Az orosz és az ukrán fél számára is felajánlotta a béketárgyalások helyszínéül Budapestet Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter péntek este.
Szijjártó Péter közösségi oldalán a brüsszeli repülőtérről élőben bejelentkezve azt mondta: az elmúlt hetekben sokan, köztük a világ legnagyobb országai is szinte mindent megpróbáltak, amit a diplomácia eszköztára felkínált annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a háború Magyarország szomszédságában, Ukrajnában.
Zoom
A háború a lehető legrosszabb forgatókönyv, emberéleteket követel - emelte ki hozzátéve, hogy Magyarország azt szeretné, ha szomszédságában béke lenne, véget érne a háború.
Minél előbb ér véget a háború, annál kevesebb emberáldozatot követel - hívta fel a figyelmet a külgazdasági és külügyminiszter.
Megjegyezte: nyilvánvalóan a tárgyalások jelentik azok alapfeltételét annak, hogy létrejöhet a béke. Mivel azok lehetséges helyszínében - Minszkben, Varsóban - vita alakult ki, ezért Szijjártó Péter Budapestet ajánlotta Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek és Andrij Jermaknak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hivatalvezetőjének, amelytől a telefonbeszélgetéseken egyik fél sem zárkózott el.
Budapest biztonságos helyszínként tud szolgálni mind az orosz, mind pedig az ukrán tárgyalódelegáció számára - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter.
Zoom
Nem védte meg Ukrajnát a budapesti memorandum - ahogy a NATO-terjeszkedés sem állt le
Hangsúlyozta: Magyarország a békében érdekelt és reményeit fejezte ki, hogy a helyszínajánlással hozzá tud járulni a béke megteremtéséhez.
Minél előbb kezdődnek a megbeszélések, annál előbb lesz béke, és annál kevesebb embernek kell meghalnia a háborúban - fogalmazott Szijjártó Péter jelezve, hogy Brüsszelből New Yorkba utazik, ahol az ENSZ vezetőivel tárgyalnak a konfliktusról.
(MTI)
 Frissítés: ENSZ-tisztségviselőkkel is tárgyalt a külügyminiszter
Interjút adott a közmédiának Szijjártó Péter külügyminiszter, aki éppen New Yorkban tartózkodik. Szijjártó az Abdulla Shadiddal, az ENSZ közgyűlésének elnökével és Rosemary A. DiCaróval, az ENSZ-főtitkár helyettesével ment tárgyalni arról, hogyan tudna az ENSZ hozzájárulni ahhoz, hogy az orosz és ukrán vezetést tárgyalóasztalhoz ülessék.
A magyar külügyminiszter szombaton felajánlotta ukrán és orosz kollégájának telefonon, hogy Budapest szívesen helyt adna egy esetleges béketárgyalásnak. Szijjártó arról beszélt, egyikük sem utasította el a felvetést, de jelezték, hogy még belső egyeztetéseket folytatnak, mielőtt választ adnak.
Szijjártó Péter megerősítette azt a sajtóértesülést, hogy mostanáig két kárpátaljai halálos áldozatot jelentettek. Egyikük egy magyar férfi, akinek a feleségével már felvették a kapcsolatot, segítséget nyújt neki a külügyi tárca. A másikuk valószínűsíthetően egy ukrán fiatalember.
Egy külügyi művelet keretében úton van Magyarország felé egy néhány tucat főből álló magyar konvoj, az utasait Kijevből hozták ki, vannak köztük nagykövetségi dolgozók, újságírók, nemzetközi szervezetek munkatársai, de Szijjártó nem akart részleteket elárulni róluk, amíg az országba nem érnek. Közölte viszont, hogy Magyarország számos más országnak segített biztonságban hazajuttatni az állampolgárait, többek között tíz jordánt, egy maldív diákcsoportot és 950, Ungváron tanuló indiai diákot is kimenekítettek. A külügy azt is megígérte, hogy szükség esetén vállaljuk sérült ukrán katonák egészségügyi ellátását magyar kórházakban.
A külügyminiszter ismételten hangsúlyozta, hogy álhír, hogy Magyarország bármilyen közös európai szankciót blokkolna Oroszországgal szemben, az ilyen információk terjesztésével kapcsolatban azt mondta, „ha őszintén beszélne, ki kéne sípolni, amit mond”. Itt megragadta az alkalmat az ellenzék éles kritizálására is, arról kezdett el beszélni, hogy „a magyar baloldal rendkívüli veszélyt jelent Magyarországra”, hiszen szerinte először katonákat akartak küldeni Ukrajnába (ennek az állításnak a valóságtartalmát a Telexen itt ellenőriztük), amit később letagadtak, most pedig a szankciók blokkolásáról szóló álhírrel azt kockáztatják szerinte, hogy a kint élő magyarok erőszakos cselekmények áldozatává válhatnak.
Szijjártó Péter New York után Debrecenbe repül, ahonnan Záhonyba utazik Viktor Mikitával, Kárpátalja kormányzójával tárgyalni az általa kért segítség gyakorlati megszervezéséről.
(Telex)
Korábban írtuk: