Népszerűtlen lépésre szánta el magát az orosz kormány: június 14-én – miközben az ország népe a Szaúd-Arábia elleni 5-0-s győzelmet ünnepelte – Dmitrij Medvegyev miniszterelnök bejelentette, hogy fokozatosan emelni kívánják a nyugdíjkorhatárt. Ennek eredményeként 2028-tól a férfiak 65, a nők 2034-től 63 éves korukban mehetnek nyugdíjba. (A jelenlegi korhatár férfiaknál 60, nőknél 55 év.) Egyes vélemények szerint a döntés bejelentését korántsem véletlenül igazították a labdarúgó-világbajnokság idejére.
Zoom
A férfiak nem számíthatnak túl sok nyugdíjasévre (fotó: Getty Images)
De futball ide vagy oda, a tiltakozás már megkezdődött. Az első tüntetések Novoszibirszk, Rjazany és Uhta városaiban már lezajlottak. Június 24-én és július 1-jén több helyen is lesz demonstráció – annak ellenére, hogy a labdarúgó-világbajnokság idejére megszigorították a nyilvános nagygyűlések rendezésének feltételeit. (Sportrendezvények kivételével a helyi hatóságoknak, sőt a Szövetségi Biztonsági Szolgálatnak is jóvá kell hagynia a tömegrendezvények megtartását.) Elindult egy internetes aláírásgyűjtési akció is a nyugdíjtörvény-tervezet ellen. Eddig több, mint 1,3 millióan írták alá a petíciót.
Zoom
Nem Putyinnak, hanem a miniszterelnökének kellett bejelentenie a kellemetlen hírt (forrás: Yandex)
Az oroszok mostanában azt kérdezgetik egymástól, hogy minek van egyáltalán nyugdíj, ha az emberek jelentős része nem éli meg a nyugdíjkorhatárt? És valóban, a Világbank adatai szerint az orosz férfiak 57%-a él 65 évnél tovább. De nem sokkal. Az átlagéletkor férfiaknál 65,9 év, ami annyit jelent, hogy az erősebb nem képviselőinek nagy többsége nem sokáig fogja élvezni a nyugdíjas éveket. A nők esetében sokkal jobb a helyzet: átlagéletkoruk 75 év.
A csecsenek megúszhatják
Közben olyan híresztelések kaptak lábra, hogy (az Oroszország részét képező) Csecsenföldön nem fogják emelni a nyugdíjkorhatárt. Ramzan Kadirov csecsen elnök ugyanis meg nem erősített hírek szerint azt mondta, Csecsenföld népe korábban tíz éven keresztül szenvedett a háború következményei miatt, a csecsen családok egy része elvesztette a kenyérkeresőjét, nagyon sokan megnyomorodtak a harcok során, és nem kevesen vannak, akik egyedül nevelik gyermekeiket. Méltánytalan lenne hát a csecsenek nyugdíjkorhatárát emelni.
Ha már lúd, legyen kövér alapon a nyugdíjkorhatár-emeléssel egyidejűleg egy másik keserű pirulát is lenyomtak az oroszok torkán: 20%-ra emelték ugyanis az általános forgalmi adót.
P. O. - Pravda és BBC nyomán