Nem minden szűrővizsgálat lesz kötelező, és ami igen, a kormány azzal sem az embereket akarná nyomasztani – mondta Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára a Hír TV Napi aktuális című műsorában.
Zoom
Takács Péter (j) látogatást tesz Patócs Attila és Sallai Zsuzsa ápolási igazgató kíséretében az OOI-ben (fotó: MTI/Máthé Zoltán)
Takács szerint egy olyan új, népegészségügyi stratégiát dolgoztak ki, amit a következő 15 évben, lépésről lépésre meg tudnak valósítani. Már léteznek országos szűrővizsgálati programok, mint például a mammográfiák és a vastagbélszűrés, de januártól bevezetnek egy új típust is.
Ez egy általános egészégfelmérés lenne, amivel a népbetegségeket akarják kiszűrni. Egy kockázatértékelő kérdőívvel indul, hogy kiszűrjék az szív- és érrendszeri, daganatos és mozgásszervi betegségeket, és ehhez olyan vizsgálatok társulnak, mint például egy EKG, alap labor, alapvető fizikai vizsgálat.
A kötelezőség olyan vizsgálatnál nem merülhet fel, ami invazív beavatkozással jár, mint például egy vastagbélszűrés, aminél sugárterhelés van, vagy ami csak a nőkre vonatkozik, mint például a mammográfia.
A kötelezőséget nem az egyénekre szabná, hanem a munkáltatókra.
„Egy bonus-malus rendszerű szocho kedvezmény-rendszert dolgoznának ki, tehát a munkáltatót tesszük érdekeltté abban, hogy minél több munkavállalója éljen az állam által kínált, ingyenes menedzserszűréssel” – magyarázta Takács. Mindez az államtitkár tervei szerint 2025 januárjában indul majd el.
(HírTV - Telex)