Sokan és sokféle szempontból reagáltak Orbán Viktor miniszterelnök mai évértékelő beszédére. Én – nem meglepő módon – azon részére kívánok reflektálni, amelyet a migrációról mondott, rámutatva egy olyan, kevésbé nagy dobra vert tényre, amely nagyon más megvilágításba helyezi a dolgokat.
Zoom
Orbán Viktor évértékelő beszédét tartja a Várkert Bazárban 2025. február 22-én (fotó: Fischer Zoltán/Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI)
Orbán kijelentette, hogy „nem engednek a migráció ügyében”, ebben nincs meglepő, ezt évek óta hirdetik. Viszont itt jönnek a kérdések: látható, hogy a kormány a legális bevándorlást, a gazdasági migrációt, tehát a vendégmunkások beáramlását nem tekinti valódi migrációnak, és ezt igyekeznek teljesen elválasztani az illegális migrációtól.
Állításuk azon a feltevésen alapszik, hogy a vendégmunkások ideiglenesen tartózkodnak az országban, és céljuk nem a letelepedés, hanem a munkaerőpiaci rés betöltése. Ezt a különbséget gyakran hangsúlyozza a kormány, amikor a migrációról beszél.
A miniszterelnök gyakran kiemeli, hogy a migráció alatt olyan emberek mozgását érti, akik hosszú távra, tartós letelepedés céljából érkeznek, gyakran családot alapítanak, és az integrációval kapcsolatos kérdések is felmerülnek. Ezzel szemben – mint fogalmazni szoktak – a vendégmunkások általában csak ideiglenesen tartózkodnak az országban, és a munkájuk révén gazdasági szükségletek kielégítésére érkeznek, nem pedig társadalmi beilleszkedés céljából.
Ha azonban ez így van, akkor miért állnak előre időről időre különböző szigorításokkal? Érzik ők is, hogy ez nem nagyon tartható álláspont, és a történelmi példák támasztják alá, hogy ez a folyamat milyen veszélyes. Ráadásul a fideszes szavazók is elég nehezen értik meg, hogy van „jó migráns” és „rossz migráns”.
Tehát szögezzük le: ha nem is direktben, hanem áttételesen, kényszeredetten, a Fidesz is elismeri ezekkel a „szigorításokkal”, hogy ez valóban probléma. De mit érnek ezek az intézkedések? Lényegében semmit.
A médiában igyekeztek arról az oldalról megragadni a helyzetet, miszerint csak onnan jöhetnek vendégmunkások 2025. január 1-jétől, amely országgal visszafogadási egyezménye van, ez pedig csak Grúzia és Örményország. Aztán később a Fülöp-szigetekkel kivételt tettek, tehát a filippínó vendégmunkások szabályozás nélkül jöhetnek. Azt gondolom, azt tartották volna kívánatosnak, ha ez marad meg a köztudatban, s ezzel el tudják adni, hogy azért igen „komolyan szigorítottak”.
De a valóság egészen más, ugyanis a nemzetgazdasági szempontból kiemeltnek minősített beruházások esetében zéró korlátozás van. Tehát bárhonnan és bárki jöhet! S hogy mitől válik kiemeltté egy beruházás? Azt eldönthetik könnyedén egy kormányrendelettel. Ilyen beruházásból az elmúlt években pedig több száz is volt.
Sőt, a kiemelt kormányzati beruházások esetében 2 év helyett 5 évig maradhatnak, és egyáltalán nincs kategorikusan kizárva a családegyesítés. Az külön elképesztő, felháborító, hogy mindezt „nemzetgazdasági” érdekre hivatkozva teszik...
Azért amikor arról beszél Orbán Viktor, hogy majd ő jól betiltja a Pride-ot, tegyük mellé hitelességi fokmérőnek a fentieket is...
Lantos János – Kuruc.info