Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma hétfőn jelentősen bővítette azon kínai vállalatok tiltólistáját, amelyeket a kínai hadsereggel való együttműködéssel gyanúsítanak. A listára olyan nagyvállalatok is felkerültek, mint a Tencent Holdings és a Magyarországon megtelepülő CATL akkumulátorgyártó. A lépés önmagában nem jelenti még szankciók kivetését az érintett cégekre, azonban a legtöbb esetben exportkorlátozások és egyéb tilalmak alkalmazását vonta maga után, írja a Reuters nyomán a Portfólió. /Bővített hír./
Zoom
Újabb csapás lehet ez a "repülőrajtoló" orbáni gazdaságpolitikának (fotó: Florence Lo / Reuters)
A Pentagon által közzétett dokumentum szerint a listára újonnan felkerült vállalatok között szerepel a Debrecenben is gyárat építő Contemporary Amperex Technology Co., Ltd. (CATL) akkumulátorfejlesztő, a Changxin Memory Technologies chipgyártó, a Quectel Wireless és az Autel Robotics dróngyártó is.
A hivatalosan "Section 1260H lista" néven ismert jegyzék immár 134 vállalatot tartalmaz.
A listára kerülés híre azonnal éreztette hatását a tőzsdén a Reuters szerint: a Tencent – amely többek között a WeChat kínai üzenetküldő alkalmazás anyavállalata – amerikai tőzsdén jegyzett részvényei 8%-ot zuhantak a tőzsdén kívüli kereskedésben.
A vállalat gyorsan reagált a hírre, közleményben jelentette ki, hogy a listára való felvétele "egyértelműen hiba" volt.
– Nem vagyunk katonai vállalat vagy beszállító. A szankciókkal vagy exportellenőrzésekkel ellentétben ez a listára kerülés nincs hatással az üzletmenetünkre – hangsúlyozta a Tencent.
Hasonlóan reagált a CATL is, amely tévedésnek nevezte a megjelölést, és kijelentette, hogy nem folytat semmilyen katonai vonatkozású tevékenységet.
A Quectel szóvivője szintén cáfolta a vádakat: "Nem dolgozunk együtt a hadsereggel egyetlen országban sem, és kérni fogjuk a Pentagont, hogy vizsgálja felül a kijelölést, amely egyértelműen tévedésből történt".
Craig Singleton, az Alapítvány a Demokráciák Védelméért Kína-szakértője szerint a lista bővítése komoly figyelmeztetés az amerikai cégek számára.
Az USA már nem csak egy maroknyi technológiát védi. Az érzékeny technológiák kertje egyre nő, és az ezeket védő kerítést megerősítik – mondta Singleton.
A listára került még az MGI Tech genomikai szekvenáló eszközöket gyártó cég és az Origincell Technology is, amely a törvényhozók állítása szerint sejtbank-hálózatot és biotárolási technológiákat működtet.
Bár a listára kerülés nem jár azonnali tilalommal, jelentős hatással lehet az érintett vállalatok hírnevére, és figyelmeztetést jelent az amerikai szervezetek és cégek számára a velük való üzletkötés kockázatairól. Továbbá megtiltja az összes Pentagonnal kapcsolatban lévő szervezetnek, hogy ezektől a vállalatoktól rendeljen termékeket vagy szolgáltatásokat, ahogy azt sem teszi lehetővé, hogy szerződéses partnereik beszállítói legyenek az érintett kínai szereplők.
A feketelistára való felkerülés növelheti a nyomást az amerikai Pénzügyminisztériumon, hogy szankciókat alkalmazzon ezekkel a vállalatokkal szemben.
Eddig a legtöbb alkalommal a lajstromba vett kínai cégek többségét idővel mind export- és egyéb korlátozások alá vonták, ami intőjel lehet a CATL-nek is.
Érdekesség, hogy a Pentagon néhány vállalatot törölt is, köztük a Beijing Megvii Technology AI céget és a China Telecommunications Corporationt, mivel ezek már nem felelnek meg a jelölés feltételeinek.