Pánik tört ki Kijevben, miután egy héttel ezelőtt Volodimir Zelenszkij asztalán landolt Donald Trump szerződéstervezete – írja a The Telegraph nyomán a Portfólió.
Az amerikai elnök 500 milliárd dolláros „visszafizetést” várna el Ukrajnától a katonai támogatásért cserébe. Ez jóval túlmutatna az ásványi anyagokon: kikötők, infrastruktúra, olaj és gáz is szerepel a követelések között.
– Ez lényegében Ukrajna gazdasági gyarmatosítását jelentené – írja a brit lap.
A Telegraph megszerezte a szerződéstervezet vázlatát, amelynek a dátuma február 7-e. A tervezetben az áll, hogy az Egyesült Államoknak és Ukrajnának közös befektetési alapot kell létrehoznia annak biztosítására, hogy a konfliktusban részt vevő ellenséges felek ne részesüljenek Ukrajna újjáépítéséből.
A megállapodás az „Ukrajna erőforrásaihoz kapcsolódó gazdasági értékre” vonatkozik, beleértve „az ásványkincseket, az olaj- és gázforrásokat, a kikötőket, az egyéb infrastruktúrát (megállapodás szerint)”. Azt nem tisztázza, hogy mi mindenre terjedhet még ki.
A tervezet kimondja, hogy az Egyesült Államoknak minden jövőbeli engedély esetében elővásárlási joga lesz az exportálható ásványkincsek megvásárlására.
Washington szuverén mentességet kap, és szinte teljes ellenőrzést szerez Ukrajna nyersanyagainak és erőforrásainak nagy része felett. A közös befektetési alap kizárólagos joggal rendelkezik az összes jövőbeli engedély és projekt módszerének, kiválasztási kritériumainak és feltételeinek meghatározására. A Telegraph szerint
a szerződéstervezet feltételei rosszabbak, mint a Németországra és Japánra második világháborús vereségük után kiszabott pénzügyi büntetések.
Ilyen feltételeket a háborúban legyőzött agresszor államokkal szemben szokás támasztani – jegyzi meg a lap.
Ha ezt a tervezetet elfogadnák, Trump követelései az ukrán GDP nagyobb részét tennék ki, mint a Németországra az első világháborút lezáró versailles-i békeszerződésben kiszabott, majd az 1921-es londoni konferencián és az 1924-es Dawes-tervben csökkentett jóvátétel.