Pénzhiány miatt 20 százalékkal csökkenti munkatársai létszámát az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) - jelentette be pénteken Tom Fletcher, a humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettes.
Fletcher 58 millió dolláros hiányra hivatkozott az ENSZ-hivatalnál, miután annak legnagyobb adományozója, az Egyesült Államok felfüggesztette a támogatásokat.
"Az OCHA-nak jelenleg mintegy 2600 munkatársa dolgozik a világ több mint 60 országában. A forráshiány azt jelenti, hogy át kell alakítanunk a szervezetet nagyjából 2100 főre és kevesebb helyszínre" - olvasható Fletcher munkatársaknak megküldött körüzenetében.
"Évtizedekig az Egyesült Államok volt a legnagyobb humanitárius donor és a legnagyobb hozzájárulója volt az OCHA költségvetésének" - ismertette a humanitárius ügyekért felelős főtitkárhelyettes, hozzátéve, hogy a 63 millió dolláros éves amerikai hozzájárulás az OCHA költségvetésen kívüli forrásainak 20 százalékát tette volna ki az idén.
Fletcher hangsúlyozta, hogy az OCHA kevesebb helyen, de "jobban fogja összpontosítani" a rendelkezésére álló forrásokat. "Az OCHA csökkenteni fogja jelenlétét és tevékenységét Kamerunban, Kolumbiában, Eritreában, Irakban, Líbiában, Nigériában, Pakisztánban, a törökországi Gaziantepben és Zimbabwéban" - tette hozzá.
"Mint azt mindannyian tudjuk, mindez tagállamok forrásmegvonásaira, nem pedig a szükségletek csökkenésére vezethető vissza" - húzta alá. "A humanitárius szükségletek növekednek, és talán még sosem voltak még ennél magasabbak a konfliktusok, klímaválságok, járványok és a nemzetközi humanitárius jog tiszteletben tartásának hiánya miatt" - fűzte hozzá.
(MTI)