Kémkedés címén vádat emeltek kedden Iránban egy brit házaspár ellen. Craig és Lindsay Foremant januárban vették őrizetbe Kermán városában.
Az iráni hatóságok akkor még csak annyit közöltek, hogy az ügy "nemzetbiztonsági vonatkozású", az iráni igazságügyi hírszolgáltatás tájékoztatását idéző keddi brit médiabeszámolók szerint azonban kémtevékenység gyanújával vádat emeltek a két brit állampolgár ellen.
A vádemelést bejelentő iráni igazságügyi szóvivő szerint Craig és Lindsay Foreman "ellenséges és nyugati országok hírszerző szolgálataihoz kötődő fedőszervezetekkel folytatott együttműködést".
A nyilatkozat szerint a két 52 éves brit vádlott magát turistának álcázva utazott Iránba, és több iráni tartományban információgyűjtést végzett.
Craig és Lindsay Foreman motorkerékpáros túrára indult decemberben, és Ausztráliába akart eljutni. Iránba Örményországból léptek be, és több közösségimédia-felületen fotókat tettek közzé az általuk felkeresett iráni helyszínekről.
Terveik szerint januárban Pakisztánba utaztak volna tovább, de a délkelet-iráni Kermánban őrizetbe vették őket.
A brit külügyminisztérium jelenleg érvényes útmutatója arra szólítja fel a brit állampolgárokat, hogy semmilyen okból ne utazzanak Iránba, éppen azért, mert jelentős annak kockázata, hogy őrizetbe veszik őket. A tárca szerint pusztán a brit állampolgárság vagy az Egyesült Királysággal fenntartott bármilyen kapcsolat okot szolgáltathat az iráni hatóságoknak a beutazók őrizetbe vételére.
A brit kormány az elmúlt hónapokban több jelentős - egyebek mellett pénzügyi eszközök zárolásával és beutazási tilalommal járó - szankciót jelentett be Iránnal szemben, mindenekelőtt az Oroszországnak szállított iráni rakéták, illetve az Izrael ellen végrehajtott iráni rakétatámadások miatt.
A brit házaspár őrizetbe vétele az első ilyen jellegű ügy azóta, hogy a brit-iráni állampolgárságú Nazanin Zaghari-Ratcliffe kémkedés vádjával hozott bírósági ítélet alapján hat évet töltött börtönben, illetve házi őrizetben Iránban.
Nazanin Zaghari-Ratcliffe, a BBC brit közszolgálati médiatársaság világszolgálatának volt munkatársa, a Thomson Reuters Alapítvány programigazgatója - akinek ügye évekig folyamatos diplomáciai viszály forrása volt London és Teherán között - 2022 márciusában térhetett haza Nagy-Britanniába.
(MTI)