Egy agyvérzésgyanús esethez kihívott kolozsvári mentőorvos azt követelte egy magyar család tagjaitól, hogy az ő jelenlétében románul beszéljenek egymással, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselője hatósági fellépést sürgetett diszkrimináció miatt - jelentette szerdán a Szabadság című kolozsvári lap.
Zoom
Fotó: Rohonyi D. Iván
Az erdélyi lap szerint az eset vasárnap történt, amikor rosszullétre panaszkodó idős emberhez hívott mentőt Kolozsváron egy magyar család női hozzátartozója. Elmondása szerint az orvos azt követelte tőle, hogy ne magyarul, hanem román nyelven folytassa le az ellátásra szoruló férfi megnyugtatását célzó magánbeszélgetést. A mentőszolgálat orvosa akkor is ingerült hangon követelte a román nyelv használatát, amikor a hölgy a nagyothalló, 78 éves édesanyjának anyanyelvén számolt be barátja állapotáról.
"Úrrá lett rajtam a kiszolgáltatottság érzése, hiszen a román nyelv használatát követelő kezelőorvos éppen egy szinte önkívületi állapotban lévő férfit látott el. Olyan személy részéről ért a megalázás és a nyelvi diszkrimináció, akit mi hívtunk segítségül. Úgy érzem, visszaélt ezzel a helyzettel, eljátszotta a kiskirályt. Kérdés, vajon hány idős magyar emberrel cselekedte még ugyanezt" - idézte a panaszost a Szabadság.
A panaszos Csoma Botond jogásztól, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselőjétől kért segítséget, és beadványt juttatott el a Kolozs megyei mentőszolgálathoz. Ebben kiemelte: emberi, szociokulturális és jogi szempontból elfogadhatatlannak tartja a mentőorvos viselkedését. Azt kérte, szavatolják az ilyen esetek megelőzését egy "olyan városban, amelyben sok magyar anyanyelvű nyugdíjas él, illetve más nemzeti kisebbségek is, mint például romák és pakisztáni, indiai vendégmunkások, vagy akár ukrajnai háborús menekültek".
A Szabadság megkeresésére Horia Simu, a Kolozs megyei mentőszolgálat igazgatója gyors kivizsgálást ígért, ugyanakkor megjegyezte: tudomása szerint a mentőszolgálat képviselője kifogástalanul ellátta feladatát, ám azt kérte, a jelenlevők románul beszéljenek, hogy a páciens érdekében minden információhoz hozzáférhessen.
Az RMDSZ képviselője viszont erkölcsi és jogi szempontból is súlyosnak, diszkriminatív és embertelen magatartásnak minősítette az esetet, mert az incidens magánbeszélgetés közben, magánlakásban történt, olyan orvos részéről, aki közpénzből működő egészségügyi intézmény alkalmazottja. Csoma Botond azt ígérte: a parlamentben is szóvá teszi az esetet, mert szerinte egyértelmű fellépésre van szükség az illetékes hatóságok részéről.
Felidézte: voltak már hasonló esetek.
"Nemrég egy taxis szólt rá a hátsó ülésen helyet foglaló ügyfelekre, hogy ne folytassanak magyar nyelvű beszélgetést. Ebben az esetben megtörtént a felelősségre vonás, és az illetőt megbüntették. Szintén néhány évvel ezelőtt a kolozsvári Mócok útján található gyermekkórház ortopédiai sürgősségén szólt rá a kezelőorvos a gyermekre, és azt kifogásolta, hogy nem beszél megfelelően románul" - emlékeztetett a képviselő.
(MTI nyomán)