Egy ma reggeli Magyar Nemzet-cikk következik. Bár most már többé-kevésbé biztos a választások a nemzeti és Európa-szkeptikus erők számára igen pozitív eredménye, az anyagot így is érdemes az érdeklődőknek elolvasni. Különösen a választási eredményekkel foglalkozó anyagunk tényekkel való alátámasztásához ajánljuk.
Tényleg a világ egyik leggazdagabb országa dönti be az uniót?
A portugál adósságválság került a vasárnap tartandó finn parlamenti választás középpontjába, mivel az északi ország lakosságának egyre nagyobb része ellenzi az uniós mentőöv támogatását. Az opponálók hangját erősíti egy populista párt megerősödése is, és úgy tűnik, a szociáldemokraták is változtattak korábbi véleményükön.

Finnország a világ egyik legfejlettebb és leggazdagabb országává vált az elmúlt évtizedekben. Az északi állam 1995-ben lett az Európai Unió tagja, majd 1999-ben csatlakozott az euróövezethez. A finnek is megsínylették a világgazdasági válságot, mivel 2009-ben 8 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye, de tavaly már 3,2 százalékos bővülést regisztráltak. Az egy főre jutó GDP jelenleg több mint 35 ezer dollár, azonban a munkanélküliség 8,4 százalék.

Jobbközép kormány alakult

A legutóbbi 2007-es parlamenti választást a Centrum Párt (CP) nyerte a voksok 23,1 százalékával. Őt követte a Nemzeti Koalíció Pártja (NKP) 22,3, a Szociáldemokrata Párt (SPD) 21,4, a Baloldali Szövetség (LA) 8,82, a Zöld Liga (GL) 8,46, a Kereszténydemokraták (CD) 4,57, a Svéd Néppárt (SNP) 4,57 és az Igaz Finnek (TF) 4,05 százalékkal.

A választásokat követően a CP, az NKP, a GL és az SNP alakított kormányt 125 képviselő támogatásával a 200 fős parlamentben. Az előző választás után a Centrum Párt vezetője, Matti Vanhanen foglalta el a miniszterelnöki széket, aki azonban 2010 júniusában lemondott, a helyére Mari Kiviniemi választotta meg a párt kongresszusa. Kiviniemi az ország történetének második női miniszterelnöke.

Portugália itt is téma

A mostani választást alapvetően formálta át a portugál pénzügyi mentőöv kérdése. Természetesen azt, hogy a portugáloknak szánt későbbi segítség életbe léphessen, a helsinki parlamentnek el kell fogadnia. Finnországban a segítség megadása alapvetően osztotta meg az embereket, és már csak szűk többség, 52 százalék helyesli Portugália pénzügyi támogatását, 48 százalék elutasítja azt. Ennek következtében alapvetően alakult át a pártok közötti erőviszony a mostani megméretés előtt.

Új erő a láthatáron

A pénzügyi segítséget a leghatározottabban a TF utasítja el, és a támogatottsága 17 százalék körül van (Kuruc.info: a 83%-os eredmény ennél lényegesen jobb lett: 19,5%), míg négy évvel ezelőtt csupán 4 százalékot kapott. A párt megerősödése már a két évvel ezelőtti európai parlamenti választáson látható volt, amikor is 9,79 százalékot ért el. Timo Soini, a párt elnöke kijelentette, hogy nem fog részt venni olyan kormányban, amelyik megadná a segítséget a portugáloknak. (Kuruc.info: azóta pontosított: egyes egyedül azt kötötte ki, hogy a Zöldekkel nem hajlandó egy kormányban lenni)

Szerinte a mostani krízis egyértelműen mutatja, hogy az EU mint szervezet megbukott. Pártja alapvetően ellenzi az uniós integrációs szervezetben való részvételt, de emellett a progresszív adózás híve, államilag támogatná a falusi régiókat, csökkentené a kisvállalkozások adóit, és szigorítaná a köztörvényes bűncselekményekért járó büntetéseket.

Még a szociáldemokraták is bekeményítettek

A sokak által populistának tartott párt előretörésének kárvallottja a legerősebb kormánypárt volt, amely jelenleg csupán a voksok 18 százalékára számíthat. A CP mostanra igazából liberális párttá vált, míg korábban inkább konzervatívnak számított. A miniszterelnök szerint nem szabad elutasítani az uniós mentőcsomagokat, mivel az tovább mélyítheti az unió válságát.

A választások esélyese az NKP, amely eddig is a kormány tagja volt, és jelenleg a szavazatok 21-22 százalékára számíthat. (Kuruc.info: a 83%-os eredmény ennél lényegesen rosszabb: 18,9%) A jobbközép erő támogatja az azonos neműek házasságát, az ország NATO-hoz való csatlakozását, és emellett a nukleáris energia békés célú felhasználását is elfogadja.

Csaknem 20 százalékos eredményre számíthat az SPD is (Kuruc.info: 83%-nál 19,2%), de vélhetően nem lesz majd képes kormányt alakítani. A baloldali párt, amely eddig az uniós integráció híve volt, a portugál gazdasági események láttán változtatott a véleményén és úgy látja, hogy a luzitánoknak a piacról kell finanszírozniuk az adósságukat.

(Forrás: cnbc.com, bloomberg.com, reuters.com)