Huszonhét nemzet képviselőinek jelenlétében, a Parlamentben nyílt meg pénteken a Kurultáj hagyományőrző rendezvény, amelyet péntektől vasárnapig tartanak meg Bugacon.
Zoom
Türkmén résztvevők a Kurultaj - Magyar Törzsi Gyűlés, a türk országokkal való kapcsolattartás hagyományőrző rendezvényének megnyitóján az Országház Felsőházi termében
Lezsák Sándor, a Magyar Országgyűlés alelnöke, a rendezvény fővédnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök nevében is köszöntötte a 19. Kurultájra érkezett hun és türk tudatú küldöttségek vezetőit. Szavai szerint a Kurultáj a népi diplomácia évezredes keleti értékeit közvetítő és megújító nagy, európai ünnep, amelynek a nagy múltú Bugac, "a hun-türk tudatú népek zarándokhelye" ad otthont.
Zoom
Fotók: MTI/Ujvári Sándor
A Kurultájnak nemcsak múltja, de jövőképe is van, hosszú ideje a fiatal hagyományőrzők és a fiatal családok közös ünnepe - méltatta a rendezvényt. Kiemelte: a rokontudat olyan "közös nemzeti valuta", amely erősíti a gazdasági, társadalmi, kulturális és a sportkapcsolatokat is.
Zoom
Sultan Raev, a Türk Nemzetközi Kulturális Szervezet (TÜRKSOY) főtitkára (b), Sahin Mustafayev, a Türk Akadémia elnöke (b2) és Kubanicsbek Ömüralijev, a Türk Államok Szervezetének főtitkára
Kubanicsbek Ömüralijev, a Türk Államok Szervezetének főtitkára elmondta, hogy a Kurultáj összehozza a türk világ képviselőit, a hun-türk tudatú népeket, amelyek itt közös múltjukat ünnepelik, közös hagyományaikra emlékeznek. Eközben ugyanakkor szeretnének kapcsolatokat építeni többi között a gazdaságban, oktatásban, kereskedelemben és a közlekedésben is - jegyezte meg.
Emlékeztetett arra, hogy Magyarország megfigyelő tagként van jelen a Türk Államok Szervezetében, amelynek szinte minden együttműködési projektjében részt vesz, a szervezetnek pedig képviseleti irodája is van Budapesten.
Zoom
Magyarország most az Európai Unió soros elnökségét látja el, remélhetőleg a türk világot is közelebb hozva Európához - közölte.
Shahin Mustafayev, a Türk Akadémia elnöke a hun-türk tudatú népek ősi értékeiről szólva arról beszélt, hogy a hagyományok továbbvitele, az összefogás a biztonságérzetet, a biztonságot is növeli.
Hozzátette: a közös jövőt sok platformon építik, Petőfi Sándor születésének centenáriumára például több türk nyelven jelentek meg a magyar költő verseinek fordításai.
Zoom
Bíró András Zsolt antropológus, a Kurultáj főszervezője hangsúlyozta, a magyar hagyományőrzők megvalósítottak egy olyan ünnepet, amelyet talán évszázadok óta várt a magyarság. Mára ez a kezdeményezés olyan naggyá vált, hogy a hun és türk tudatú népek mindegyike képviselteti itt magát - közölte.
(MTI)