![]() |
Tévébeszédében az orosz államfő rámutatott: tekintetbe vették a dél-oszétiai és az abház nép akaratnyilvánítását, az ENSZ alapokmányában, valamint számos más nemzetközi egyezményben foglaltakat, s e szellemben ő aláírta a Grúziától elszakadt területek függetlenségének Oroszország által történő elismerését rögzítő rendeleteket.
Egyben felszólította a többi államot a példa követésére, mivel - mint mondta - ez az egyetlen mód az ottani emberek életének megóvására.
Medvegyev rövid beszédében emlékeztetett arra, hogy augusztus 8-ra virradóra (amikor a grúz erők megtámadták Dél-Oszétiát) Grúzia választott, mégpedig a népirtás útját választotta, s ezzel Miheil Szaakasvili grúz elnök saját kezűleg semmisítette meg a reményt arra, hogy a déloszétok, abházok és grúzok valaha békésen élhetnek együtt egy államban.
"Ugyanez a sors várta volna az abházokat. Grúzia minden jel szerint villámháborúra számított, amely kész tények elé állította volna a nemzetközi közösséget" - mondta, s rámutatott: Oroszország megakadályozta az oszétok és az abházok kiirtását.
Medvegyev emlékeztetett arra is, hogy Oroszország Grúzia területi épségéből kiindulva türelmesen törekedett a békés rendezésre, közvetítői és békefenntartói feladatokat vállalt. "A grúz vezetés azonban más utat választott, megszakította a tárgyalásos folyamatot, figyelmen kívül hagyta a meglévő megállapodásokat, politikai és katonai provokációkat hajtott végre, és megtámadta a békefenntartókat, súlyosan sértve ezzel az ENSZ és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) támogatásával kialakított helyzetet. Oroszország számos esetben felszólított a tárgyalóasztalhoz való visszatérésre, és álláspontján Koszovó függetlenségének elismerése után sem változtatott, de Grúzia minden felszólítás ellenére sem írta alá az erőszak elkerüléséről szóló dokumentumot" - mondta.
"Most már érthető: Tbiliszi terveiben nem volt helye a békés rendezésnek, a grúz vezetés módszeresen készült a háborúra, s a külső támogatók politikai és katonai támogatása csak erősítette benne azt az érzést, hogy büntetlenül megtehet bármit" - jelentette ki az orosz elnök Dél-Oszétia és Abházia függetlenségének Oroszország által történt elismerését indokolva.
Ünneplés kezdődött Abháziában és Dél-Oszétiában
Abháziában és Dél-Oszétiában máris megkezdődött a spontán népi ünnepség a terület függetlenségének keddi orosz elismerése miatt.
Abházia székhelyén, Szuhumiban az emberek kitódultak az utcákra a munkahelyekről, egyesek a levegőbe lövöldöztek, mások pezsgőt bontottak örömükben.
"Boldogok vagyunk. Könnyezünk. Büszkék vagyunk a népünkre. Megkaptuk a jutalmat mindazért, amin átmentünk" - mondta az egyik ünneplő a brit hírügynökségnek, amely szerint hasonló jelenetek játszódnak le Chinvaliban, Dél-Oszétia fővárosában is.
Grúzia: nincs jogi érvénye Dél-Oszétia és Abházia orosz elismerésének
Nincs semmilyen jogi érvénye a szakadár grúziai régiók, Dél-Oszétia és Abházia függetlensége orosz elismerésének, és a moszkvai döntésnek "súlyos politikai következményei" lesznek Oroszországra nézve - jelentette ki kedden a grúz nemzetbiztonsági tanács titkára.
Alekszandr Lomaia arra reagált, hogy Dmitrij Medvegyev orosz elnök bejelentette: aláírta a két említett régió függetlenségének orosz elismeréséről szóló rendeletet.
A két régió vezetői viszont "történelmi jelentőségűnek" nevezték a keddi napot. Az Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétia és Dél-Oszétia vezetői üdvözölték egymást a moszkvai döntés alkalmából.
Dél-Oszétia máris orosz támaszpontot szeretne
Dél-Oszétia vezetője bejelentette kedden, hogy orosz támaszpontot szeretne a területükön.
"Javasolni fogom Oroszországnak, hogy hozzon létre orosz katonai támaszpontot Dél-Oszétiában" - mondta Eduard Kokojti az Interfax hírügynökség szerint.
Lövések dördültek a dél-oszétiai Leningor település környékén
Feszült a helyzet a dél-oszétiai Leningor település környékén, ahol kedden több lövés is eldördült - közölték déloszét hivatalos forrásból.
"Visszajöttek a grúz rendőrök, de elzavarjuk őket" - mondta újságírók előtt Anatolij Barankevics, a déloszét szakadárok "biztonsági tanácsának" titkára, hozzátéve, hogy a védelmi minisztérium, a belügyminisztérium és a KGB emberei azonnal a helyszínre siettek.
A Dél-Oszétia központi városából, Chinvaliból Leningor térségébe vezető utat lezárták a forgalom elől - jelentette a francia hírügynökség helyszíni tudósítója.
(MTI)