Folytatódtak szerdára virradóra Franciaország büntetés-végrehajtási intézményei elleni támadások, ezeket Gérald Darmanin igazságügyi miniszter az ország "destabilizálására" tett kísérletnek minősítette.
Vasárnap óta több franciaországi börtön ellen követettek el támadásokat; elsősorban az intézményekben dolgozók járműveinek felgyújtásáról van szó, de a délkelet-franciaországi Toulonban keddre virradóra automata fegyverekkel rá is lőttek a börtön bejáratára. Az erőszakos cselekmények nem követeltek halálos áldozatokat, sebesülteket.
A támadások helyszínein az intézmények falára vagy a felgyújtott járművekre DDPF feliratot festették, ami a francia rabok jogai kifejezés rövidítése (Droits Des Prisonniers Français). Egy rendőrségi forrás szerint legalább 21 járművet jelöltek meg és/vagy gyújtottak fel.
Kedden az ügy kivizsgálását az országos terrorellenes ügyészség vette át.
Szerda kora reggel újabb három járművet gyújtottak fel a tarasconi börtön előtt, egy "elszigetelt, a személyzet számára fenntartott, elkerített és kóddal ellátott parkolóban" - mondta Laurent Gumbau, a város ügyésze az AFP hírügynökségnek. Az egyik jármű egy börtönőré volt, egy másik egy, a büntetés-végrehajtási intézetben dolgozó cégé, a harmadikat pedig, amely teljesen megsemmisült, az ügyész szerint még nem sikerült azonosítani. Ezen a helyszínen nem találtak feliratokat.
DDPF feliratot találtak viszont egy párizsi lakóépület folyosóján, ahol egy börtönőr lakik.
"Ez a DDPF terrorista csoport a börtönök dolgozóit veszi célba" - idézte az FO szakszervezet helyi képviselőjét, Jessy Zagarit az AFP.
Az FO szakszervezet elítélte a "Telegramon keringő videókat, amelyeken börtönőrök lakcímei és nevei szerepelnek, és a videók elsősorban a déli országrész alkalmazottait célozzák, ahol a legjelentősebb kábítószer-kereskedő csoportok" működnek. Ezen az internetes csatornán az eddig ismeretlen DDPF csoport egy helyesírási hibáktól hemzsegő szövegben azt közölte, hogy "egész Franciaországban" bevetésre készül, és azt állítja: "Nem terroristák vagyunk, hanem azért vagyunk itt, hogy megvédjük az emberi jogokat a börtönökben".
Gérald Darmanin miniszter kijelentette: "Úgy tűnik, vannak olyanok, akik megfélemlítéssel destabilizálni próbálják az államot".
"Azért teszik ezt, mert intézkedéseket hoztunk a börtönökben mindeddig uralkodó lazaság ellen, amely rendkívül súlyos nehézségekbe sodorta hazánkat, a börtönökből továbbra is működő droghálózatokon keresztül, ahonnan gyilkosságokat rendelnek meg, pénzmosás folyik, valamint rendőröket, bírókat és börtönőröket fenyegetnek meg, és rabokat szöktetnek meg, mint ahogyan az történt Mohamed Amra kábítószer-kereskedő esetében 2024-ben" - mondta Gérald Darmanin kedden a lövöldözés célpontjául szolgáló touloni büntetés-végrehajtási intézetben, ahol támogatásáról biztosította a helyszínen dolgozókat. A miniszter jelezte azt is, hogy az állam "nem fog engedni" a megfélemlítéseknek.
(MTI)