A képviselők elkezdték ma az ukrajnai háború miatt kihirdetett veszélyhelyzet meghosszabbítását tartalmazó törvényjavaslat általános vitáját.
Előterjesztő: a kormány a parlament felhatalmazását kéri a veszélyhelyzet meghosszabbításához
A szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló törvény módosításáról Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta, a kormány a parlament felhatalmazását kéri, hogy az ukrajnai háború miatt kihirdetett veszélyhelyzetet további 180 nappal meghosszabbíthassa. Hangsúlyozta, "veszélyek korát éljük", Magyarország közvetlen szomszédjában, Ukrajnában több mint másfél éve háború dúl. A háború humanitárius és gazdasági hatásai Magyarországot továbbra is egyértelműen érintik - közölte. Hozzátette: a veszélyhelyzet ideje alatt a kormány több olyan rendkívüli intézkedést hozott, amelyek szükségesek voltak a világgazdaságot és ennek eredményeként a magyar gazdaságot is sújtó válság kezelése érdekében. Példaként említette a lakossági hiteleket érintő kamatstopot, a rezsivédelmi alap létrehozását, az infláció elleni harcot. Az államtitkár közlése szerint a háború elhúzódása miatt az Európát fenyegető gazdasági válság kezelése megkívánja, hogy a kormány a következő hónapokban is megtehesse a szükséges intézkedéseket a magyar emberek megélhetésének és biztonságának védelme érdekében, továbbá biztosítsa a háború elől Magyarországra menekülő emberek segítését és támogatását. Répássy Róbert azt mondta, a törvénymódosítással biztosítható a hatékony és gyors kormányzati döntéshozatal ahhoz, hogy a háború okozta nehézségekre rugalmasan lehessen válaszokat adni. Kitért arra is, hogy a kormány felhatalmazásának van időkorlátja, emellett a kabinetnek tájékoztatási kötelezettsége van a parlament felé.
DK: miért van szükség veszélyhelyzetre?
Arató Gergely (DK) szerint azt kell tisztázni, hogy hol van itt háború, hiszen Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta, katonai művelet zajlik Ukrajnában, ezért kérdés, miért van szükség egyáltalán veszélyhelyzetre. Ennek a javaslatnak az alapja ismét az, hogy korlátozni akarják a magyar állampolgárok jogait - jelentette ki. Közölte: a kormány folyamatosan meghosszabbítja a veszélyhelyzetet, minden eszközt megragadnak, hogy korlátozzák a demokráciát, erről szól ez a javaslat. A kormány az intézkedéseiről nem tájékoztat, vitázni sem lehet róluk az Országgyűlésben, ezt sem átláthatóságnak, sem parlamenti kontrollnak nem lehet nevezni - mondta. Szerinte a háborúra hivatkozva hirdetnek veszélyhelyzetet, ami arra jó, hogy rossz gazdasági döntéseket hozzanak kontroll nélkül. Hangsúlyozta: Magyarországon korrupciós veszélyhelyzet van, az emberek egyre szegényebbek lesznek, ez ellen pedig független igazságszolgáltatással és a jogállam helyreállításával lehetne fellépni.
Mi Hazánk: a veszélyhelyzet meghosszabbítása a hatalommal visszaélés újabb eszköze
Novák Előd, a Mi Hazánk vezérszónokának értékelése szerint a háborús veszélyhelyzet "politikai trükk", a hatalommal visszaélés újabb eszköze, amely nem a magyar emberek, hanem az oligarchák érdekeit szolgálja. Azt is mondta, három és fél éve valamilyen különleges jogrend van érvényben egyre komolytalanabb indokokra hivatkozva. Csak 2022-ben 267 kormányrendelet született a veszélyhelyzetre hivatkozva, ami az összes jogszabály mintegy 20 százaléka. Hozzátette: ez visszaélés a joggal, hiszen lett volna lehetőség törvényalkotásra vagy törvénymódosításra, de a rendeletalkotás gyorsabb és kisebb a nyilvánossága, mint a szigorúbb jogalkotási eljárási szabályokhoz kötött jogalkotásnak. Novák Előd feltette a kérdést, hogy ha valóban háborús veszély van Magyarországon, akkor mit keresnek a magyar katonák Irakban és a jövőben Csádban is? Kitért arra is: Magyarország számára a legfőbb biztonsági kihívást Ukrajna jelenti, hiszen az elmúlt évek során egyre jobban korlátozta a kárpátaljai magyar nemzetrész jogait, és az elmúlt időszakban számos verbális fenyegetés is érte a Magyarországot ukrán oldalról. Meglátása szerint fennál a veszélye, hogy Ukrajna a Nyugat által felfegyverzett haderejével a kárpátaljai magyarságon vagy akár Magyarországon vesz elégtételt a háborús kudarc miatt. Mindeközben a magyar fegyveres erők gyengesége könnyű célponttá teszi Magyarországot.
Novák Előd egy kétperces felszólalásban megindokolta azt is, miért nem szavazták meg szerdán a Hamász Izrael ellen intézett terrortámadását elítélő politikai nyilatkozatot. Közölte, a parlament leszavazta a Mi Hazánk módosító indítványát, amely a terrorizmus minden formájának elítéléséről szólt. Frakciója javasolta azt is, egészítsék ki a dokumentumot azzal, hogy az Országgyűlés elítéli Izrael Gázai övezet ellen intézet terrortámadását is - mondta.
(MTI nyomán)