A mérsékelt politikusként ismert Maszúd Peszeskján volt egészségügyi miniszter győzött az iráni elnökválasztáson - ismertette szombaton reggel Mohszen Eszlami, az iráni választási hatóság szóvivője az állami televízióban.
A tájékoztatás szerint Peszeskján a pénteken tartott második fordulóban a voksok 53,7 százalékát szerezte meg, míg kihívója, Szaíd Dzsalili egykori nukleáris tárgyaló a szavazatok 44,3 százalékát. Az iráni választópolgárok 49,8 százaléka járult az urnák elé.
A választóhelyiségek az iráni belügyminisztérium által engedélyezett többszöri hosszabbítás miatt szombaton a késő esti órákig nyitva tarthattak.
Iránban azért kell előrehozott elnökválasztást tartani, mert az ország államfője, Ebrahim Raiszi májusban helikopter-balesetben életét vesztette.
A 69 éves Peszeskján az ország északnyugati részéből származik, a szomszédos Irakkal vívott háború (1980-1988) idején orvosi tanulmányokat folytatott és egy ideig a frontvonalon is szolgált. A háborút követően szívsebészként folytatta karrierjét Tabríz városában.
Mohammed Hatami második elnöki megbízatása idején, 2001-től 2005-ig az egészségügyi tárcát vezette.
Az orvosból lett politikus az elnökválasztás során a kormányzat és a nép közötti új bizalom kiépítésével kampányolt a politikai és gazdasági nehézségek orvoslására, s a Nyugattal ápolt kapcsolatok javítását szorgalmazta.
Televíziós vitákban olyan konzervatív politikusként jellemezte magát, aki hisz a reformok szükségességében.
Frissítés: Peszeskján: nehéz út áll előttünk
Az újonnan megválasztott elnök arra kérte az embereket, hogy tartsanak ki mellette az ország előtt álló "nehéz úton". Győzelméhez gratulált Ali Hamenei ajatolláh legfőbb iráni vezető és sok külföldi állam-, illetve kormányfő, köztük a szaúdi király és a koronaherceg is.
"Kedves irániak, a választásnak vége, de ez csak a kezdete a közös munkánknak. Nehéz út áll előttünk, amely csak a ti együttműködésetekkel, empátiátokkal és bizalmatokkal lehet zökkenőmentes. Kezet nyújtok nektek, és becsületemre esküszöm, hogy nem hagylak cserben benneteket ezen az úton. Cserébe azt kérem, hogy ti se hagyjatok cserben engem!" - írta Peszeskján az X közösségi média oldalon közzétett bejegyzésében.
Gratulációk
Számos ország vezetője gratulált az újonnan megválasztott elnöknek, mások között Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök, Narendra Modi indiai kormányfő, valamint Szaúd-Arábia részéről Szalmán bin Abdel-Aziz király és Sarif Mohamed bin Szalmán koronaherceg külön is küldött üdvözlő üzenetet.
Az SPA szaúdi hírügynökség jelentése szerint Szalmán király gratuláló táviratában azt írta, hogy a két ország közötti "kapcsolatok további fejlődését", illetve a "regionális és a nemzetközi stabilitást, valamint a béke" közös elősegítését várja. Az SPA úgy tájékoztatott, hogy a szaúdi koronaherceg is hasonló tartalmú gratulációt küldött.
Tavaly Irán és Szaúd-Arábia kínai közvetítéssel - hét évnyi szünet után - megállapodott diplomáciai kapcsolataik helyreállításában, nagykövetségeiket is újra megnyitották.
2. frissítés: Washington szerint persze nem volt sem szabad, sem tisztességes a választás
Az előrehozott iráni elnökválasztás, amelyen a mérsékelten reformistának tartott Maszúd Peszeskján győzött, nem volt sem szabad, sem tisztességes - szögezte le az amerikai külügyminisztérium szombati közleményében, felhívva a figyelmet arra, hogy jelentős számú választópolgár távol maradt a voksolástól.
"Nem számítunk arra, hogy az ilyen választások alapvető változást hoznak az iráni politikában, vagy hogy az új vezetés jobban tiszteletben tartja majd állampolgárai emberi jogait" - tette hozzá a minisztérium. "Amint maguk a jelöltek is elmondták, az iráni politikát a legfelsőbb vezető határozza meg" - jegyezte meg a tárca, utalva arra, hogy az Iszlám Köztársaságban a legfelsőbb vallási és politikai vezető mindenki, így az államfő felett is áll.
A minisztérium azonban hozzátette, hogy ettől függetlenül ha az amerikai érdekek úgy kívánják, akkor Washington használja a diplomáciai eszközöket Teheránnal szemben.
Az iráni választásokról szóló amerikai médiabeszámolók megjegyzik, hogy noha Peszeskján reformistának számít, választási kampányában elismerően szólt a Forradalmi Gárda elitalakulatról, és annak 2019-es akciójáról, amelyben megsemmisített egy amerikai drónt. A katonai műveletet úgy kommentálta, hogy az "komoly ütést vitt be az amerikaiak képébe, bizonyítva, hogy Irán nem adja meg magát".
(MTI)