Talapzatára került Szent László király lovasszobra, Deák Árpád szobrászművész bronzból készült alkotása a nagyváradi várban, ahol már a nagyközönség is láthatja - derült ki a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye keddi közleményéből.
Zoom
A püspökség közösségi oldalán közzétett bejegyzés szerint a Ronde Bosse Art Kft. képviselői hétfőn befejezték a szobor összeszerelését és felhelyezték azt a talapzatra. Kedden az önkormányzat és a püspökség képviselői - Florin Birta, Nagyvárad polgármestere és Böcskei László nagyváradi római katolikus püspök - koszorút helyeztek el a szobornál Szent László emlékének tiszteletére.
Zoom
Ezzel az új emlékmű bekerült Nagyvárad turisztikai körforgásába - közölte a püspökség, hozzátéve, hogy a szobor megáldására egy későbbi időpontban, szertartás keretében kerül majd sor.
Zoom
Zoom
A sajtónyilvánosság nélkül lezajlott "diszkrét szoboravatót" az eBihoreanul című román hírportál annak tulajdonította, hogy a szoborállítás múlt héten a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által közösségi oldalakon terjesztett nacionalista manipuláció célpontjává vált.
Zoom
A lap felidézte, hogy a polgármesteri hivatal szombaton közzétett válaszvideójában "pontot tett az AUR csúsztatásaira", és felhívta az internetezők figyelmét arra: a Szent László-szobor a várba, nem pedig - a románok által lakott területek első egyesítőjeként ünnepelt - Mihai Viteazul (II. Mihály havasalföldi vajda) 2019-ben lebontott főtéri szobrának helyére kerül, amelyet restaurálása után másutt fognak felállítani.
Zoom
Zoom
A partiumi város alapítójaként tisztelt lovagkirály lovasszobrát a római katolikus püspökség és az önkormányzat együttműködésének köszönhetően állították fel, az erre vonatkozó tervet tavaly februárban ismertette Böcskei László megyés püspök és Florin Birta polgármester.
Zoom
Birta akkor úgy fogalmazott, hogy a szoborállítással "történelmi igazságot szolgáltatnak" a városalapító királynak, és Nagyvárad multietnikus, multikulturális voltát hangsúlyozzák. Böcskei László hozzátette: a helyválasztással a várnak az egyházmegye évezredes történetében betöltött szerepét is hangsúlyozni szeretnék.
Zoom
Az 5,3 méter magas lovasszobor bronzba öntését Ovidiu Petroman végezte az Arad megyei Zimándújfaluban. Elkészültét a magyar kormány és a nagyváradi magyarság támogatta, több gyűjtést is szerveztek.
Zoom
Zoom
A Csonka-bástya és a fejedelmi palota között felállított alkotás lovon, fején koronával, kezében harci bárddal ábrázolja a lovagkirályt. Deák Árpád korábban elmondta: klasszikus, fenséges, spiritualizált Szent László-alakot igyekezett megmintázni.
Zoom
A szobrot a nagyváradi magyarság eredetileg a város főterén, az egykori Szent László téren szerette volna felállíttatni, aláírásgyűjtés is indult ezért, de Ilie Bolojan korábbi polgármester elvetette a 8000 kézjeggyel támogatott beadványt, és a téren Ferdinand román király szobrát helyeztette el.
Zoom
Zoom
Fotók: Fb / Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye
Így esett a választás az európai forrásokból restaurált várra. Szent László itt építtette meg az első nagyváradi székesegyházat, amely a lovagkirály temetkezőhelyéül szolgált, így zarándokhellyé vált, és utóbb több magyar uralkodót is ezen a helyen helyeztek örök nyugalomra.
(MTI)
Frissítés: olvasónk kiegészítése:
Ez a lovasszobor gyönyörű és méltó alkotás Szent Lászlóról, de a cikk alatti hozzászólások alapján félreértésekre adhat okot a szobor palástjának hátoldalán látható liliom-ábrázolás, amely hasonlít ugyan az Anjou-címerben található liliomra, de mégsem ugyanaz (annak ugyanis van több alsó elágazása is). A liliom a kereszténység fontos jelképe, nem véletlenül ábrázolják a magyar szenteket ezzel a virággal a kezükben:
A keresztény ikonográfiában a fehér liliom Krisztusnak, a világ világosságának attribútuma, a húsvéti oltár és a szentsír hagyományos dísze, valamint gyakori az angyali üdvözlet- és a szeplőtelen fogantatás-ábrázolásokon is, Gábriel arkangyal kezében pedig a paradicsomi élet fájára utal, amelyből az új élet és a megváltás sarjadzik. Mária kezében a jogar olykor liliomban végződik – mint például a búcsúszentlászlói templom egyik ábrázolásán –, amely királynői méltóságára utal. A szüzesség és a szeretet, illetve a szeretetből vállalt szenvedés jelképeként gyakran szerepel a fehér és piros liliom együtt Mária kezében. A piros színű tűzliliom Krisztus szenvedésére és halálára, a szenvedésre utal. A liliom a szűz, a Szűzanyát különlegesen tisztelő, illetve a szűzi házasságban élő szentek attribútuma is egyben: Szent József és Páduai Szent Antal mindig liliommal látható, de gyakori ábrázolás az is, amint a gyermek Jézus nyújtja át a virágot Assisi Szent Ferencnek, Sziénai Szent Katalinnak vagy Szent Klárának. A magyar szentek közül Árpádházi Szent Margitot és Szent Imre herceget ábrázolják kezében fehér liliommal. Profán – nem vallási – ábrázolásokon az áldott állapotban lévő nő mellett látható liliom az élet és az anyaság szimbóluma.
(Forrás itt)
A legendák szerint Szent László sebeit Szűz Mária gyógyította meg, így a Boldogságos Szűz tisztelete az ő uralkodásának idejében még jobban megerősödött. Úgyhogy a palást hátoldalán, az erdélyi, hagyományos motívumokkal övezett liliom semmiképp sem keverendő össze az Anjou-ház címerével, noha az abban szereplő liliomnak is ugyanaz a szimbolikus jelentése a kereszténységen belül.
BenHenokh