Őrizetbe vettek Törökországban csütörtökön tizenegy embert az ellenzék által meghirdetett vásárlási bojkottal összefüggésben, azzal a váddal, hogy a felhívással "ellenségeskedést" szítottak, és "gyűlölködésre és diszkriminációra" ösztönözték az embereket.
Összesen 16 emberre adtak ki elfogatóparancsot, öt gyanúsítottat még keresnek - jelentette az Anadolu török hírügynökség. Az ügyészség azzal vádolja az érintetteket, akik a közösségi médiában terjesztették a bojkottra történő felhívást, hogy "megosztó retorikát" alkalmazva igyekeztek "zavart kelteni" a gazdaságban.
A török ellenzék Ekrem Imamoglu isztambuli főpolgármester és elnökjelölt letartóztatása elleni tiltakozásul szólított fel szerdára széles körű vásárlási bojkottra.
Imamoglu két héttel ezelőtti letartóztatása után a legnagyobb török ellenzéki párt, a Köztársasági Néppárt (CHP) arra biztatta híveit, hogy ne vásároljanak olyan boltoktól, illetve ne vegyenek igénybe szolgáltatásokat olyan vállalatoktól, amelyek Recep Tayyip Erdogan elnök kormányához köthetők. Szerdára ezt a felhívást a CHP a közösségi médiában egynapos általános vásárlási bojkottá szélesítette ki. Több áruház ki sem nyitott szerdán, szolidaritást vállalva azokkal, akik úgy vélik, az isztambuli főpolgármester elleni korrupciós és egyéb vádak politikai indíttatásúak, és csak az a céljuk, ellehetetlenítsék a török ellenzék választási esélyeit.
A török kormány több tagja is élesen bírálta az ellenzék akcióját, és azt állította, hogy a felhívás "szabotázskísérlettel" ér fel.
Imamoglu őrizetbe vétele óta minden nap tömegek tüntetnek a török nagyvárosokban. Özgür Özel, a CHP elnöke múlt hét végén bejelentette, hogy petíciót indítanak elnökjelöltjük szabadon engedését és előrehozott választásokat követelve. A párt vezetése közölte: mindaddig folytatják a tömeges demonstrációkat, amíg nem teljesítik a követeléseiket.
(MTI)