Az izraeli biztonsági kabinet egyhangúlag elfogadta hétfő hajnalban a Hamász elleni újabb gázai hadjárat tervét. "Ez egy jó terv, mert elérhető vele a két cél, a Hamász legyőzése és a túszok hazahozatala" - mondta Benjámin Netanjahu miniszterelnök.
Zoom
Fotó: Melanie Lidman / Associated Press
"Áttérünk a rajtaütésekről a területek elfoglalására és megtartására"- tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy a terv összhangban van Donald Trump amerikai elnök azon korábbi felvetésével is, hogy "elő kell mozdítani" a gázai lakosok "önkéntes" kivándorlását.
Az új hadműveletek tervét a maga részéről Netanjahu már pénteken jóváhagyta, miután egyeztetett róla Jiszrael Kac védelmi miniszterrel és Éjál Zamír vezérkari főnökkel. A haditerv a ynet hírportál kormányzatra hivatkozó közlése szerint arról szól, hogy
  • a hadsereg a korábbinál módszeresebben támadja majd a Hamász fegyveres egységeit,
  • újabb területeket foglal el az övezetben, és ezeket végleg meg is tartja,
  • továbbá tartalmazza azt is, hogy a civil lakosságot elköltöztetnék az övezet délnyugati sarkában kialakított humanitárius zónába.
Jóváhagyták a segélyszállítmányok beengedését is, amelyet csak Itamár Bangvír ultranacionalista belbiztonsági miniszter ellenzett a megbeszélésen. "Nem értem, miért kell nekik humanitárius segélyt adni. Van ott elég étel. Inkább a Hamász raktárait kellene bombázni" - mondta Bengvír, akit az izraeli sajtó idézett.
"Köt bennünket a nemzetközi jog, nem éheztethetjük ki a Gázai övezet lakosságát. Az ilyen kijelentések veszélyesek" - válaszolt neki Éjál Zamír vezérkari főnök. Hasonlóképpen reagált Gali Baharai-Miara főügyész: "Izraelnek kötelessége humanitárius segélyt bejuttatni."
A miniszterek egyetértettek abban, hogy jelenleg elegendő élelmiszer van a Gázai övezetben, ezért a segélyek beengedésének tervét csak abban az esetben élesítenék, ha azt szükségesnek ítélik, és a terv szerint arról is gondoskodik Izrael, hogy ne a Hamász rendelkezzen a segélyek felett.
A vezérkari főnök a megbeszélésen kijelentette: "úton vagyunk a Hamász legyőzése felé, amivel el tudjuk érni, hogy a fogságában lévő minden túsz kiszabaduljon". Hozzátette, hogy meglátása szerint a hadsereg legfontosabb feladata a túszok szabadságának elérése, és csak másodlagos cél a Hamász legyőzése.
Jelezte azt is, hogy a hadsereg aktív állománya önkéntesek nélkül nem képes teljesíteni a háborús célokat politikai háttértámogatás és a szolgálatmegtagadás szankcionálása nélkül. A hadsereg egy nappal korábban már közölte, hogy ismét kiküldött több tízezer azonnali behívót. A jelentős mértékben a tartalékosokra építő hadseregnek azonban egyre nagyobb gondot okoz ennek az állománynak a mozgósítása, ugyanis a tartalékosok egyre nagyobb arányban nem jelennek meg, amikor meg kellene kezdeni az újabb szolgálatot.
(MTI nyomán)