Megváltoztak a Magyar Honvédség alakulatainak megnevezései a HM (honvédelmi miniszteri) utasítás értelmében - közölte a honvedelem.hu oldal szerdán.
Zoom
Azt írták: a gyorsan változó, új világrendben Magyarország biztonságának egyik legfontosabb garanciája egy modern, ütőképes hadsereg, ezért már évek óta tart a korszerű fegyverrendszerek beszerzése, a harctéri követelményeknek megfelelő személyi felszerelések fejlesztése és a katonai hivatást méltóan elismerő illetmények bevezetése. Hozzátették: a modernizálás és korszerűsítés mellett kiemelt feladat a katonák harcos szellemiségének megteremtése is, "amelyet a vérrel írt hagyományok éltetnek".
"Magyarország, a Magyar Honvédség azonban nem rendelkezik egy olyan működő, saját történelmi általános- és csapathagyomány rendszerrel, ami szilárd morális értékrendként szolgál a katonák számára" - jegyezték meg.
Hozzátették: 1945 után Magyarország "kényszerűen nagyon gyorsan és drasztikusan szakított" az addig meglévő és igen erős nemzeti tradíciókkal, a magyarok helyett szovjet-orosz példaképeket állítottak a katonák elé, akikhez nem lehetett érzelmileg kötődni. A haderő a rendszerváltás után sem kapta vissza korábbi hagyományait, sőt a felszámolások, átszervezések tovább nehezítették a csapathagyományok újra-, illetve kialakítását. E történelmi múltnak és folyamatoknak mai napig ható következménye az igazi, élő történelmi csapathagyományok hiánya - írták.
Zoom
Közölték: a most kiteljesedő haderőfejlesztés kiváló alkalmat nyújt a Magyar Honvédség belső hagyományrendszerének újraalkotására. A végső cél az, hogy a Magyar Honvédség visszanyerje azt a nimbuszát, hogy egy olyan általános köztiszteletben álló nemzeti intézmény legyen, mely a magyarság megmaradásának letéteményese és biztosítéka - írták.
Hozzátették: ennek megfelelően változik meg az alakulatok hadrendi száma és az elnevezések megválasztása. Emellett egy eddig hibásan alkalmazott gyakorlat is megszűnik, és a jövőben a hadrendi számot megelőzi a névadó.
"A név és számválasztás hátterében az a megfontolás állt, hogy a hadrendi számnak egy előző dicső harcoló alakulatra kell utalnia, a névadónak pedig egyértelműen magyar katonahőst kell választani. Ilyen például a korábbi MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred új elnevezése: MH Dánielfy Tibor 205. Rakétaezred" - írták.
Megjegyezték, szintén a régi nemzeti hagyományokhoz nyúlik vissza az MH Bakony Harckiképző Központ új elnevezése, a MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság.
"Így születtek meg a magyar hadtörténelem sajátosságait figyelembe vevő új alakulat megnevezések, ami immár lehetőséget teremt arra, hogy a mai magyar katonák nagyon dicső, vérrel írt múltú alakulatok töretlen tradícióját vallhassák magukénak, és valódi hősök állhassanak példaképül előttük" - olvasható a cikkben.
A Magyar Honvédség Parancsnokságának jogutód szervezete a Honvéd vezérkar, amelynek feladata az ország katonai védelemre való felkészítésének stratégiai szintű tervezése és szervezése, továbbá ez a Magyar Honvédség katonai tevékenységének felső és műveleti szintű feladatait irányító vezető szerve.
A Magyar Honvédség Szárazföldi Parancsnoksága alá tartozik a MH Bocskai István 11. Páncélozott Hajdúdandár (Debrecen), a MH Klapka György 1. Páncélosdandár (Tata), a MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár (Hódmezővásárhely), a MH Bornemissza Gergely 2. Felderítőezred (Debrecen), a MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred (Szentes), a MH Sodró László 102. Vegyiharc Ezred (Székesfehérvár), valamint a MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred (Budapest).
A Magyar Honvédség Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokság alá tartozik a MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár.
A Magyar Honvédség Légierő Parancsnokság alá tartozik a MH 47. Bázisrepülőtér, a MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár, a MH Kiss József 86. Helikopterdandár, valamint a MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred.
A Magyar Honvédség Tartalékképző és Támogató Parancsnokság alá tartozik a MH 1. Területvédelmi Ezred, a MH 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred, a MH 3. Területvédelmi Ezred, a MH 4. Területvédelmi Ezred, a MH 5. Területvédelmi Ezred, a MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred, a MH 7. Területvédelmi Ezred, a MH Anyagellátó Raktárbázis, a MH Lahner György 2. Ellátóezred, a MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság, a MH Geoinformációs Szolgálat, a MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság és a MH Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokság
A MH Kiberműveleti Parancsnokság alá tartozik a MH Kiber- és Információs Műveleti Központ, a MH Haderőmodernizációs és Transzformációs Parancsnokság alá pedig a MH Altiszti Akadémia, a MH Ludovika Zászlóalj és a MH Béketámogató Kiképző Központ.
„Vakmerő bátorsággal harcolt”
2023. január elsejétől a Magyar Honvédség több alakulatának neve megváltozott. A korábbi MH Bakony Harckiképző Központ például MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság néven szolgál tovább, részben visszakapva egyik jogelőd alakulatának megnevezését, másrészt felvéve Böszörményi Géza nevét. De ki is volt ő?
Zoom
A II. Világháború utolsó előtti évében az Erdélyben vívott harcok során Torda térségében majd egy hónapra sikerült feltartóztatni a szovjet túlerőt, így az 1944. szeptember 13-tól október 8-ig terjedő időszak tekinthető a Magyar Királyi Honvédség utolsó sikeres hadműveletének.
Böszörményi Géza ezredes akkor a Magyar Királyi Honvédség 25. gyalogezred parancsnoka volt. Mint a tordai védőkörlet parancsnoka 1944. szeptember 19-én, délelőtt 11 órakor, erős tüzérségi előkészítés után harccsoportja élén a szigetvári 10. rohamtüzérosztály támogatásával visszafoglalta az előző nap elveszett védőállás vonalát. Böszörményi ezredes azon a napon a Torda melletti temetőnél, szülei sírjától alig pár száz méterre esett el egy Sztálin-orgona sortűzben, többszörös szilánksebesülés következtében. Holttestét a 25. gyaloghadosztály parancsnokának, Hollósy-Kuthy László vezérőrnagy utasítására gépkocsin szállították Várpalotára.
Zoom
Erről így írt a vezérőrnagy: „Rögtön táviratoztam feleségének. Holttestét pedig sebesültszállító gépkocsin, koszorú és levél, valamint tiszti küldöncének kíséretében otthonába, Várpalotára irányítottam.”
Böszörményi ezredest halála után felterjesztették a Magyar Tiszti Arany Vitézségi Éremre, helyette 1944. november 29-én a Magyar Érdemrend középkeresztjét kapta meg hadiszalagon, kardokkal. Post mortem soron kívüli vezérőrnagyi előléptetését javasolták 1945 februárjában. A soron kívüli vezérőrnagyi előléptetés, valamint a kitüntetési javaslat szerint „1944. szeptember 19-én Torda-észak 429. magassági ponton hősi halált halt. (…) Torda-keleti ellenséges hídfő ellen indított támadás alkalmával saját személyi törzse kíséretében mindig a harc legválságosabb pontjain jelent meg, és ott személyének bevetésével, vakmerő bátorsággal harcolt törzse élén, és több ellenséges fészket megsemmisített. Leharcolt csapatai e példa láttára a szívósan védekező ellenséget visszavetve, együtt érték el e napon a kitűzött támadási célt.”
Életének korábbi szakaszában is nagyon aktív életet élt. Kiváló sportember és sportvezető volt. A Zrínyi Miklós Magyar Királyi Reáliskolai Nevelőintézet tanáraként a fiatalság nevelését szívügyének tekintette, többször publikált a Magyar Katonai Szemlében is. Számos magas rangú kitüntetés birtokosa - ilyen például a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje hadiszalagon a kardokkal.
(Forrás: Magyar Hírlap - Honvédelem.hu - MTI)