Páratlan európai egység jött létre Grúzia ügyében – hazudta Németh Zsolt, a parlament külügyi és határon túli magyarok bizottságának elnöke budapesti sajtótájékoztatóján, ahol Göncz Kinga részéről – a külügyminiszter ez irányú ígéretét idézve – határozott fellépést szorgalmazott a "magyar belügyekbe beavatkozó" Igor Szavolszkij orosz nagykövet ellen. Érdekes módon a magyar belügyekbe napirenden lévő izraeli és amerikai beavatkozás ellen soha nem szorgalmazott határozott fellépést, ahogy főnökét sem tette helyre, aki Oroszország honvédelmi ügyeibe avatkozott be többször is az utóbbi időben, ráadásul a ruszkik által ellenségnek tekintett Amerika és Izrael nyelvén.
Üdvözöljük, hogy az Európai Unió egységes, határozott állásfoglalását tudott kialakítani a grúz válsággal kapcsolatban, s ezen belül is különösen örülünk, hogy az unió felfüggeszti Oroszországgal folytatott tárgyalásait, amíg az orosz katonák ki nem vonulnak a megszállt grúz területekről – tolmácsolta pártja hat pontba szedett álláspontját Németh Zsolt a rendkívüli európai uniós ülés másnapján, azt követően, hogy a Fidesz elnöksége megbeszélést folytatott, melyen többek között a grúz válsággal is foglalkoztak.

Oroszország ugyanis megszegte a Sarkozy-féle rendezési terv 6. pontját, a Grúziában megszállt területekről ki kell vonulnia – állította a fideszes politikus, hazugnak minősítve ezzel a moszkvai közléseket.
Sajnáljuk, hogy a magyar kormány a grúz válság elmúlt egy hónapja alatt képtelen volt egy világos, következetes elvi álláspont kialakítására – továbbította Amerika hangját Németh. 1956 kötelez mindannyiunkat – ködösített (mintha mi az orosz mészárlás előtt megtámadtunk volna egy másik országot békefenntartóstól).
Szemmel láthatóan felismerték a grúz válság nyomán Brüsszelben, hogy az EU közös energiapolitikájának kialakítása, a Nabucco gázvezeték megépítése nem várathat magára – ismertette Németh az állásfoglalást, mely leszögezi: az európai politikai gondolkodásban közvetlen kapcsolat jött létre a válság nyomán az orosz külpolitika és Európa energiabiztonsága körül. Németh felszólította az MSZP-t, hogy ebben a helyzetben ne gátolja tovább a házszabályt sértő eszközökkel az SZDSZ ez irányú, március 3-án benyújtott határozati javaslatának napirendre vételét.
Kezdeményezzük, hogy Magyarország függessze fel az úgynevezett Déli Áramlat-projekt előkészületeiben való részvételét, lépjen fel a másik négy érintett EU-tagállam irányában is ennek érdekében – hangzott el Németh tájékoztatóján. Közös keleti biztonságpolitika kialakulása várható, s Grúzia és Ukrajna bekapcsolódása a tagsági programokba még az idén megvalósulhat - álmodozott. A feltétlen atlantista azt is sürgette, hogy Budapest lépjen fel – szemben a bukaresti csúcson tanúsított magatartásával – az ukrán és grúz NATO-tagság mellett.
Németh így játszott a szavakkal: "Oroszország elszigetelése nem lehet a nemzetközi közösség célja, ám könnyen elszigetelheti önmagát, ha közeli szomszédságát, az európai uniós tagállamokat az ellenség vagy csatlós kettősségében közelíti meg".
Az EU-nak a partneri viszony helyreállítására kell törekednie. Ám abban, hogy milyen lesz e partnerség minősége, fontos szerepe van, hogy most hatékony támogatást nyújtunk Grúzia, illetve Ukrajna szuverenitásának – hirdette meg a Fidesz öngyilkos programját Németh.
(MNO nyomán)