvételt" - mondta Klaus Wohlrabe, az ifo felméréseinek vezetője. "Egyre gyakrabban tárgyalnak a munkahelyek leépítéséről is".
A felmérés szerint a foglalkoztatási helyzet romlása különösen a feldolgozóiparban érezteti hatását. Ebben az ágazatban tervezik leginkább a létszámcsökkentést, de hasonló helyzet kezd kialakulni a kiskereskedelmi szektorban is. A szolgáltatási szektorban a munkahelyteremtés hosszú időszaka után most stabilizáció várható. Az építőiparban viszont kevés mozgás tapasztalható.
Az iparban az ifo a rövidített munkaidő további terjedésének jeleit véli felismerni. Novemberben a megkérdezett vállalatok 17,8 százaléka alkalmazott rövidített munkaidőt, szemben az augusztusi 14,3 százalékkal, és 28 százalékuk számít erre a következő három hónapban - szemben az augusztusi 23 százalékkal. Jelenleg a fémgyártás területén működő vállalatok esetében különösen magas, 41,7 százalékos a mutató, ezt követik a bútorgyártók 33,7 százalékkal és az autóipar 27,2 százalékkal. A vegyipar továbbra is alig érintett.
(MTI)