Jászberény, 1933. február 19., 19:10 (MTI)
Dr. Imrédy Béla pénzügyminiszter, aki a Nemzeti Egység Pártjának programjával a jászberényi választókerület jelöltségét vállalta, vasárnap délelőtt a Lehel Szálló nagytermében programbeszédet mondott. A népgyűlésen részt vett Gömbös Gyula miniszterelnök is, Sztranyavszky Sándornak, a párt ügyvezető elnökének, Vargha Imre pénzügyi államtitkárnak, dr. Antal István miniszteri tanácsosnak, a miniszterelnökség sajtóosztálya vezetőjének, s a párt több képviselőtagjának kíséretében. Ott volt Erődy Harrach Tihamér, Lingauer Albin, Marton Béla, Nagy Emil, Navratil Dezső, Schandl Károly, Somogyi Béla, Szilágyi Lajos, Tabódy Tibor, Temesváry Imre.

Imrédy Béla kivégzése előtt, 1946. február 28-án
Imrédy Béla pénzügyminiszter, aki a kora reggeli órákban autón érkezett a fővárosból, ünnepélyes fogadtatásban részesült. Imrédy Béla pénzügyminiszter részt vett az ünnepi nagymisén, majd a városházára ment, amely előtt ekkor már nagy tömeg gyűlt egybe a miniszterelnök és kísérete fogadására. Gömbös Gyula miniszterelnököt, aki 10 óra tájban érkezett autón, nagy lelkesedéssel és szeretettel fogadta a város közönsége. A miniszterelnök rövid időt töltött a városházán Fridvalszky Ferenc polgármesternél, majd a Lehel Szállóba ment, ahol 1/2 11 órakor kezdődött a népgyűlés. A szálló nagytermét zsúfolásig megtöltötte a hallgatóság. Az érdeklődők nagy része kiszorult. Ezért megafonokat szereltek fel, amelyek a szálló előtti téren összegyűlt több ezer főnyi hallgatóságnak közvetítették a teremben elhangzó beszédeket.
Viharos lelkesedés fogadta Gömbös Gyula miniszterelnököt és Imrédy Béla pénzügyminisztert, amikor a terembe léptek, s a kíséretükben levő politikusokkal elfoglalták helyüket az emelvényen. A gyűlést dr. Koncsik Béla közjegyző, helybeli pártelnök nyitotta meg. Kegyeletes szavakkal emlékezett meg a város volt nagynevű elődjéről, gróf Apponyi Albertről, majd hangsúlyozta, hogy a város komoly és higgadt polgársága egyhangú lelkesedéssel Imrédy Béla pénzügyminiszter mögé sorakozott, s őt kérte fel a kerület jelöltjéül.
Nagy éljenzés közben állt fel helyéről Imrédy Béla pénzügyminiszter, s megtartotta programbeszámolóját, amelynek során többek között ezeket mondotta:
– Amikor az a megtiszteltetés ért, hogy erről a helyről szólhatok Jászberény magyar népéhez, úgy érzem, méltóbb bevezetést nem adhatok szavaimnak, mintha a kegyelet, csodálat s a fejet hajtó tisztelet hangján emlékezem meg arról a férfiúról, aki e város népének bizalmából hosszú évtizedeken át fejtette ki államférfiúi alkotómunkáját a magyar országgyűlésben. Apponyi Albert gróf távozása pótolhatatlan, sokáig ki nem tölthető űrt hagy a magyar közéletben. Nagy volt ő, nemcsak mint szónok, mint törvényhozó, mint államférfiú, aki nemzetközi téren képviselte a magyar ügyet, tiszteletet szerezve megtépázott nemzetének, de nagy volt, mint ember is, mert a legszebb emberi tulajdonságok ékesítették. Legyen áldott az ő szelleme, s legyen az ő szelleme a magyar éjszakának az a legszebb, legtündöklőbb csillaga, amely vezérfáklyaként világít a jobb jövő felé.
Imrédy Béla pénzügyminiszternek gróf Apponyi Albertről szóló szavait megilletődve, állva hallgatta végig a nagygyűlés közönsége. A pénzügyminiszter ezután a következőképp folytatta beszédét:
– Ha valaki végig akarna tekinteni a magyar közélet feladatainak során, s ki akarná fejteni mindazokat a teendőket, amelyek a kormányzat elé tárulnak, órákig beszélhetne, s alig tehetne egyebet puszta felsorolásnál. Éppen ezért én programbeszédem során, mely meggyőződésem szerint politikai hitvallásszámba megy, csak a legfontosabb és a legidőszerűbb feladatokat emelem ki, hogy átfogó képet adjak az ország helyzetéről, a megoldásra váró kérdésekről, s azokról az eszközökről, amelyek segítségével a feladatot megoldani kívánjuk.
– A politika történelmi, erkölcsi, szociális és gazdasági adottságokon épül fel, történelmi, erkölcsi, szociális és gazdasági célkitűzésekkel dolgozik. Ezek a célkitűzések oly szétágazók, egymással szemben néha szinte ellentétesek, hogy a logika erejével egységes világszemléletbe kell összefoglalnia annak, aki igazi kormányzati politikát kíván követni.
– Ez azonban nem lehet rideg munka, hanem át kell itatva lennie a nép iránti igazi szeretettől, s helyes politikai érzéknek kell vezetnie, ami leginkább az egyensúly érzékéhez hasonlítható. Ez az érzék segít hozzá ahhoz, hogy helyesen válogassunk a feladatok és célok között, hogy felismerjük azokat a feladatokat, amelyeknek megoldása időszerűbb és sürgetőbb. Gyakori hiba nálunk, hogy sokszor másodlagos célokat állítanak előtérbe, amelyeknek megvalósítása sokkal több hátránnyal jár, mintha egyelőre félretesszük őket.
(Folytatjuk)