Jelen pillanatban nagy eséllyel az már biztosnak mondható, hogy amit Orbán Viktor hangzatos módon az évértékelőjén kijelentett, hogy az úgynevezett Pride szervezői „ne bajlódjanak a szervezéssel”, mert nem lesz rá szükség, egy újabb hazugság volt.
Zoom
Már ők is tisztában vannak azzal, hogy nem azt kell nézni, amit Orbán mond, hanem azt, amit tesz - vagy inkább nem tesz (fotó: Isza Ferenc / AFP)
Már akkor kézzelfogható bizonyítékokat láthattunk, amikor néhány héttel ezelőtt egy mini-Pride-ot lényegében gond nélkül megtarthattak, most pedig arról megy a diskurzus - sokat finomodva a fideszes kommunikáció -, hogy hol lesz. Andrássy út, Kincsem Park? Meglátjuk, de valahol ez már lényegtelen is. Gondolja azt bárki, hogy a tömegkommunikáció, a közösségi média világában ne juthatnának el gyerekekhez is az ott látott képsorok? Továbbá a törvény úgy fogalmaz, hogy tilos a homoszexuális propaganda terjesztése, ez pedig akár az Andrássy úton, akár a Kincsem Parkban, akár máshol, de meg fog valósulni.
Vélhetően lesz takarózás a fideszes megmondóemberek részéről, hogy a Kúria így, a Kúria úgy, ők „mindent megtettek, de rájuk nincs hatásuk”. No de valóban így van-e?
Természetesen a hivatalos narratíva úgy szól, hogy a Kúria és a kormány egymástól teljesen függetlenek, de ki hiszi el ezt a NER 15. esztendejében? S nem csupán ez az egyetlen ellenérv, hogy ne higgyünk ebben, mert a fideszes hatalomgyakorlás működési természetét ismerjük. Vannak még szorosabb kötelékek is. A Kúria elnöke Prof. Dr. Varga Zsolt András magyar jogtudós, alkotmányjogász, közigazgatási jogász, látszólag ebben nincs semmi különös. De csak látszólag.
Varga Zs. András 2014 és 2020 között az Alkotmánybíróság tagja volt, amelyet szintén a Fidesz dominált abban az időszakban. 2021-ben az Országgyűlés fideszes többséggel őt választotta a Kúria élére. A bírói kar Országos Bírói Tanácsa (OBT) nem támogatta a kinevezését, mégis megtörtént. Miért probléma ez? Varga nem volt gyakorló bíró, hanem úgymond politikai karrierből érkezett. A kinevezés precedenst teremtett: egy kormányközeli szereplő politikai úton bírói vezetői pozícióba került.
A Kúria elnöke korábban csak széles bírói tapasztalattal rendelkező személy lehetett. A Fidesz 2020-ban módosította a bírói szolgálati törvényt úgy, hogy alkotmánybírók is jogosultak legyenek a Kúria elnöki posztjára, és ehhez ne legyen szükséges tényleges bírósági ítélkezési múlt.
Egyértelműen megállapítható tehát, hogy ez a módosítás személyre szabottnak tűnik, hogy Varga Zs. András kinevezhető legyen.
De ha szélesebb értelemben vett bírósági irányítást is vesszük alapul, ott is voltak „érdekes” dolgok. A Fidesz által létrehozott Országos Bírósági Hivatal (OBH) látja el a bíróságok működését. Az OBH elnökének rendkívül nagy hatalma van: bírók kinevezése, áthelyezése, vezetők kiválasztása. 2011-ben Handó Tünde, a fideszes Szájer József felesége lett az OBH elnöke, szintén politikai kapcsolatokkal.
A fentieket csak azért rögzítettem, hogy mindenki a helyén tudja kezelni, amint jönnek majd az utólagos magyarázkodások, hogy nem a kormányon, nem a Fideszen múlt, hogy mégis meg lehetett rendezni a deviáns vonaglást.
Lantos János – Kuruc.info