Tart attól, hogy az Ukrajnát támogató országok száma csökken Trump győzelmének fényében? – kérdezték Volodimir Zelenszkijtől a sajtótájékoztatóján az Európai Politikai Közösség (EPK) csütörtöki zárásakor.
Zoom
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex
„Nem” – válaszolta arra, hogy Trump győzelme miatt az európai országok szerinte újragondolnák-e a hozzáállásukat a háborúhoz.
Zelenszkij szerint nincs szó arról, hogy csökkenne a támogató országok száma, hiszen „az országok békét akarnak a kezdetektől, a nemzetközi jogokra, emberi jogokra építve. Ezek száma nem változik, nem csökken.” Az más kérdés, mennyien támogatják magában a győzelemben Ukrajnát, amely áldozata a háborúnak.
140 ország az ENSZ-ben szavazott meg határozatot az orosz agresszióval szemben – hozott példát a globális elvi támogatásra az elnök.
Orbán tűzszüneti javaslatáról elmondta: ez önmagában, azzal, „hogy később meglátjuk, hogyan dolgozzuk ki a részleteket”, Zelenszkij szerint nem tartható, mert ez csak befagyasztja a konfliktust. Volt már erre példa 2014 után, mégis a teljes értékű háborúnál kötött ki az ország.
Orbánnak címezve a tűzszünettel kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy olyan ember javasolja, „aki nem akarja Ukrajnát a NATO-ban látni.”
Szerinte tűzszünetet egyébként is olyanok javasolnak, akik még nem élték át a háború borzalmait. Ez veszélyes, ugyanezt követve először Oroszország elfoglalta a Krímet, majd jött a 2022-es invázió. Mindenki érti, hogy egy egyszerű tűzszünet, amit néhány vezető emleget, kiváló modellt jelentene Oroszországnak, de fel kell tenni a kérdést, hogy mi jönne utána? Úgy vélte, hogy egy befagyott konfliktust kockáztatnának vele.
Zelenszkij kérdést kapott a nyugati támogatás hatékony felhasználásáról, amellyel kapcsolatban elmondta: hálásak a segítségért, de volt, amit elhúzódóan kaptak meg és – ami a fegyvereket illeti – bizonyos felhasználási korlátozással, elsősorban azzal, hogy azok mélységi orosz célpontok ellen nem vethetők be. Utalt arra is, hogy ha előbb és több támogatást kapott volna az ország, könnyebben védekezne az orosz agresszió ellen.
De Zelenszkij szerint lehetne a támogatást más alapokra is helyezni, elvégre 300 milliárd dollárnyi orosz vagyon van befagyasztva Európában – miközben az országot az orosz agresszió során 800 milliárd dolláros veszteség érte.
„Adják nekünk ezt az összeget, hogy megerősíthessük védelmi iparunkat, hadseregünket!” – mondta az elnök, aki szerint ehhez nem kell az Egyesült Államok, elég hozzá, hogy Európában „meglegyen a bátorság egy ilyen döntést meghozni.”
Magyarországgal kapcsolatban elmondta, hálásak Magyarországnak, a kormányfőnek és a magyaroknak a humanitárius támogatásért, de megjegyezte, hogy a magyar kormány részéről Ukrajna fegyverszállítmányokat nem kapott.
Frissítés: nem akarnak gyors békét
Korábban jó találkozót tartottak Trumppal, de ennél szerinte mélyebb megbeszélésekre van szükségük. Trump ígéretéről, hogy 24 órán belül megszüntetné a háborút, elmondta: az, hogy gyors döntést szeretne, nem jelenti, hogy így is lesz.
A mostani háború szerinte a század legbonyolultabb konfliktusa, Ukrajna egy nagy ország, amit az ellensége falatonként akar felfalni. Fel kell készülniük bármilyen döntésre, de méltányos befejezést szeretne. Ha nagyon gyors lenne a béke, csak azért, hogy a fegyverropogás véget érjen, de nélkülözné a valódi biztonsági garanciákat, az Zelenszkij szerint „Ukrajna vesztét jelentené.”
(Telex)