Sorra érkeznek a videók, amelyeken az látható, amint izraeli bombák csapódnak be Szíria fővárosának, Damaszkusznak a kellős közepén. A délelőtt folyamán már érkeztek hírek arról, hogy Jeruzsálem elkezdte támadni az ország déli részén állomásozó kormányerőket, ezzel megsegítve az ott élő drúz kisebbséget, most azonban nagyon úgy néz ki, hogy teljesen felpörgették a támadásokat, írja a Portfólió.
Még a hét elején érkeztek a hírek, hogy Szíria déli tartományaiban összecsapások bontakoztak ki a helyi drúz kisebbség, valamint a kormányerők, és valószínűleg a kormányerőket támogató beduinok között. Ma reggel már arról lehetett olvasni, hogy Izrael elkezdte bombázni a kormányerők állásait. Izraelben jelentős drúz kisebbség él, egyes források szerint pedig Jeruzsálem és a szíriai drúz vezetők között folytak titkos tárgyalások arról, hogy a zsidó állam garantálná a vallási csoport biztonságát, vagy akár a csatlakozását is.
Mostanra úgy néz ki, hogy ezek a tárgyalások valóban lezajlottak, Izrael ugyanis Damaszkusz központját lövi éppen.
Az interneten terjedő videókon jól látszódik, hogy az IAF gépei a szíriai elnöki palotát, a védelmi minisztérium és a katonai vezérkar épületét lövi.
A város kellős közepén található Ummajád téren álló minisztérium épületét teljesen a földdel tették egyelővé, mindezt ráadásul úgy, hogy a szír állami tévé véletlenül élő egyenes adásban közvetítette a támadást:
Néhány héttel korábban még úgy nézett ki, hogy az új szír kormány hosszú évtizedek után kibékül a zsidó állammal, az azonban már akkor is kérdéses volt, hogy a kormányt adó iszlamista HTS kisebbségekkel szemben mutatott barátsága mennyire őszinte.
Frissítés: már megint a holokauszt
Arra kérte az izraeli drúzokat Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök videoüzenetben szerdán, hogy ne lépjék át a határt Szíria felé, és ne próbálják megmenteni az ottani drúzokat, akiket a szíriai erők támadnak esz-Szuveida városban.
A miniszterelnök egyúttal ígéretet tett arra, hogy az izraeli hadsereg (IDF) segíteni fogja a szíriai drúzokat.
"Izraeli drúz polgártársaim, a helyzet esz-Szuveidában, Szíria délnyugati részén nagyon súlyos" - mondta Netanjahu. "Az IDF erői dolgoznak, a légierő dolgozik, más erők is dolgoznak. Azon dolgozunk, hogy megmentsük drúz testvéreinket, és felszámoljuk a rezsim bandáit."
"És most egy kérésem van hozzátok, akik Izrael állampolgárai vagytok. Ne lépjétek át a határt! Kockáztatjátok az életeteket, meggyilkolhatnak benneteket, elrabolhatnak benneteket, és árthattok az IDF erőfeszítéseinek. Ezért arra kérlek benneteket, hogy térjetek vissza otthonaitokba, hagyjátok, hogy az IDF végezze a dolgát!" - mondta Netanjahu.
Az izraeli sajtó szerdán arról számolt be, hogy a drúzok jelentős számban átlépték az izraeli-szíriai határt, hogy a Szíriában élők segítségére siessenek. Az izraeli drúz kisebbség tagjai emellett általános sztrájkba léptek, s izraeli beavatkozást követelnek Szíriában. "Úgy ölik és mészárolják a drúzokat, mint ahogy a zsidókkal tették a holokauszt idején, de a világ nem szól semmit, senki sem szól semmit. Csak a drúzok ébrednek fel" - nyilatkozott a közösség egyik tagja a ynet hírportálnak.
"Megdöbbentő és kegyetlen mészárlás zajlik ebben az órában a dél-szíriai Drúz-hegységben, (...) ártatlan civileket - nőket, gyermekeket és időseket - gyilkolnak hidegvérrel" - nyilatkozott Muvafak Tarif sejk, Izrael drúz közösségének vallási vezetője. Úgy vélte, hogy "az IDF és az izraeli kormány, kifejezett kötelezettségvállalásaik ellenére, nem tesz semmilyen valódi lépést a gyilkolás megállítására".
Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter délután bejelentette, hogy az izraeli légierő újabb légicsapásokat hajtott végre Damaszkuszban.
"A damaszkuszi jelzéseknek vége, most fájdalmas csapások jönnek. Az izraeli hadsereg továbbra is erőteljes hadműveleteket hajt végre esz-Szuveidában, hogy megsemmisítsék a drúzokat támadó erőket, amíg azok teljesen ki nem vonulnak" - írta az X közösség médiában.
"Izraeli drúz testvéreink számíthatnak az IDF-re, hogy megvédje testvéreiket Szíriában. Netanjahu miniszterelnök és én mint védelmi miniszter kötelezettséget vállaltunk erre, és be is tartjuk"- tette hozzá Jiszráel Kac.
2. frissítés: a szíriai kormány újabb fegyvernyugvást hirdetett, de a drúz vezetők megosztottak az ajánlat elfogadását illetően
Újabb, azonnali hatállyal életbe lépő fegyvernyugvást hirdetett ki a szíriai kormány az ország déli részén fekvő, többségében drúzok lakta esz-Szuveidában szerdán, a drúzok politikai vezetője visszautasította, a vallási vezetőjük viszont elfogadta az ajánlatot - jelentette a szír állami média és a Reuters hírügynökség az érintettek nyilatkozatait idézve.
A drúzok vezetője, Hikmat el-Hádzsri arra hivatkozva utasította vissza a kormányerők ajánlatát, hogy "a harcot a város teljes felszabadításáig folytatni kell", továbbá megadásra szólította fel a drúz erőkkel szemben álló kormánycsapatok és szövetségeseik katonáit.
A drúz vallási kisebbség szellemi vezetője, Jusszef Dzsárbu sejk ugyanakkor a szír állami médiában megjelent videóüzenetében megerősítette a tűzszünet tényét. A sejk szerint esz-Szuveida "teljes mértékben vissza fog integrálódni" a szíriai államba. Hozzátette, hogy a megállapodás az állami intézmények és szolgáltatások újraindulására, valamint az állampolgárok igazságosságon és egyenlőségen alapuló jogainak a tiszteletben tartására szólít fel.
A SANA állami hírügynökség egy belügyminisztériumi forrásra hivatkozva korábban azt közölte, hogy az új tűzszüneti megállapodás részeként a város egyes útvonalain biztonsági kordonokat és ellenőrző pontokat fognak felállítani.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a Szíriából érkező hírekre szerdán úgy reagált, hogy "bonyolult és félreértésekkel terheltnek" látszó helyzet alakult ki az országban, de úgy vélte, hogy néhány órán belül az enyhülés irányába történhet elmozdulás.
A szíriai kormányerők azt követően vonultak be az ország déli részére, hogy vasárnap óta összecsapások bontakoztak ki a helyi drúz kisebbség és a szunnita beduin klánok között. A nagy-britanniai székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű szervezet - szerda délutáni közlése szerint - úgy tudja, hogy a harcokban már több mint 300 ember vesztette életét és mintegy kétszázan megsebesültek. A szíriai védelmi miniszter kedden este bejelentette ugyan, hogy "teljes körű fegyvernyugvást sikerült elérni", de az a tűzszünet néhány órán belül összeomlott.
3. frissítés:  Törökország szabotázsnak nevezte a Damaszkusz elleni támadást
A török külügyminisztérium a Szíria békéjére és stabilitására irányuló erőfeszítések elleni "szabotázsakcióról" írt szerdán, azt követően, hogy Izrael Damaszkuszt bombázta a szíriai drúzok megvédésére hivatkozva.
"A dél-szíriai izraeli katonai beavatkozások után az Izrael által Damaszkusz belvárosa ellen végrehajtott izraeli támadások arra irányuló kísérletek, hogy szabotálják Szíriának a béke, a stabilitás és a biztonság szavatolására irányuló erőfeszítéseit" - olvasható a török külügyminisztérium közleményében.
Hakan Fidan török külügyminiszter, aki jó kapcsolatokat ápol Ahmed es-Saraa ideiglenes szíriai elnökkel, számos telefonbeszélgetést folytatott térségbeli kollégáival - tudatta az ankarai tárca szerdán.
Aszaad Haszan es-Sibani szíriai külügyminiszterrel tárgyalva Hakan Fidan "aggasztónak" nevezte az izraeli támadásokat, és azt hangsúlyozta, hogy haladéktalanul véget kell vetni a térség biztonságát és a Szíria biztonságának érdekében kifejtett erőfeszítéseket fenyegető beavatkozásoknak.
Hakan Fidan tárgyalt Tom Barrackkal, az Egyesült Államok szíriai különmegbízottjával, ankarai amerikai nagykövettel, aki a múlt héten Damaszkuszba látogatott, valamint Feiszal bin Farhán Ál Szaúd szaúdi és Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszterrel is - közölte a tárca. Szaúd-Arábia ennek során szintén támogatásáról biztosította az új szíriai vezetést, és megígérte, hogy vezető szerepet játszik Szíria újjáépítésének a támogatásában.
Törökországban, amelynek délen 900 kilométer hosszú közös határa van Szíriával, még mindig hárommillió szíriai menekült él, jóllehet - a legfrissebb, májusi hivatalos adatok szerint - Bassár el-Aszad elnök kormányzatának decemberi távozása után 273 ezer menekült már visszatért a hazájába.
Szíria a Biztonsági Tanács összehívását kéri
Szíria az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgős összehívását kérte szerdán, hogy megvitassák a szíriai területen elkövetett izraeli agresszió következményeit - áll a Reuters brit hírügynökséghez eljuttatott levélben.
António Guterres ENSZ-főtitkár a dél-szíriai helyzet azonnali deeszkalációjára szólított fel, és elítélte a szomszédos ország elleni műveleteket.
A főtitkárt aggasztja a Szíria déli részén folyó erőszak. "Egyértelműen elítéli a polgári személyek elleni erőszakot, az önkényes gyilkosságokat és a felekezeti feszültségek fellángolását" - közölte António Guterres szóvivője, Stéphane Dujarric.
Az incidensek megfosztják a szíriai népet a békéhez és a megbékéléshez való esélytől tizennégy évi kegyetlen konfliktus után. Azonnali deeszkalációra és akadálytalan humanitárius segítségre van szükség" - folytatta a szóvivő.
António Guterres ugyanúgy elítélte az esz-Szuveida, Daraa és Damaszkusz elleni izraeli légicsapásokat is. A főtitkár követelte a Szíria szuverenitása megsértésének azonnali beszüntetését.
(MTI nyomán)