A romániai sajtó nagy terjedelmet szentel a székely zászlóval kapcsolatos román-magyar súrlódásoknak. A román lapok némelyike még keményebb fellépést vár Bukarestből, míg többen elítélték az "irredenta", "keményre sikeredett" és "uszító" magyar megynilvánulásokat.
A kormányközeli Jurnalul National internetes oldalán közölt vezércikk szerzője románellenes provokációnak minősítette Németh Zsolt külügyi államtitkár székely zászlóval kapcsolatos kijelentéseit. Úgy vélte, a magyar kormány "irredenta megnyilvánulásai" azért válhattak gyakorivá, mert a bukaresti hatóságok éveken keresztül tétlenül szemlélték ezeket. Bukarest "a székelyföldi területi autonómia egyre agresszívebb, már-már szeparatista jellegű követelésére sem válaszolt, és arra sem, hogy Budapest vaskosan beavatkozott ezekbe a kényes belügyekbe". (Pedig ennek sajnos éppen az ellentéte igaz - 22 év alatt semmit nem tett az autonómia érdekében a mindenkori magyar kormány, éppen ezért lepődtek meg ennyire az első, ráadásul csak szóbeli megnyilvánulástól - a szerk.) A cikkíró úgy látja, Traian Basescu köztársasági elnök azért hallgat az ilyen esetekben, mert Orbán Viktor miniszterelnök adósa, aki Basescu melletti kiállásra "utasította" a Hargita és Kovászna megyei magyarokat.
A Gandul napilap internetes oldalán közölt véleménycikk szerzője úgy véli, a politikusok gerjesztik az etnikumok közötti feszültséget. A cikkíró elsősorban Németh Zsolt államtitkárt okolta az ismétlődő "uszító nyilatkozatokért", de hozzátette, "a bukaresti diplomáciának és Victor Ponta miniszterelnöknek sem kellene pavlovi reflexeket kialakítania."
A cikkíró szerint a Marian Cozma román kézilabdázó veszprémi halála kapcsán kialakult román-magyar szolidaritás mutatta meg, hogy mennyire nem valós ez a román-magyar konfliktus, amelyet "szűkagyú" politikusok kreálnak, és a nézettségi mutatók növelésére hajtó média visz tovább.
A jobboldali hangvételű Romania Libera internetes oldalán közölt véleménycikkben a szerző úgy véli, a zászlóháború a románok erődemonstrációja a székelyföldi magyarokkal szemben, hiszen az országban számtalan hasonló szimbólumot lehet háborítatlanul használni. A Romania Libera szerint ennek történelmi hagyományai vannak, hiszen a tankönyvek is, a televíziók is rendre negatív fényben tüntetik fel a magyarokat. A cikkíró szerint hagyománya van a Románia és Magyarország közötti súrlódásoknak is, de annak is, hogy a romániai Szociáldemokrata Párt (PSD) uszítja mindkét oldal nacionalistáit, "mintha az interetnikai konfliktusok ernyője alatt könnyebben kormányozhatna".
Basescu csak akkor szólal meg, ha Áder rosszul viselkedik
Traian Basescu román államfő elhárította csütörtökön az állásfoglalást a székely zászló kifüggesztése kapcsán folytatott vitáról, leszögezte, hogy csak akkor fog megszólalni, ha esetleg a magyar államfőnek lesz "nem megfelelő" állásfoglalása a kérdésben.
Basescu a brüsszeli EU-csúcsra való elutazása előtt sajtótájékoztatót tartott a bukaresti Henri Coanda repülőtéren. Arra az újságírói kérdésre, hogy az EU-csúcson akar-e tárgyalni a magyar küldöttséggel a székely zászló ügyéről, elmondta: ez nem tartozik a prioritásai közé, hiszen a brüsszeli tanácskozás legfontosabb témái Románia számára a 2014-2020-as költségvetési ciklus, valamint a Moldovai Köztársaság és az EU közötti társulási szerződés véglegesítse. Más témájú kétoldalú beszélgetést csak akkor kezdeményez, ha alkalma lesz rá - tette hozzá.
(MTI nyomán)