Kudarcba fulladtak vasárnap késő este Berlinben az egyeztetések a CDU/CSU jobbközép pártszövetség, a liberális FDP és a Zöldek első közös kormányának megalakításáról, mert az FDP kivonult a tárgyalásokról. Ezután Angela Merkel kancellár hétfő hajnali sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a tárgyalások kudarcáról tájékoztatja Frank-Walter Steinmeier államfőt.
„Jobb nem kormányozni, mint rosszul kormányozni” – jelentette ki Christian Lindner, az FDP elnöke a sajtónak nyilatkozva, miután pártja bejelentette, hogy kivonult a tárgyalásokról. Hozzátette, hogy a hetekig tartó megbeszéléseken „nem sikerült megtalálni a közös alapot” Németország modernizációja érdekében, és nem sikerült megteremteni a bizalmat a pártok között.
Zoom
Cem Özdemir (Zöldek) Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU), Christian Lindner (FDP) a Jamaica-koalíció egyik karikatúráján (grafika: Jan Rieckhoff - FAZ)
A pártok színe (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján Jamaica-koalíciónak nevezett kormány megalakításáról október 18-án kezdtek egyeztetést. Németország előtt három elméleti lehetőség áll: vagy a CDU/CSU kisebbségi kormányt alakít a Zöldekkel, vagy tovább kormányoz a szociáldemokratákkal - bár az SPD már korán leszögezte, hogy ellenzékben marad -, vagy új választásokat kell kiírni – állapították meg a hírügynökségek.
A Reuters szerint miután Angela Merkel bejelentette, hogy a tárgyalások kudarcáról hétfőn napközben tájékoztatja az államfőt - az elnök jogköre új választást kiírni -, ez azt jelenti, hogy kancellár nem kísérli meg a kisebbségi kormányzást a Zöldekkel.
Mindazonáltal Merkel hozzátette, hogy a CDU/CSU kész folytatni a felelősségteljes tárgyalásokat. „Ezen a napon mélyen el kell gondolkodni azon, hogy milyen irányba megy tovább Németország. Mint kancellár minden tőlem telhetőt megteszek azért, hogy az országot jól irányítsuk a következő nehéz hetekben” – jelentette ki Merkel, hozzátéve, hogy sajnálja az FDP döntését.
„Már azt gondoltuk, hogy jó úton haladunk egy megállapodás felé. Sajnálom – tiszteletben tartva az FDP döntését – hogy nem tudtunk megegyezni” – mondta.
Horst Seehofer, a CSU elnöke a sajtótájékoztatón azt mondta: „a tárgyalások kudarca és egy igazi kormány hiánya teher az országnak”.
Reinhard Bütikofer, a Zöldek egyik politikusa pedig azt írta a Twitteren a liberálisok döntéséről: „A populista háborgást választották a kormányzati felelősség helyett”.
Frissítés: Új választások helyett elvtársaival tárgyalna az államfő
A koalíciós egyeztetések kudarca ellenére tovább kell törekedni kell arra, hogy megalakuljon Németország következő kormánya - hangsúlyozta Frank-Walter Steinmeier német államfő Berlinben.
A szövetségi elnök hivatalában tett sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy az úgynevezett Jamaica-koalícióról folytatott egyeztetések sikertelensége révén “példátlan helyzet” állt elő.
Közvetve elutasította az új választások kiírását, mint mondta, a választóktól kapott mandátumot “nem lehet csak úgy egyszerűen visszaadni”. Bejelentette, hogy a kormány megalakítása érdekében megbeszéléseket kezd a szövetségi parlament (Bundestag-) azon pártjainak vezetőivel, amelyeknek programja nem zárja ki a kormányzati együttműködést.
Szavai alapján valószínűleg a jobbközép CDU/CSU, a liberális FDP és a Zöldek, vagyis a Jamaica-formátum tagjai mellett a CDU/CSU eddigi koalíciós partnere, a szociáldemokrata párt (SPD) vezetőivel kezdeményez tárgyalást.
2. frissítés: Pedig már migricügyben is közeledtek az álláspontok
Németország az eddigi koalíciós egyeztetések kudarcának ellenére továbbra is stabil ország - jelentette ki Angela Merkel német kancellár Berlinben.
A jobbközép CDU párt elnöke az ARD országos köztelevízióban egy este adásba kerülő interjúban – az előzetesen ismertetett részletek szerint – elmondta, hogy a “célegyenesben” fulladtak kudarcba az egyeztetések a CDU/CSU pártszövetség, a liberális FDP és a Zöldek első közös kormányáról.
A pártok színe (CDU/CSU: fekete, FDP: sárga, Zöldek: zöld) alapján Jamaica-koalíciónak nevezett kormány szerinte “lehetséges lett volna”, a leginkább vitatott ügyekben, így a migráció kérdéseiben is sokat közeledtek az álláspontok.
Merkel kifejtette, hogy “nagyon szkeptikusan” viszonyul a kisebbségi kormányzás gondolatához, és jobb megoldásnak tartaná az előrehozott választást, ha végképp nem sikerül többségi kormányt alakítani, de a következő lépésekről nem neki, hanem Frank-Walter Steinmeier államfőnek kell döntenie.
Nem mond le - miért tenné?
Angela Merkel német kancellár nem kíván lemondani a koalíciós egyeztetések hétfői kudarca miatt. A jobbközép CDU párt elnöke a ZDF országos köztelevíziónak egy este adásba kerülő interjúban – az előzetesen ismertetett részletek szerint – elmondta: nincs szó arról, hogy távozna pártelnöki vagy kormányfői tisztségéből.
“Nem merült fel, hogy levonjak személyi konzekvenciákat” – fogalmazott.
A kancellár nyilatkozott a másik országos köztelevíziónak, az ARD-nek is, amelynek a távozás kérdéséről – ugyancsak az előzetes részletek szerint – azt mondta, a választási kampányban megígérte, hogy négy évre, a teljes ciklusra vállalja a kormányzás feladatát, ha pártja győztesen kerül ki a küzdelemből, és a ciklusból még csak két hónap telt el, így ez a kérdés nincs napirenden.
(MTI)